Etis wspiera kultywowanie dawnych tradycji

Tagi:

Każdy region Polski, a także poszczególne wsie i miasta przedstawiają odmienne tradycje dotyczące świąt oraz innych uroczystości.

Niezwykle ciekawą jest kultywowana w nadbużańskiej miejscowości Sławatycze, tradycja „brodaczy”, to jest kolędników, którzy w wyjątkowo oryginalnych przebraniach, na trzy dni przed końcem roku kalendarzowego kolędują od domu do domu a na ulicach straszą młode panny oraz dzieci. Strój brodacza obejmuje długą brodę z lnianego włókna, która symbolizuje długie życie i bogate doświadczenia jej posiadacza, wysoką na 80 cm czapkę udekorowaną ręcznie robionymi kwiatami i wstążkami z materiału. Brodacz ubrany jest w kożuch barani odwrócony futrem na zewnątrz, a jego nogi opasane są słomą podwiązaną powrósłami. Typowy brodacz dzierży w dłoni długi kij jako oznakę starości i przeciwności, które trzeba było przejść w mijającym roku.

brodacz1

Od niedawna organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury konkurs mający na celu podtrzymanie tej niezwykłej tradycji sięgającej ubiegłego wieku. Spośród wszystkich brodaczy wybierany jest ten o najładniejszym stroju. 30 grudnia 2012 roku, firma Etis Sp. z o.o. ufundowała nagrodę dla najmłodszego brodacza, 13-letniego Piotra Skibińskiego. W konkursie wzięło udział 13 kolędników, zaś po mieście kolędowało ponad 20 brodaczy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu