Przejdź do treści

Oktawave i zenbox.pl razem zmieniają oblicze polskiego hostingu

Oktawave, polska chmura obliczeniowa dostarczająca infrastrukturę IT na żądanie w modelu IaaS, oraz zenbox.pl, nowatorska platforma hostingu współdzielonego rozliczanego w zależności od liczby użytkowników, nawiązały współpracę. W jej ramach Oktawave dostarcza wydajną i skalowalną infrastrukturę chmury, na bazie której zenbox.pl buduje rozwiązania aplikacyjne.

Polskie firmy coraz częściej wybierają chmurę obliczeniową jako dostawcę infrastruktury dla swoich rozwiązań informatycznych. Kierują się przy tym kilkoma przewagami cloud computingu nad tradycyjnymi rozwiązaniami: łatwą skalowalnością, dostępnością na żądanie oraz możliwością korzystania z rozbudowanych narzędzi administracyjnych. Między innymi te czynniki sprawiły, że rodzimy dostawca hostingu współdzielonego, zenbox.pl, postanowił o przeniesieniu się do chmury obliczeniowej Oktawave.

„Jako firma oferująca produkty dla klientów końcowych, chcemy się skupiać na naszych działaniach sprzedażowych i edukacyjnych, a także na rozwoju naszej platformy aplikacyjnej. Jednocześnie chcemy mieć pewność, że korzystamy z najlepszej infrastruktury, pod opieką najlepszych specjalistów. Stąd już krok do uświadomienia sobie, że rzetelna platforma chmury obliczeniowej jest dla nas optymalnym rozwiązaniem. Dzięki Oktawave uzyskaliśmy dostęp do niespotykanej wydajności i świętego spokoju” – mówi Bartosz Gadzimski, prezes zenbox.pl.

W ramach wdrożenia zenbox.pl wykorzystał ultra szybkie instancje Oktawave OCI w wersji Giant z 32 GB RAM i 16 VCPU per serwer. Dane klientów są utrzymywane w standardzie Oktawave Volume Storage (Tier-1 do backupu, Tier-2 dla serwerów stron WWW oraz Tier-3 do baz danych), co daje wydajność przewyższającą jakiekolwiek inne serwerowe rozwiązania składowania danych, w tym te oparte na dyskach SSD. Finalnie udało się poprawić niemal wszystkie parametry dotyczące platformy zenbox.pl, w tym:

  • wydajność macierzy (wzrosła dwukrotnie, czyli 16 razy w stosunku do statystycznego serwera hostingowego w innych firmach),
  • skalowalność (teraz możliwe jest zwiększenie wydajności każdego serwera o 100% w kilka minut),
  • przepustowość łącza do/z sieci internet (do poziomu 10 Gbps dla każdego serwera),
  • dostępność (automatyczne uruchamianie środowisk z serwerów zapasowych w ciągu kilku sekund),
  • odporność na ataki (D)DoS (trzykrotnie),
  • wydajność infrastruktury PHP/MySQL (o 40%).

Więcej informacji na ten temat znajduje się na bardzo ciekawej infografice, którą można pobrać stąd: http://www.oktawave.com/_files/Infografika_Oktawave_Zenbox.jpg.

„Zenbox.pl to świetny przykład na to, jak wykorzystywać IaaS (infrastruktura jako usługa) i budować na nim wydajne rozwiązania aplikacyjne lub te z pogranicza PaaS (platforma jako usługa). Firma hostingowa potrzebuje elastyczności i pełnej kontroli nad IT, ponieważ musi szybko reagować na potrzeby swoich klientów. Te właśnie cechy posiada dziś chmura obliczeniowa, chmura, która znosi ograniczenia posiadania i zajmowania się fizyczną infrastrukturą. Dzięki Oktawave zenbox.pl może się teraz skupić na tym, na czym najbardziej mu zależy – na solidnej strategii marketingowej i pozyskiwaniu nowych klientów” – mówi Maciej Kuźniar, prezes Oktawave.

Warto wiedzieć

  • Case study z wdrożenia: http://www.oktawave.com/_files/Oktawave_Case_Study_Zenbox.pdf
  • Technologia zenbox.pl: http://zenbox.pl/oktawave.html
  • Przewagi Oktawave: http://www.oktawave.com/pl/dlaczego-my.html