Rynek pracy dla polskich inżynierów w Niemczech 2013

Polscy inżynierowie są chętnie zatrudniani w krajach Unii Europejskiej. Polacy uważani są za dobrych fachowców, w dodatku są tańsi od krajowych pracowników. Inżynierowie budowlani, przemysłowi, kontrolerzy jakości, mechanicy mają duże szanse na pracę za granicą. Kraje należące do Unii Europejskiej cierpią na brak specjalistów technicznych.

Bariery we współpracy z niemieckimi firmami

Najczęstszymi powodami obustronnych rozczarowań oraz powrotów do Polski są: braki wystarczającej znajomości języka niemieckiego (tutaj musimy zwrócić uwagę na język techniczny, gdyż większość dokumentacji jest pisana w tym języku!). Dyskryminacja wewnątrz mniejszych firm leżących z dala od niemieckich spotów ekonomicznych (np. na peryferiach byłej NRD, oraz małe miasteczka na Bawarii). Kwestie związane z rodziną żona, dzieci nie mogą odnaleźć się w obcym kraju. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe ze strony polskiego inżyniera.

Jak radzą sobie Polscy inżynierowie we współpracy z firmami w Europie

Wiele konstrukcji technicznych, które podziwiane są w Polsce i zaliczanie do niemieckiej myśli technicznej wyrosło na zachodzie dzięki pracy polskich specjalistów. Np. Redukcja tarcia powietrza w samochodach marki Daimler Benz, luksusowe wnętrza samochodów jak BMW czy Audi. Polscy inżynierowie pracują przy projektach związanych ze sportem samochodowym, konstrukcji i produkcji samochodów osobowych, nowoczesnej kolei, Inżynierii kosmicznej, Konstrukcji samolotów lub podzespołów, itd (np. Scuderia Ferrari, BMW, Volkswagen, Bombardier Trail Systems, European Space Agency, Airbus..)

W jakich regionach najlepiej pracować jako inżynier?

85% pracujących inżynierów pracuje na terenie zachodnich Niemiec, tylko 15% na terenie byłej NRD. 3/5 wszystkich inżynierów pracuje w 3 bundeslandach: Bayern, Baden-Würtenberg oraz Nordreihn-Westfallen.

Miasta: München (49.800), Stuttgart (35.600), Hamburg (26.500), Berlin (26.000), Nürnberg (24.800), Frankfurt (19.400), Darmstadt (13.000). Największy wzrosty od roku 2007 zanotowaly regiony wokol miast: Ingolstadt (+5.200 / 130%), Hamburg (+3000 / 13%), Berlin (+2900 / 12%), Wolfsburg (+2200 / 27%), Nürnberg (+1800 / 8%), Heilbronn (+1500 / 28%). Natomiast są też rejony ktore traca: Rastatt, Wuppertal, Plauen, Hildesheim, Stralsund, Krefeld, Halberstadt.

Trendy niemieckiego rynku pracy dla inżynierów w przyszłości

Główne obszary w których, branża będzie się rozwijać to:  Elektor-mobilność, zwiększenie efektywności energetycznej pojazdów, maszyn, fabryk, Akustyka techniczna oraz Nowoczesne materiały. Wymagane w przyszłości od inżyniera będzie stałe powiększanie spektrum wiedzy technicznej poza swój główny kierunek techniczny (np. inżynier-informatyk lub inżynier-ekonomista). Wymagana będzie większa elastyczność względem miejsca pracy (praca na projekt). Wydłużony czas pracy na etacie oraz na projektach (9-10h / dzień). Liczyć będzie się nie młoda siła lecz kreatywne doświadczenie życiowe (najlepszy okres: wiek 55+)

Praca w krajach Unii Europejskiej jest niezwykle atrakcyjna dla inżynierów. Wysokie zarobki, kilkakrotnie wyższe od tych w Polsce, mogą przekonać polskich fachowców do wyjazdu mimo chęci pozostania w kraju. Polskie firmy powinny włączyć się do walki o inżynierów, oferując lepsze warunki. Pracy dla inżynierów na pewno nie zabraknie ani w kraju, ani za granicą. Nowe zawody, zapotrzebowanie na inżynierów to niezwykła szansa dla młodych ludzi. Ważne, aby zawód wybrać rozważnie. To zagwarantuje znalezienie dobrej pracy.

Contracting to jedna z najszybciej ewoluujących w branży inżynierów forma zatrudnienia

Interim manager to tzw. “menedżer” do wynajęcia, często to również wykwalifikowany inżynier z doświadczeniem. Trend powstały w USA pozwolił na zminimalizowanie kosztów dla pracodawcy – brak odpraw, mniejsze problemy z rotacją itd. Contracting we współpracy z firmą dostarczającą pracowników minimalizuje ryzyko klienta. Wg badań firm zatrudniających interim managerów, główne tego powody to:

Zalety Contractingu

Chęć pracy na kilka lat w celach zarobkowych (przeprowadzka z rodzina nie wymagana). Wysokie wynagrodzenie miesięczne brutto (> 100% niż przy pracy stałej). Składki ubezpieczenia socjalnego oraz podatki odprowadza się samemu w dowolnych kraju (tam gdzie jest założona działalność gospodarcza np. Polska, Anglia czy tez Canada). Wysoka mobilność. Brak przywiązania do jednego pracodawcy: możliwość poznania nowych technologii na zmieniających się projektach w różnych firmach technologicznych. Możliwość współpracy na zasadzie specjalista / menager z firmami typu BERGMAN Engineering, które dbają o ciągłość projektów.

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) to największa w Polsce branżowa organizacja pracodawców zrzeszająca agencje specjalizujące się w dostarczaniu wybranych usług HR:

  • rekrutacji stałej do pracy w kraju i za granicą na różne szczeble organizacji
  • doradztwa personalnego
  • pracy tymczasowej i outsourcingu

W chwili obecnej Członkami SAZ jest prawie sześćdziesiąt agencji.

Organizacja reprezentuje zarówno podmioty duże, ogólnokrajowe i międzynarodowe, jak i regionalne i lokalne, działające w kilku województwach lub mniejszych ośrodkach. Tak szeroki przekrój profili działalności Członków pozwala postrzegać kwestie środowiska usług HR w sposób kompleksowy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu