Przejdź do treści

14 lutego – Światowy Dzień Chorych na Padaczkę

Na świecie na epilepsję cierpi 50 milionów osób. W naszym kraju z chorobą zmaga się aż 400 tysięcy chorych. Niska świadomość padaczki powoduje, że jest to nadal temat tabu. W Dniu Świętego Walentego obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. W jego ramach organizowana jest akcja edukacyjna „Walentynkowa Paczka”.

Mało osób wie, że Święty Walenty jest patronem osób chorych na padaczkę. Padaczka, zwana również epilepsją, jest jedną z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Na tę chorobę szacunkowo cierpi około 0,5-1% całej populacji. Statystycznie, co dziesiąta osoba na świecie doświadcza w swoim życiu jednego napadu padaczkowego. Choroba spowodowana jest zaburzeniem funkcjonowania mózgu, w którym dochodzi do niekontrolowanych wyładowań komórek nerwowych, czego przyczyną są błędnie wysyłane przez mózg impulsy elektryczne. Nie oznacza to jednak, że 10 % całej populacji cierpi na epilepsję, ponieważ aby zdiagnozować chorobę u pacjenta wymagane są do tego przynajmniej dwa ataki. Wyładowania neuronów przybierają różne formy napadów. Najczęściej występują napady ogniskowe oraz toniczno-kloniczne, które są zauważalne u chorych niezależnie od wieku. Pierwsze objawiają się poprzez drgawki, uczucie drętwienia, zaburzenia wzroku, słuchu, smaku i węchu. Drugie charakteryzują się intensywniejszymi objawami – utratą przytomności i sztywnieniem ciała, po której następują drgawki.

„Padaczka jest chorobą leczoną głównie za pomocą leków przeciwpadaczkowych. Przy wyborze leków bardzo dużą rolę odgrywają indywidualne potrzeby pacjenta oraz typ występujących u chorego napadów. Pod uwagę brane są również czynniki, takie jak: wiek, płeć, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, niekorzystne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami oraz współistniejące schorzenia.

W Polsce padaczka to nadal temat tabu, dlatego tak ważna jest ciągła edukacja na temat tej choroby.” – mówi prof. Ewa Motta, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Padaczka jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Osoby chore i ich rodziny każdego dnia borykają się z wieloma problemami i ograniczeniami oraz niezrozumieniem ze strony zdrowej części społeczeństwa. Z tego powodu Parlament Europejski 15 września 2011 roku przyjął deklarację w sprawie padaczki. Niestety resort zdrowia pozostaje obojętny na ten dokument i problem osób chorych. Mimo postępu w medycynie padaczka nadal budzi lęk i obawę. U 70% pacjentów przyczyna choroby jest nieznana, stąd jej tajemniczy charakter. Wśród chorych występuje duży odsetek osób, które dotyka depresja (40-75%). Chory na padaczkę nie powinien m.in. pracować w środowisku związanym z nadmiernym stresem, na wysokości, przy maszynach w ruchu, prowadzić pojazdy mechaniczne i spożywać alkoholu. Powinien prowadzić spokojny, regularny i aktywny tryb życia. Szczególnie aktywność społeczna i obecność wśród ludzi ma znaczenie terapeutyczne.” – mówi Tadeusz Zarębski, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę.

„Walentynkowa Paczka” jest ogólnopolską akcją społeczną, która ma na celu zwrócenie uwagi Polaków na problem osób chorych na padaczkę. Akcja edukacyjna odbywa się pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę oraz dzięki wsparciu firmy GlaxoSmithKline.

Kulminacją działań prowadzonych w ramach akcji będzie happening „Napad kontrolowany”, który odbędzie się 14 lutego w Warszawie. W ramach tego wydarzenia zostaną przeprowadzone pokazy udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez ratowników z Polskiej Grupy Ratownictwa Medycznego. Dodatkowo będzie można porozmawiać z ekspertem nt. choroby, a zainteresowani otrzymają płócienne torby z instrukcją pierwszej pomocy podczas napadu padaczki. Zapraszamy do centrum handlowego Blue City (poziom -1, przy fontannie) na napad kontrolowany – więcej informacji www.napadkontrolowany.pl.

Jeśli jesteś świadkiem napadu padaczki wystarczy postępować według kilkupunktowej instrukcji pierwszej pomocy:

  • Zachowaj spokój
  • Ułóż chorego na boku
  • Udrożnij drogi oddechowe, odchylając głowę lekko do tyłu
  • Podłóż mu coś miękkiego pod głowę, żeby ochronić ją przed urazem
  • Nie wkładaj mu niczego między zęby!
  • Nie krępuj jego ruchów
  • Jeśli zasnął po napadzie, nie budź go
  • Napad powinien ustąpić po 2-3 minutach; jeśli się przedłuża – wezwij pogotowie ratunkowe

Nie bądźmy bierni, gdy ktoś potrzebuje nagłej pomocy!