Przejdź do treści

Nowa kampania telewizyjna BSA

1 BSA, bsa.org, Krzysztof Janiszewski, Mariusz Palej

bsaBSA rozpoczyna dziś nową kampanię telewizyjną „Zgłoś nielegalne oprogramowanie”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem korzystania z nielegalnego oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przypomnienie że instalowanie oprogramowania bez stosownej licencji może stanowić przestępstwo oraz poinformowanie, że istnieje możliwość zgłoszenia przypadków piractwa za pośrednictwem strony internetowej BSA pod adresem www.bsa.org

W 30-sekundowym filmie przedstawiona została fikcyjna firma, w której jawnie używa się nielegalnego oprogramowania i żaden z pracowników, ani szef firmy, się tym nie przejmuje. Reżyser i autor zdjęć Mariusz Palej wyjaśnia: „Celowo „przerysowaliśmy” przedstawiony obraz, by właśnie w takim „krzywym zwierciadle” pokazać, że taka praktyka jest nie tylko nieuczciwa i nie do zaakceptowania, ale – przede wszystkim – bezmyślna. Końcowe sceny filmu pokazują jak może się skończyć takie podejście”.

Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce dodaje: „Chcemy także przypomnieć przedsiębiorcom i pracownikom, że w świetle prawa uzyskanie programu komputerowego bez zgody podmiotu uprawnionego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej stanowi przestępstwo, podlegające odpowiedzialności karnej, a także że o tego rodzaju przestępstwach można powiadomić nie tylko organy ścigania, ale i naszą organizację”.

Decyzja o realizacji nowego spotu telewizyjnego i przeprowadzeniu kampanii zapadła wskutek pozytywnej oceny efektywności ubiegłorocznej kampanii telewizyjnej. W 2012 roku do BSA trafiło ponad 600 zgłoszeń przypadków piractwa. W porównaniu do roku 2010 liczba działań prawnych podjętych w Polsce przez BSA wzrosła blisko pięciokrotnie. Witucki jest zdania, że kampania przyczyni się do utrzymania tej dynamiki a może nawet jej wzrostu: „Tylko w styczniu – bez wsparcia kampanią telewizyjną czy radiową – otrzymaliśmy 64 zgłoszenia. W pierwszym kwartale było ich łącznie 131, a przedsiębiorcy, którzy korzystali z nielegalnego oprogramowania zapłacili odszkodowania łącznie na kwotę blisko 130.000 USD. W pierwszym kwartale tego roku zostaliśmy także poinformowani o 44 wyrokach zapadłych w sprawach karnych, w których członkowie BSA występowali jako pokrzywdzeni”.

Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce uważa, że pomimo, iż ciągle można mówić o społecznym przyzwoleniu na korzystanie z pirackiego oprogramowania w firmach, to jednak coraz więcej osób – co potwierdza konsekwentny wzrost liczby zgłoszeń do BSA – decyduje się przeciwdziałać nieuczciwej praktyce korzystania z nielegalnego oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej: „Coraz więcej osób zaczyna sobie zdawać sprawę, że tego rodzaju praktyka jest także, po prostu, przejawem nieuczciwej konkurencji” – wyjaśnia Janiszewski.

Nowy antypiracki spot telewizyjny BSA będzie emitowany w TVN24, Polsat News oraz TVP Info do końca kwietnia. Można go również obejrzeć online: http://www.youtube.com/watch?v=fyuyP_JCavw

Byłeś świadkiem przestępstwa? Zgłoś nielegalne oprogramowanie na www.bsa.org lub: polskapiractwo@bsa.org