Decyduje cena. Nabywcy mieszkań kupują dziś przede wszystkim takie nieruchomości, na jakie ich stać

Dla osób kupujących mieszkania najważniejsze jest to, żeby cena lokalu mieściła się w zakładanym budżecie. Lokalizacja i stawka za metr jest już mniej istotna. W następnej kolejności liczy się rozkład mieszkania i data oddania do użytkowania oraz możliwość obejrzenia lokalu, podaje Home Broker. Dlatego najwyżej cenione są te promocje na rynku deweloperskim, które obniżają koszty zakupu mieszkania.

Żeby obniżyć cenę całkowitą deweloperzy budują niewielkie mieszkania, rezygnując z projektowania mieszkań czteropokojowych i większych. Inwestycje wprowadzane są na rynek bardzo ostrożnie. Coraz częściej budowane są małe osiedla, liczące maksymalnie 100 lokali, które jak podaje serwis Tabelaofert.pl, w Warszawie stanowią 57 proc. nowej podaży. Inwestycje oferujące ponad 200 mieszkań obejmują zaledwie niespełna 7 proc. stołecznej oferty.

Najwięcej nowych projektów w Warszawie

W drugim półroczu 2012 roku w Warszawie na rynek trafiły 44 projekty deweloperskie z ok. 4,8 tys. lokali, podaje redNet Property Group. W pozostałych miastach w ostatnich sześciu miesiącach minionego roku przybyło znacznie mniej nowych mieszkań. We Wrocławiu ok. 2,2 tys., w Trójmieście niespełna 2 tys., w Krakowie ok. 1,5 tys., a w Poznaniu prawie 1,4 tys. ofert.

Mieszkania, jakie weszły ostatnio do sprzedaży na stołecznym  rynku pierwotnym były wycenione od 4,8 do 23 tys. zł za mkw., podaje redNet Property Group. W najnowszych warszawskich inwestycjach średnia cena lokalu, który znalazł się w ofercie deweloperskiej to ok. 418 tys. zł. Nowe mieszkania wystawione do sprzedaży kosztują dziś w Warszawie przeciętnie 7,5 tys. zł/mkw. Lokale z drugiej ręki mimo spadku cen są droższe. Według analizy portalu Szybko.pl, używane stołeczne mieszkania oferowane były w końcu 2012 roku średnio w cenie 7660 zł/mkw.

Gdzie kupimy taniej

Warszawskie mieszkania w cenie znacznie poniżej średniej znajdziemy w Białołęce, Wesołej, czy Rembertowie. Poniżej poziomu przeciętnej stawki ofertowej kupimy też w gotowych inwestycjach np. na Bemowie, w Ursusie, czy w Wilanowie, pod warunkiem jednak, że szukamy dużego mieszkania. Na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach w cenie 5990 zł/mkw. można kupić nawet mieszkania z wykończeniem pod klucz. Dotyczy to jednak lokali w gotowym etapie tej inwestycji o powierzchni od 80 mkw. W oddanych do użytkowania budynkach mieszkania o metrażu od 64 mkw. do 86 mkw. w stanie deweloperskim są w sprzedaży w cenie od 5500 do 6200 zł za mkw.

Bezsprzecznie największe wzięcie mają dziś najtańsze oferty na rynku. Według danych z raportu AMRON-SARFIN w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku średnia cena transakcyjna w Warszawie (nowych i używanych mieszkań) obniżyła się o ok. 450 zł za mkw. Nowe mieszkania w Warszawie staniały w ciągu ostatniego roku, według Reas, o ok. 4,5 proc. Młodzi ludzie, którzy są z reguły nabywcami mieszkań interesują się najczęściej ofertami nie droższymi niż 300 tys. zł. Wyraźnie wyodrębnia się grupa klientów deweloperów, którzy szukają mieszkań o pow. do 50 mkw. w takiej właśnie cenie lub maksymalnie w kwocie 350 tys. zł.

Najlepiej gotowe do 300 tys. zł

W gotowych warszawskich projektach w takiej cenie zbyt wiele mieszkań nie znajdziemy. Według danych portalu Tabelaofert.pl, zaledwie 6,6 proc. całej stołecznej podaży zajmują mieszkania w cenie poniżej 300 tys. zł
w oddanych inwestycjach, głównie na Białołęce i we Włochach.

Prawdopodobnie wybór nowych mieszkań będzie się zmniejszał. Zdaniem analityków, liczba inwestycji trafiających na sprzedaż w tym roku  gwałtownie wyhamuje. W sześciu największych miastach: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi do kupienia jest dziś ponad 54 tys. nowych mieszkań. W całym 2012 roku deweloperzy wprowadzili w głównych miastach ponad 35 tys. lokali. W ciągu roku na tych rynkach nabywców znajduje ok. 30 tys. nowych mieszkań, oblicza Reas.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu