Pierwsze projekty kulturalne w pełni finansowane przez Internautów

Artysta, któremu nie udało się pozyskać finansowania z budżetu państwa, zazwyczaj szuka pomocy ze strony instytucji, firm i osób prywatnych. Ale nie tylko. Od ubiegłego roku twórcy z różnych dziedzin kultury mogą poprzez serwis wspieramkulture.pl w prosty sposób uzbierać potrzebną im na realizację projektu kwotę.

W budżecie państwa wydatki na kulturę wynoszą niecały procent. Choć kwota ta nieznacznie w ostatnim roku wzrosła, to i tak nie jest wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania ze strony twórców i instytucji kultury. Wiele wartościowych projektów bez odpowiedniego wsparcia nie może być rozpoczętych lub jest przerywanych w trakcie. Samodzielne pozyskiwanie środków na realizację projektów jest trudne. – Szczególnie w obliczu kryzysu, gdzie firmy czy instytucje jak mantrę powtarzają, że środków na finansowanie kultury nie mają – mówi Wiktoria Mikowska, Rzecznik EGER Fundacji, twórcy serwisu wspieramkulture.pl.

Alternatywą dla artystów jest pozyskanie finansowania oddolnie, ale nie poprzez szukanie jednego, dużego sponsora, a poprzez wiele drobnych wpłat. Takie możliwości dają serwisy oparte na społecznym finansowaniu różnych inicjatyw, czyli crowdfundingu. Działający od grudnia 2012 r. serwis wspieramkulture.pl jest pierwszym w Polsce serwisem crowdfundingowym dedykowanym wyłącznie projektom kulturalnym. – Każdy projekt na rzecz którego odbywa się aukcja na platformie ma szansę zostać zrealizowany – dodaje Wiktoria Mikowska.

Na pierwszy sukces serwisu, pokazujący jak bardzo to wirtualne narzędzie do oddolnego wspierania kultury jest potrzebne, nie trzeba było długo czekać. Już po 3 tygodniach od rozpoczęcia aukcji, pełne wsparcie zyskał pomysł na film dokumentalny o Joannie Sałydze, autorce bloga Chustka produkowany przez Studio Wajdy. Jego premiera planowana jest na maj 2013 r. Projekt krótkometrażowego filmu fabularnego „Zaproszenie na zmywak” to druga w pełni sfinansowana przez internautów inicjatywa. Kolejnych kilka projektów jest bardzo blisko uzyskania niezbędnej kwoty wsparcia. W sumie w miesiąc zarejestrowało się w serwisie ok. 600 użytkowników, którzy przekazali ponad 60 tys. zł na rzecz 26 projektów. A liczba ta rośnie z minuty na minutę.

– Z perspektywy twórcy, poddanie projektu pod społeczną weryfikację jeszcze przed jego powstaniem to spore wyzwanie. Mieliśmy wiele obaw wrzucając projekt filmowy do serwisu, ale kiedy po dwóch tygodniach okazało się, że zebraliśmy już 12 proc. potrzebnej kwoty, jesteśmy dobrej myśli – mówią Marta Dzido i Piotr Śliwowski, twórcy projektu „Solidarność według kobiet”. Prace nad filmem rozpoczęli w styczniu 2012 r. dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska oraz Funduszu Wyszehradzkiego. Napisali scenariusz i zrealizowali znaczną część zdjęć. W serwisie wspieramkulture.pl zbierają na dokończenie prac nad filmem. Projekt pełnometrażowego filmu dokumentalnego to opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji oraz ich portret współczesny. W filmie zobaczymy m.in. Joannę Dudę-Gwiazdę, Henrykę Krzywonos-Strycharską i Zofię Romaszewską.

O serwisie

Wspieramkulture.pl to platforma umożliwiająca gromadzenie przez twórców funduszy na projekty kulturalne. Promuje wartościowe projekty polskich twórców oraz buduje wyjątkową społeczność Mecenasów Kultury. Crowdfundingowy charakter projektu polega na społecznościowym finansowaniu inicjatyw kulturalnych. Najlepsze projekty artystyczne, dzięki wielu, często drobnym wpłatom niezależnych darczyńców, mają szansę zostać zrealizowane i udostępnione szerokiej publiczności. Serwis działa od grudnia 2012 roku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu