Przejdź do treści

Leonardo da Vinci w Magnolia Park

1 Leonardo da Vinci, Magnolia Park, Tomasz Waszkiewicz

magnolia parkMagnolia Park sprowadza w maju do Wrocławia wystawę prezentującą niezwykłe wynalazki Leonarda da Vinci, które zainspirowały kolejne pokolenia ludzkości. Na potrzeby wystawy unikalne konstrukcje urządzeń zaprojektowanych przez renesansowego geniusza zostały wykonane na podstawie jego projektów i będzie je można oglądać w centrum handlowym Magnolia Park od 15 do 29 maja.

Geniusz renesansu Leonardo da Vinci miał wyjątkowy dar wybiegania inwencją w przyszłość. Trudno uwierzyć, że 600 lat temu potrafił wyobrazić sobie, narysować i opisać maszynę latającą, której zasada działania przypomina dzisiejszy śmigłowiec. Taką właśnie maszynę, wykonaną z drewna i płótna, można będzie oglądać na parterze Magnolia Park. Na wystawie znajdziemy również prototyp ornitoptera – pod tą tajemniczą nazwą kryje się urządzenie zainspirowane skrzydłami ptaka, które miało pozwolić człowiekowi unieść się i latać, a nawet sterować w powietrzu. Będzie można zobaczyć również wykonany według projektu Leonarda da Vinci spadochron w kształcie piramidy – taki spadochron został, co ciekawe, wypróbowany w roku 2000 przez doświadczonego skoczka i zadziałał, pozwalając bezpiecznie spadać z wysokości.

W Magnolia Park będzie można również oglądać prototypy machin wojennych, makietę idealnego miasta, a także most skonstruowany z drewnianych bali równej wielkości w taki sposób, że nie wymagał dodatkowych mocowań. Wystawę uzupełniają reprodukcje dział malarskich i graficznych Leonarda. Plansze informacyjne pozwolą dowiedzieć się faktów i ciekawostek na temat życia i osiągnięć słynnego twórcy i wynalazcy.

„Aż trudno wyobrazić sobie, co stworzyłby Leonardo da Vinci, gdyby żył w naszych czasach. Zachęcam do odwiedzenia naszej wystawy szczególnie młodzież i dzieci, ale jestem przekonany, że dorośli również będą pod wrażeniem” – powiedział Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park.