Przejdź do treści

Gdzie znaleźć kwasy omega-3?

W ostatnich latach wiele mówi się na temat niewątpliwie pozytywnego działania na zdrowie i nasz organizm kwasów omega-3. Wszyscy lekarze i specjaliści polecają zwiększenie ilości spożywanych tłuszczów tego typu i alarmują, że proporcje poszczególnych rodzajów lipidów w naszej diecie są absolutnie nieodpowiednie. Dlatego warto zastanowić się nad tym co możemy zrobić by nasz jadłospis uwzględniał zapotrzebowanie na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe tak, aby zachowana była złota proporcja omega-3 do omega-6 (w granicach 1:5 lub idealnie 1:3).

Najważniejszymi typami kwasów z tej rodziny są:

1. Kwasy omega-3:

  • EPA i DHA – ich źródłem są głównie ryby morskie
  • ALA – który znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak oleju lnianym,

2. Kwasy omega-6, których bogactwo znajdziemy w olejach roślinnych.

O ile tych ostatnich w naszej diecie jest wystarczająca ilość, o tyle kwasów z grupy omega-3 spożywamy zdecydowanie zbyt mało. Trzeba więc postarać się o odpowiednie zbilansowanie diety w celu wyrównania niedoborów.

Tłuszcz rybi źródłem kwasów omega-3

Jednym z najlepszych źródeł kwasów omega-3 w naszej diecie mogą być ryby morskie. Składniki tłuszczu rybiego mają potwierdzone pozytywne działanie – poprawiają nastrój, obniżają ryzyko depresji, a także wspomagają odporność, czy zmniejszają objawy astmy lub reumatyzmu.

Największą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych znaleźć możemy w łososiu atlantyckim, sardeli, sardynkach, śledziu, makreli i pstrągu. Mniejsze, chociaż również istotne ilości zawiera też tuńczyk, dorsz lub halibut.

Dobrym źródłem kwasów omega-3 są również owoce morza takie jak ostrygi, małże lub krewetki.

Roślinne źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych

Co mają jednak zrobić osoby, które ryb po prostu nie lubią lub są weganami?

Okazuje się, że tłuszcze EPA i DHA nie są jedynymi niezbędnymi dla naszego organizmu. Równie dobrym, a może i lepszym źródłem omega-3 są kwasy ALA, które zawarte są w wielu produktach pochodzenia roślinnego. Przede wszystkim znajdziemy je w oleju lnianym (np. bardzo popularnych oleju budwigowym), siemieniu lnianym, orzechach włoskich, laskowych lub pecan. Ponadto warto włączyć do diety również produkty z soi, a także zielone warzywa. Inne oleje roślinne również dostarczają nam tych wartościowych kwasów, jednak w mniejszych ilościach, dlatego warto sięgać również po olej rzepakowy lub z pestek dyni.

Co zrobić jeśli dieta nie wystarcza?

Niestety bardzo często okazać się może, że nawet odpowiednia dieta nie wystarcza by uzupełnić niedobory kwasów omega-3. Wtedy należy sięgnąć po odpowiednie preparaty, które poradzą sobie z tym problemem. Dla osób, które zmagają się z problemami kardiologicznymi lub dermatologicznymi, szczególnie poleca się suplementację olejami w estrami etylowymi – są one zarówno bezpieczne, jak i efektywne. Godny zauważenia jest chociażby produkt OmegaRegen Skin Care i Cardio, które są jedynymi tego typu preparatami na polskim rynku. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią lub nie chcą spożywać ryb, ponieważ są pochodzenia roślinnego.