Zgubne nawyki właścicieli przenośnych komputerów

Nowe technologie stały się integralną częścią naszego życia. Tak przyzwyczailiśmy się do korzystania z komputera i urządzeń mobilnych, że siłą rozpędu zapominamy o zasadach, których powinniśmy przestrzegać. Dzięki stosowaniu ich unikniemy nie tylko irytujących i antyspołecznych zachowań, ale również zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo.

Klikanie w pociągu, na wykładzie i w restauracji

Przywykliśmy, aby korzystać z laptopów w każdej wolnej chwili, nawet gdy jest to zbędne. Nuda na prelekcji, oczekiwanie w kawiarni, nużąca jazda pociągiem. Co robimy? Wyciągamy laptopa i zaczynamy grać, surfować, sprawdzać portale społecznościowe lub co gorsze dla osób w najbliższym otoczeniu – oglądamy filmy i obdzwaniamy znajomych poprzez Skypa. Nawet korzystanie ze słuchawek, które nie dość dobrze tłumią dźwięki jest irytujące i po dłuższej chwili – po prostu męczące. Współpasażerowie podróżujący z miłośnikiem komedii i kabaretów nie zdzierżą wielogodzinnego maratonu śmiania się pod nosem. Nie trzeba chyba wspominać, jak niepożądane jest również publiczne oglądanie nieodpowiednich stron.

Podpinanie się do niezabezpieczonych sieci publicznych

Pozostajemy w temacie łączenia się z internetem. W każdym mieście powstaje coraz więcej miejsc z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi. Centra handlowe, hotele, kawiarnie, bary i sklepy traktują dostęp do sieci jako atut przyciągający klientów.  Z racji niskich zabezpieczeń nie należy jednak wykorzystywać ich z równą swobodą jak domową Sieć.

– Korzystanie z darmowych hotspotów należy ograniczać do minimum, ponieważ nie są one właściwie zabezpieczone. Za ich pomocą powinniśmy korzystać jedynie z portali o charakterze informacyjnym. Wprowadzając dane dostępowe do poczty, portali społecznościowych, a przede wszystkim do bankowości elektronicznej – ryzykujemy przechwyceniem ich przez hakerów. Jeśli już musimy skorzystać z witryn wymagających podawania poufnych informacji należy wybierać te zabezpieczone certyfikatami SSL. Świadczy o tym m.in. wizerunek kłódki w pasku adresu witryny, „https” zamiast typowego „http”, a czasem również zmiana koloru całego paska adresu – komentuje Mariusz Janczak, Koordynator Marketingu Produktowego Unizeto Technologies.

Zdjęcia i filmy lecą w wirtualny świat

Telefony nowej generacji przyzwyczaiły nas, że mamy aparat fotograficzny zawsze przy sobie. To jak chętnie z niego korzystamy widać zwłaszcza w pobliżu atrakcji turystycznych, przy okazji przyjęć i imprez kulturalnych. Zamiast patrzeć i zapamiętywać to co widzimy – fotografujemy  widowisko, oglądając niecodzienny widok na małym ekraniku telefonu. Stąd już krótka droga do szybkiego wrzucenia zdjęcia do sieci. Amatorzy uwieczniania i upubliczniania zdjęć z każdej chwili swojego życia stanowią zmorę imprez. Do wyjątkowo złych nawyków należy fotografowanie i wrzucanie do Sieci prywatnych, a często kompromitujących zdjęć uczestników spotkania. Upokorzenie po zamieszczeniu nieodpowiednich fotografii i filmików nie mija szybko.

O firmie:

unizetoUnizeto Technologies SA to firma z branży IT, działająca nieprzerwanie od 1965 roku. Oferta firmy obejmuje produkty, usługi i rozwiązania dedykowane dla rynku administracji publicznej, ubezpieczeń społecznych, służby zdrowia, sektora biznesowego oraz klienta indywidualnego. Główne segmenty działalności oscylują wokół: Podpisu elektronicznego, (lider na rynku dostaw usług certyfikacyjnych oraz rozwiązań związanych z podpisem elektronicznym i PKI), Centrum Danych (gromadzącego, archiwizującego i przetwarzającego powierzane przez klientów poufne dane i dokumenty) oraz Obsługi Korespondencji Masowej, mającej usprawnić, przyspieszyć i obniżyć koszty wynikające z prowadzenia firmowej korespondencji, zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Unizeto prowadzi także działalność Szkoleniową, cenioną wśród klientów za obszerną ofertę tematyczną, wykwalifikowaną kadrę trenerów, nowoczesne sale szkoleniowe oraz mobilność (miejsce dopasowane zostaje do potrzeb klienta). W skład firmy wchodzi także Fabryka Oprogramowania, tworząca aplikacje Web&Mobile. Główny trzon jej działań stanowią rozwiązania połączone z obiegiem dokumentów i usprawnianiem pracy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu