Ucz się na zdrowie

durexDurex już od ponad roku prowadzi kampanię społeczną, mającą na celu otworzenie Polaków na dialog dotyczący seksualności. W ramach działań związanych z akcją, marka duży nacisk kładzie na kwestie związane z bezpieczeństwem seksualnym oraz podnoszeniem świadomości w tym zakresie. Projekt warsztatów w szkołach ponadgimnazjalnych poświęconych bezpiecznym zachowaniom seksualnym oraz profilaktyce HIV/AIDS, zainicjowany przez Społeczny Komitet ds. AIDS doskonale wpisał się w założenia kampanii Durex. Połączono zatem siły, aby wspólnie szerzyć potrzebną wiedzę wśród młodych ludzi.

Ten pierwszy raz jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego młodego człowieka. Niezależnie od tego, czy para przygotowuje się do niego, czy dzieje się w przypływie spontanicznych uczuć i emocji – pozostaje w pamięci już na zawsze. Ważne jest, aby mieć świadomość, że tak samo za pierwszym, jak za każdym kolejnym razem – każdy z nas może zakazić się HIV lub inną chorobą przenoszoną drogą płciową, jeśli narazi się na ryzykowny kontakt seksualnymówi Radosław Utnik, psycholog-seksuolog, ekspert kampanii „Bezwstydnie o seksie” zainicjowanej przez markę Durex.

Seksualność stanowi bardzo ważny obszar w życiu każdego z nas. Co zatem trzeba wiedzieć, aby móc dokonywać świadomych i odpowiedzialnych wyborów dotyczących intymnej sfery życia? Jak się właściwie przygotować, aby seks był bezpieczny i aby niósł ze sobą jedynie piękne wspomnienia? Program warsztatów organizowanych przez Społeczny Komitet ds. AIDS, którego Durex został partnerem, stanowi kompletną i rzetelną ofertę edukacyjną, z której warto skorzystać! – dodaje Maja Medowska, Durex Brand Manager.

Lubimy się uczyć!

Wyniki badań Durex Global Sex Wellbeing Survey pokazują, że ludzie na świecie – mimo, że wiedzę zdobywają głównie poza szkołą – wierzą w pozytywny wpływ edukacji seksualnej. Ponad ¾ ludności jest zdania, że pomaga ona w podejmowaniu odpowiedzialnych zachowań seksualnych. W Polsce z takim twierdzeniem zgadza się z tym 68% osób.

Źródła wiedzy na temat seksualności

Do głównych źródeł wiedzy na temat seksualności, z których czerpią Polacy należą książki – 46% Polaków korzysta z nich, aby pogłębić swoją wiedzę na temat życia seksualnego. Na kolejnym miejscu w rankingu popularności znajdują się przyjaciele/rówieśnicy – z ich porad korzysta 42% z nas. 41% osób szuka brakującej wiedzy w czasopismach, 32% zdobyło ją w szkole. 30% z nas wiedzę uzupełnić pomaga partner, a 29% poszukuje jej w  internecie.

Kto pyta nie błądzi

Warto od najmłodszych lat rozmawiać z dziećmi na tematy związane z seksualnością, odpowiadać na pytania i dzielić się wiedzą. Wówczas, gdy dorosną nie będą miały problemu z wyrażaniem swoich potrzeb, czy obaw, a w efekcie będą w mniejszym stopniu narażone na podejmowanie niebezpiecznych zachowań seksualnych. Naturalną koleją rzeczy powinno być, że rolę rodzica przejmuje na pewnym etapie wychowania szkoła. Edukacja seksualna, to niezwykle ważny obszar, który niestety jest na tę chwilę w Polsce zaniedbywany. Zamiatanie tematu seksualności młodych ludzi pod dywan, to jednak droga do nikąd. Zawsze warto jest rozmawiać, gdyż dzielenie się wiedzą w tym zakresie, to najlepsza profilaktyka, która może ochronić ich przed podejmowaniem ryzykownych zachowań seksualnych. – mówi Radosław Utnik.

Młody człowiek poszukujący wiedzy i tak ją znajdzie, tylko prawdopodobnie zaczerpnie ją z mniej rzetelnego źródła. To samo odnosi się do szkoły i jej roli w procesie wychowania młodych ludzi. Czy lepiej mieć pewność, że nasze dziecko zdobywa sprawdzoną wiedzę, która pomoże mu podejmować mądre decyzje w przyszłości, czy zostawić je samemu sobie i skazać na poszukiwania po omacku, często także empiryczną metodą prób i błędów? Odpowiedź wydaje się oczywista! Czemu zatem poziom edukacji seksualnej w Polsce nadal jest na tak niskim poziomie? Najwyższy czas na zmiany!

Dlaczego warto, wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Społeczny Komitet ds. AIDS?

Pierwszy raz, to bardzo ważne przeżycie dla każdego młodego człowieka. Co zrobić, aby ten krok był bezpieczny, odpowiedzialny i przemyślany? Jak reagować, gdy inni namawiają na podjęcie decyzji, na którą nie jest się gotowym? Jak zabezpieczyć się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową i przed HIV? Właśnie o tym mówimy na naszych warsztatach profilaktycznych, na które serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu województwa mazowieckiego. Zainteresowanych pedagogów i dyrekcję szkół, zachęcam do kontaktu mailowego: warsztaty@konczbezstrachu.pl – mówi Cezary Fidor, Koordynator warsztatów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu