Secus wysyła spółkę i3D do Kalifornii. Współpraca z aniołem biznesu Markiem Ivanowskim nabiera tempa

Najpierw otwarcie w 2011 roku biura z Houston, teraz dotarcie do dużych odbiorców wśród grafików i inżynierów w USA. Taki plan realizuje gliwicka spółka i3D, która współpracując z Secus Asset Management wyruszyła na podbój rynku amerykańskiego. Platformą umożliwiającą taki szybki rozwój i kontakty biznesowe jest współpraca z amerykańskim partnerem Secus-a – Markiem Ivanowskim.

Przed rokiem przedstawiciele SAM doprowadzili do aliansu z M. Ivanowskim, partnerem w funduszu venture capital Sofinnova Corebridge Capital, specjalizującym się w pozyskiwaniu kapitału dla młodych firm i budowie ich pozycji w Dolinie Krzemowej – kolebce nowych technologii. Fundusz zebrał kilkadziesiąt milionów USD na inwestycje w polskie start-upy i udrożnienie kontaktów w USA. W selekcji na gruncie polskim pomaga fundusz Secus Asset Management (SAM). Lecz rola polskiego partnera nie ogranicza się jedynie do procesu wyboru odpowiednich kandydatów. SAM rozważa możliwość wspólnej inwestycji w wybrane spółki wraz z amerykańskim inwestorem.

„Rozważamy współfinansowanie przedsięwzięć rozkładając nasze ryzyko inwestycji. Wysokość inwestycji będzie zależna od wielu czynników, najważniejszym jednak jest potencjał rozwoju na rynku w USA” – informuje Grzegorz Pędras, prezes SAM.

Mark Iwanowski wymienia 3 czynniki jako decydujące kryterium selekcji firm: zdolna kadra, innowacyjny pomysł i potencjał wysokiego wzrostu z dużą marżą.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Prezentacje i spotkania amerykańskiego anioła biznesu z polskimi podmiotami w zeszłym roku zaowocowały pierwszymi kontaktami z poważnymi partnerami w USA.

„Jesteśmy po pierwszych rozmowach z wysokiej klasy specjalistami, reprezentującymi firmę Autodesk, którzy z uznaniem przyglądają się naszym rozwiązaniom technologii Quazar3D, pozwalającej na tworzenie interaktywnej wizualizacji w wymiarze 3D. To idealny produkt skierowany do grafików i inżynierów wysokiej specjalizacji w dużych firmach, m.in. samochodowych” – informuje Arkadiusz Patryas, wiceprezes firmy i3D.

I3D dotychczas koncentrowało się na sprzedaży usług i rozwiązań technologicznych do sektora paliw i gazu oraz edukacji. W 2011 roku spółka założyła swoje biuro w Huston. Spółka została zauważona przez Deloitte Technology Fast Index 500 jako jedna najszybciej rozwijających się w regionie Europy Centralne i Wschodniej.

Lecz spotkanie z Markiem Iwanowskimi prezentacja „wirtualnej jaskini” w Gliwicach otworzyła przed zarządem firmy nowy kierunek i potencjał rynku.

I3D zostało zaproszone do udziału w programie US -Poland Innovation Hub, organizacją, która wyłania najbardziej perspektywiczne , młode firmy w Polsce i wprowadza na rynek amerykański. W ramach współpracy  zaoferowano jej możliwość wsparcia finansowego, cyklu spotkań z potencjalnymi inwestorami oraz odbiorcami. Najważniejszym punktem okazały się jednaj spotkania z inwestorami w Dolinie Krzemowej oraz udział w sympozja na Uniwersytecie Stanford. W międzynarodowej konferencji , prowadzonej przez profesora na Uniwersytecie Stanforda – Piotra Moncarza, wzięli udział przedstawiciele PARP, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przedstawiciele rządowych agend.

„Otrzymaliśmy bardzo ważne wskazówki dotyczące zasad prowadzenia negocjacji, prezentacji naszej firmy przed funduszami inwestycyjnymi oraz możliwość prezentacji naszego oprogramowania podczas spotkania szerokiego forum przedstawicieli biznesu i świata nauki na Uniwersytecie Stanford” – dodaje wice-prezes i3D.

A jakie plany ma spółka w Polsce?

„Budujemy naszą pozycje na rynku nowych technologii i rozwiązań dla wielu międzynarodowych korporacji: BP, Boeing oraz polskich firm m.in. Ceramika Paradyż, Tauron, JSW. Sprzedaż usług w Polsce odpowiada mniej więcej połowie naszych przychodów.  Jednak największy potencjał widzimy w rynku amerykańskim a ostatnio również na Dalekim Wschodzie. Realizowaliśmy i realizujemy szereg zleceń na tych rynkach. Teraz musimy doprowadzić do pierwszych dużych kontraktów w USA. Jesteśmy zadowoleni z wyników pierwszych rozmów” – informuje wice-prezes i3D.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu