Przejdź do treści

Niewiele nowych projektów

Deweloperzy nie rozpoczynają dziś zbyt wielu inwestycji. Jeśli budują to raczej niewielkie osiedla lub realizują projekty etapami. W nowych inwestycjach dominują mieszkania o pow. 40 – 60 mkw. W ofercie pojawia się coraz mniej mieszkań czteropokojowych i większych, które sprzedają się najdłużej. Budowane są przede wszystkim osiedla liczące do 100 lokali.

W drugiej połowie 2012 roku w Poznaniu rozpoczętych zostało 12 nowych inwestycji. Deweloperzy zaoferowali w nich niespełna 1,4 tys. mieszkań, oblicza redNet Property Group. To znacznie mniej niż w innych dużych miastach. W Warszawie rozpoczęto budowę 44 projektów z ok. 4,8 tys. lokalami. We Wrocławiu przybyło ok. 2,2 tys. nowych mieszkań w 23 inwestycjach, a w Krakowie weszło do sprzedaży ok. 1,5 tys. mieszkań w 22 projektach.

Oferta mniejsza o 10 proc.

W Poznaniu liczba oferowanych przez deweloperów lokali zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku o 10 proc. Teraz w mieście, jak podaje Emmerson, do kupienia jest ok. 4 tys. nowych mieszkań. Tylko w ostatnich trzech miesiącach 2012 roku poznańska oferta deweloperska zmalała o 6,4 proc. (Reas).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w drugiej połowie 2012 roku w całym kraju rozpoczęto budowę najmniejszej ilości mieszkań od trzech ostatnich lat. Ze względu na wyhamowanie produkcji oferta deweloperska nie jest już tak duża jak wcześniej. Według danych Reas w sześciu największych miastach (Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi) jest obecnie do kupienia ponad 54 tys. nowych mieszkań. Ich liczba w ostatnim czasie spada. Szczególnie drastyczny spadek notowany jest w przypadku wprowadzanych na rynek inwestycji.

Za nowe poniżej 6 tys. zł/mkw.

Najbardziej poszukiwanym towarem są oferty w najniższych cenach.W Poznaniu najmniej wydamy za mieszkanie w projektach zlokalizowanych na terenie Jeżyc, podaje Emmerson. W tej dzielnicy kupimy lokal deweloperski nawet za 3 855 zł za mkw.

Jak informuje redNet Property Group, na koniec 2012 roku na poznańskim rynku deweloperskim mieszkania wystawione były do sprzedaży średnio za 6 070 zł/mkw., a sprzedawane za 5 900 zł/mkw. W projektach, które trafiły na poznański rynek w drugiej połowie minionego roku mieszkanie kosztowało przeciętnie 336,3 tys. zł.

– Osoby kupujące mieszkania na ogół zainteresowane są mieszkaniami o wybranej ilości pokoi w jak najniższej cenie całkowitej. Najczęściej pytają o oferty promocyjne. Dlatego na wyselekcjonowane lokale na osiedlu Red Park na poznańskim Dębcu wprowadziliśmy promocyjne ceny. Mieszkania o powierzchni już od 42 mkw., które znalazły się w ofercie specjalnej można kupić w cenie 5750 zł/mkw., a garaż o wartości 24 tys. zł nabyć za symboliczną złotówkę – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

Wysoka sprzedaż wsparta kredytowaniem

Zmniejszenie się oferty rynku deweloperskiego to także efekt dobrej sprzedaży w 2012 roku, w którym nabywców znalazło w całej Polsce nieco więcej nowych mieszkań niż w 2011 roku. Z szacunkowych danych Reas wynika, że w minionym roku deweloperzy sprzedali ponad 30,6 tys. mieszkań. Co czwarte zostało kupione przy wsparciu kredytu z dopłatą w ramach zakończonego programu Rodzina na swoim.

Teraz rynek mieszkaniowy wspomaga Rada Polityki Pieniężnej, która już po raz czwarty obniżyła stopy procentowe. I najprawdopodobniej będzie kontynuować w najbliższym czasie podobną politykę. W związku z tym kredytobiorcy wciąż będą mogli cieszyć się topniejącymi ratami, a osoby chcące kupić mieszkanie będą mogły pożyczyć więcej. Niestety jednocześnie rosną marże narzucane przez banki. Od czasu, kiedy stopy procentowe zaczęły się obniżać przeciętna marża kredytu hipotecznego z 1,23 proc. wzrosła do 1,56 proc., wynika z danych Home Broker.

o RED Real Estate Development

RED Real Estate Development Sp. z o.o. to międzynarodowa firma prowadząca działalność deweloperską. W Polsce jest obecna od 2006 roku. Buduje w Warszawie wieloetapowe osiedle Alpha liczące 450 mieszkań. W Poznaniu realizuje budowę inwestycji Red Park, w której docelowo znajdzie się 600 mieszkań. Firma tworzy oparte na wizjach i bazujące na badaniach, nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa. Zarządza całościowym procesem inwestycyjnym od momentu pozyskania optymalnej lokalizacji, poprzez realizację inwestycji do jej sprzedaży.

Osoby zarządzające firmą to grupa ludzi posiadających wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas realizacji różnorodnych projektów budowlanych w wielu krajach. Specjalizują się zarówno w projektach komercyjnych na szeroką skalę, budowie hoteli jak i budownictwie mieszkaniowym.

Do najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych przez RED Real Estate Development Sp. z o.o. należy budowa Hotelu W na Times Square w NY i luksusowego Hotelu InterContinental w Porcie Bostońskim oraz przebudowa budynku Giełdy Ubezpieczeniowej w NY i biurowca o powierzchni 140 tys. m2 w centrum Chicago. Udziałowcy firmy przeprowadzają także inwestycje mieszkaniowe, które cechuje wysoka jakość i funkcjonalność. Realizują m. in. największe inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego w Antwerpii i jej rejonie.

RED Real Estate Development Sp. z o.o. inspirując się najlepszymi wzorami realizuje światowej klasy kompleksowe projekty inwestycyjne. Celem firmy jest podwyższanie i umacnianie osiągniętej dotychczas pozycji wśród firm deweloperskich na rynku polskim.

Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich  i stosuje zasady Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach Klient-Developer. Oferuje opiekę i fachowe doradztwo indywidualne na każdym etapie realizacji inwestycji.