Deweloperzy mieszkaniowi – ostudzony optymizm

Miniony rok był trudny dla deweloperów mieszkaniowych. Ich klienci zgłaszający się do banków po kredyt musieli sprostać surowszym wymaganiom. W sektorze miała miejsce również narastająca konkurencja wywierająca presję na dalszy spadek cen. A to wszystko w otoczce spowolnienia gospodarczego i pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

Taka, a nie inna sytuacja na rynku sprawiła, iż zdecydowana większość deweloperów przestrzeliła z planowaną sprzedażą na 2012 r. Z grona giełdowych deweloperów jedynie Robyg nie musiał tłumaczyć się przed akcjonariuszami z niższego wykonania zakładanego planu. Wśród pozostałych deweloperów notowanych na giełdzie realna sprzedaż okazała się od kilkunastu do nawet trzydziestu procent gorsza od początkowych oczekiwań.

Najwięcej mieszkań w ubiegłym roku sprzedał Dom Development zostawiając daleko w tyle swojego tradycyjnego konkurenta J.W. Construction. Drugie miejsca zajął wspomniany już Robyg, który wykazał się na przestrzeni całego roku elastycznością oraz dobrym dopasowaniem swojej oferty do aktualnych możliwości klientów. Na trzecim miejscu znalazł się Polnord, któremu nie udało się już  osiągnąć pułapu 1 000 sprzedanych mieszkań. Budimex Nieruchomości nawet pomimo wzrostu sprzedaży rok do roku o 90% nie zrealizował wcześniej zakładanego planu na 2012 r. Na wyróżnienie z pewnością zasłużył nieobecny na giełdzie Atal, który w porównaniu do 2011 r. odnotował 50%-owy wzrost sprzedaży. Był on możliwy m.in. dzięki wejściu na rynek warszawski oraz silnej ekspansji tej firmy w Krakowie. Nowe projekty w tych miastach charakteryzowały się konkurencyjnymi cenami i jakością w stosunku do pobliskich inwestycji dzięki czemu sprzedaż postępowała w nich szybciej i to pomimo mniejszego zaawansowania stanu budowy.

Wynik sprzedażowe deweloperów mieszkaniowych

Deweloper

Liczba sprzedanych mieszkań w 2012 r.

Dom Development

1 436

Robyg

1 113

Polnord

906

J.W. Construction Holding

853

Atal

785

Gant Development

778

Budimex Nieruchomości

515

Ronson

380

Inpro

356

Marvipol

355

Wikana

326

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie danych ogłaszanych przez spółki. Dane dotyczące J.W. Construction Holding oraz Gant Development bez uwzględniania rezygnacji.

Poprzedni rok był trudny dla deweloperów, ale prawdziwą próbą może okazać się obecny. Najwięksi deweloperzy nie zamierzają składać broni. Część z nich nauczona doświadczeniem wypowiada się jednak ostrożniej o przyszłym roku, gdyż lista zagrożeń z jakimi przyjdzie im się zmierzyć jest naprawdę długa.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu