Przejdź do treści

Nieduże przy metrze

Gotowe  o wielkości 40-50 mkw. blisko metra za 300 – 350 tys. zł – to mieszkanie najbardziej poszukiwane dziś na stołecznym rynku.

O ile mieszkańcy Krakowa, Łodzi, Poznania, czy Wrocławia wybierają najczęściej mieszkania o powierzchni 50  mkw., to warszawiacy gotowi są zadowolić się 40 mkw., wynika z analizy popytu przeprowadzonej przez portal Domiporta.pl. W większości dużych miast górna, akceptowana granica powierzchni mieszkania to 60 mkw. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie maksimum to 50 mkw. i Wrocław, w którym potencjalni nabywcy dopuszczają zakup 70 mkw.

Wybieramy mniejsze lokale

Nieduże mieszkania cieszą się wciąż największą popularnością na naszym rynku nieruchomości. Potwierdza to raport AMRON, z którego wynika że około połowa dokonywanych transakcji w 2012 roku dotyczyła lokali o pow. od 35 do 55 mkw. Choć na przestrzeni lat metraż oddawanych przez deweloperów mieszkań wyraźnie zmalał to wciąż budowane mieszkania są przeważnie większe od lokali, jakich poszukują kupujący.

Poza tym, zainteresowanie nabywców skupia się dziś przede wszystkim na mieszkaniach gotowych lub z bliskim terminem ukończenia. Im bliżej do oddania kluczy, tym inwestycja jest bardziej atrakcyjna dla kupujących. Według Emmerson w Warszawie na właścicieli czeka ok. 19 tys. mieszkań deweloperskich. Co trzeci lokal oferowany do sprzedaży na stołecznym rynku pierwotnym jest już oddany do użytku. W końcu minionego roku najwięcej gotowych mieszkań było do kupienia na Mokotowie, w Wilanowie, na Białołęce i Woli.

Liczy się metraż

Niektóre z gotowych lokali czekają na klienta kilka lat, bo powstawały w czasie boomu, kiedy poszukiwane były znacznie większe powierzchnie niż teraz. Wśród nich najwięcej jest mieszkań trzypokojowych. Jeśli znajdziemy gotowe dwa pokoje, zwykle mają większy metraż niż podobne oferty w realizowanych obecnie inwestycjach. Znalezienie gotowego małego mieszkania jest bardzo trudne. Takie oferty znikają na ogół długo przed zakończeniem budowy.

– Kluczową kwestią dla sukcesu inwestycji na rynku jest struktura oferowanych w niej mieszkań. Ważna jest lokalizacja i cena, ale nie mniej istotną kwestią jest dostosowanie metrażu mieszkań do dzisiejszych realnych możliwości nabywczych klientów. W Nowej Wileńskiej na warszawskiej Pradze, której budowa dobiega końca, dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu mieszkań właścicieli znalazło już trzy czwarte lokali. Wciąż jednak przy Wileńskiej można kupić mieszkanie o powierzchni nieznacznie przekraczającej 40 mkw. Jak funkcjonalne mogą być takie kompaktowe mieszkania można się przekonać po obejrzeniu przygotowanego przez nas trzypokojowego mieszkania pokazowego o pow. 48 mkw. – zapewnia Michał Wilczewski z firmy Budrem.

Stabilne stołeczne ceny

Średnia cena nowych mieszkań w Warszawie według obliczeń redNet Property wynosi  ok. 7,6 tys. zł za mkw. W ciągu ostatniego roku lokale od deweloperów staniały w stolicy przeciętnie o ok. 4 proc. Do największych spadków cen w ciągu roku doszło na Ursynowie (o 14 proc.) z 9,2 do 7,9 tys. zł za mkw. Poza tym na Pradze-Południe (o 6,1 proc.) i na Woli. (o 5,4 proc.).

W niektórych stołecznych dzielnicach średnia cena jednak wzrosła. We Włochach nowe lokale podrożały niemal o 11 proc., na Pradze-Północ o ok. 6 proc., a w Rembertowie o ok. 5 proc. Głównym powodem podwyżek było wprowadzenie na rynek w tych dzielnicach ofert o wyższym standardzie.

Nowe tańsze niż używane

Średnia cena transakcyjna mieszkań kupowanych  w Warszawie na rynku pierwotnym i wtórnym spadła na koniec ubiegłego roku do 7,1 tys. zł/mkw. Według analizy AMRON, w ciągu roku, od grudnia 2011roku zmalała o ponad 500 zł za mkw.

Co ciekawe, w odróżnieniu od większości aglomeracji, w Gdańsku, Krakowie i Warszawie ceny ofertowe lokali z drugiej ręki są wyższe niż nowych mieszkań. Stołeczne oferty deweloperskie były w styczniu br. tańsze średnio o ponad 750 zł/mkw. niż nieruchomości z drugiej ręki. Z danych portalu otoDom.pl wynika, że 1 mkw. mieszkania na warszawskim rynku pierwotnym kosztuje przeciętnie 7739 zł, a średnia cena wywoławcza za lokal z drugiej ręki wynosi 8496 zł/mkw.

Gdzie jest największy wybór?

Białołęka ustępuje obecnie Woli, jeśli chodzi o ilość nowo powstających mieszkań.  Na Białołęce deweloperzy mają obecnie w sprzedaży ok. 1,8 tys. mieszkań w budowie, a na Woli oferta wzrosła do 2 tys. lokali, podaje redNet Consulting.

Z kolei Wilanów, będący jeszcze przed dwoma laty wielkim placem budowy, dziś proponuje niewiele ponad 500 mieszkań nieukończonych, co stanowi ok. 40 proc. całej oferty z tej dzielnicy.

Ostatnio swoją ofertę deweloperską wzmocnił Żoliborz. W tej dzielnicy jest teraz do kupienia ok. 1,5 tys. lokali z czego niemal 1,4 tys. znajduje się w trakcie realizacji, a budowę ok. 1 tys. mieszkań rozpoczęto w ubiegłym roku. Duży wybór nowych mieszkań jest też na Mokotowie.