Uchroń się przed grypą – myj ręce

Wg danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, tylko w okresie od 8 do 15 stycznia 2013 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 213 906 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Obecny sezon grypowy jest znacznie cięższy od kilku poprzednich. Tymczasem, aby uchronić się przed chorobą, albo przynajmniej zmniejszyć ryzyko zachorowania, wystarczy pamiętać o kilku zasadniczych nawykach. Jednym z nich jest częste mycie rąk.

Najważniejsza jest profilaktyka, a jej podstawa to dbałość o higienę – zarówno tę osobistą, jak i pomieszczeń, w których przebywamy. Zarażenie grypą następuje bowiem poprzez kontakt z osobą chorą. Cząsteczki wirusów, podczas kichania i kasłania, osiadają na elementach otoczenia, tzn. klamkach, sztućcach, klawiaturze komputera, etc. Co istotne, bardzo łatwo przenoszą się na rękach. Wystarczy potem dotknąć ust, potrzeć nos, albo oczy i nietrudno o zakażenie. Dlatego tak ważne jest, aby często myć ręce – najlepiej z użyciem mydła antybakteryjnego, które skutecznie eliminuje drobnoustroje obecne na naszych dłoniach, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania.

Jak prawidłowo myć ręce? Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic skomplikowanego. Aby jednak mycie rąk było efektywne, należy pamiętać o kilku elementach tej czynności. Warto zacząć od zdjęcia biżuterii. Należy dokładnie umyć dłonie zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Nie można zapomnieć o kciukach, przestrzeni pod paznokciami i nadgarstkach – tam również gromadzi się wiele bakterii. Całość powinna nam zajmować około 30 sekund.

Poniżej przedstawiamy instrukcję prawidłowego mycia rąk. Prezentują: Chlip i Chlap – antybakteryjni eksperci marki Carex:

W swojej działalności marka Carex stara się aktywnie dbać o profilaktykę zdrowia – także wśród najmłodszych. Od trzech lat w szkołach podstawowych i gimnazjach w całej Polsce prowadzony jest program edukacyjny Akademia Czystych Rąk Carex. Dzięki niemu dzieci uczą się, jak ważna jest prawidłowa higiena dłoni i odpowiednie nawyki z nią związane. Częścią projektu jest również konkurs: „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?”. Prace przygotowane w ramach III edycji programu można przesyłać do 31 marca 2013.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu