Ekstremalny test oleju Shell Helix Ultra

1 Driven to Extremes, Shell Helix Ultra

shell helixShell, międzynarodowy koncern petrochemiczny, zrealizował globalny projekt filmowy z gwiazdorską obsadą pod nazwą „Driven to Extremes”, w którym główną rolę odegrał olej silnikowy Shell Helix Ultra. Podczas wypraw do Chin, Malezji i na Syberię za kierownicą Nissana Patrola zasiedli znani aktorzy oraz popularni sportowcy i kierowcy rajdowi. Trzy odcinki reportażu z podróży, który wyemitował kanał Discovery Channel, teraz do obejrzenia na kanale http://www.youtube.com/shellhelix.

W trzech epizodach prezentowane są unikalne właściwości w pełni syntetycznego oleju silnikowego Shell Helix Ultra, który został przetestowany w najbardziej ekstremalnych warunkach klimatycznych panujących na ziemi. Od siarczystego mrozu, przez monsunowe deszcze po pustynne słońce – od temperatur na poziomie -56°C do +50°C. W projekcie udział wzięły gwiazdy dużego ekranu – Tom Hardy, Henry Cavill i zdobywca Oskara Adrien Brody oraz Neil Hodgson, utytułowany kierowca motocyklowy i były kierowca Formuły 1 – Mika Salo. W dwuosobowych zespołach przymierzyli tysiące kilometrów specjalnie przygotowanym Nissanem Patrolem Mk 5 o pojemności silnika 4,2 litra.

Przygotowania do wypraw

Samochód był specjalnie przygotowywany do każdej z trzech wypraw, tak by dostosować go do ekstremalnych warunków panujących w poszczególnych częściach globu. Większość zmian związana była z zabezpieczeniem pojazdu – wykorzystano specjalne szkło, zastosowano dodatkowe izolacje i zamontowane odpowiednie opony, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort uczestnikom poszczególnych ekspedycji. Nie dokonano żadnych zmian w silniku, któremu ochronę podczas podróży zapewnił olej Shell Helix Ultra.

Trasa Kołymska

W arktycznych warunkach panujących na Syberii samochód musiał być gotowy do pracy nawet w ekstremalnie niskich temperaturach, dlatego silnik został dodatkowo uszczelniony, by zminimalizować utraty ciepła i energii. Shell Helix Ultra zapewnił niską lepkość i szybki przepływ. Dzięki zastosowaniu pakietu specjalnie wyselekcjonowanych dodatków czyszczących olej zapobiegał powstawaniu osadów i szlamów, dzięki czemu zdecydowanie poprawiał osiągi silnika. Produkt umożliwiał również odpalenie pojazdu przy temperaturach sięgających -56°C ograniczając jednocześnie zużycie paliwa.

Pustynia Śmierci

Pobyt na Chińskiej pustyni Taklimakan, jednym z najgorętszych miejsc na świecie wpływał na wzrost temperatury wewnątrz rdzenia silnika. Temperatura jednostki niemal cały czas wynosiła ponad 80°C, co było idealnym testem oleju w ekstremalnie wysokich temperaturach. Przed podróżą dla zapewnienia bezpieczeństwa wymienione zostały wszystkie gumowe przewody i paski. Dzięki unikalnej formulacji Shell Helix Ultra zachował niezmienne właściwości i zapewnił doskonałą ochronę silnika przez cały okres intensywnej eksploatacji. Olej utrzymywał stabilną lepkość, gwarantując tym samym ochronę silnika na 800 kilometrowej trasie.

Malezyjska Dżungla

Wysoka wilgotność i stała wilgoć panujące w dżungli w porze monsunowej miały negatywny wpływ na sprawną pracę silnika, który musiał być czysty i stale chroniony. W takich warunkach olej musi zachować lepkość, gdyż pracuje ciężej, niż ma to miejsce przy normalnej eksploatacji. Przy wytężonej pracy silnika, podczas ciągłego pokonywania stromych i błotnistych pojazdów, zwiększało się w nim ciśnienie, co z kolei wpływało na wzrost zużycia paliwa. Shell Helix Ultra zapewnił ochronę jednostki podczas wytężonej pracy i chronił ją przed zanieczyszczeniami. Dzięki temu wyprawa zakończyła się pomyślnie, a silnik pozostał sprawny. Właściwości oleju umożliwiły wydłużenie przebiegu między wymianami, ograniczyły wibracje jednostki i zmniejszyły zużycie paliwa. Produkt usuwa do pięciu raz więcej brudu i osadów, chroni do trzech razy lepiej i dwukrotnie zmniejsza zużycie silnika w porównaniu ze zwykłymi olejami mineralnymi, dlatego tak dobrze sprawdza się w różnych warunkach klimatycznych.

Projekt „Driven to Extremes” został zrealizowany we współpracy z Discovery Channel. Na kanale tym na przełomie marca i kwietnia zostały wyemitowane reportaże z trzech podróży. Wszystkie odcinki są dostępne na kanale firmy Shell w serwisie Youtube.com http://www.youtube.com/shellhelix.

Specyfikacje i aprobaty:

SHELL HELIX ULTRA – ACEA A3/B4; API SN/CF; BMW LL – 01; MB 229.5; Porsche, Ferrari, Fiat – spełnia wymagania 9.55535 Z2; Renault – spełnia wymagania RN 0700 i 0710; VW 502.00/505.00.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu