Przejdź do treści

5 żelaznych zasad udanego biznesu w Sieci

Jasno wyznaczone cele, orientacja na klienta oraz tworzenie relacji ze społecznościami internetowymi – to najważniejsze zasady, jakimi powinien kierować się przedsiębiorca prowadzący biznes w Sieci. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez firmę Cal.pl, dostawcę usług hostingowych w Polsce. 

Michał Trziszka, współwłaściciel i główny zarządzający Cal.pl, rozszerza ten zestaw o dwie dodatkowe zasady, o których warto pamiętać planując prowadzenie biznesu w internecie. Pierwsza każe traktować biznes w Sieci jak każdy inny, który wymaga realnych inwestycji, ale i może przynosić wymierne zyski. Michał Trziszka zauważa również, że prowadzenie działalności w sieci wymaga sporej dawki wytrwałości i cierpliwości, bowiem na sukces nie rzadko pracuje się latami.

Jasno stawiane cele

Prowadzenie biznesu wiąże się ze stawianiem sobie i współpracownikom celów, do których firma powinna zmierzać. Istnieje wiele metod wyznaczania celów i w zasadzie każda z nich może być przeniesiona na płaszczyznę biznesu prowadzonego w Sieci. Metoda S.M.A.R.T oparta jest na pięciu (w niektórych wariantach na siedmiu) wytycznych, które charakteryzują poprawnie sformułowany cel. Według S.M.A.R.T cel powinien być specyficzny (konkretny), mierzalny, osiągalny, istotny oraz określony w czasie.

„W trakcie wyznaczania celów, zarówno tych osobistych jak i dla mojej firmy, najczęściej posługuję się metodą S.M.A.R.T.” – informuje Michał Trziszka z Cal.pl. „Spośród pięciu cech, jakimi powinien charakteryzować się cel dla mnie najważniejsze są mierzalność celu oraz umiejscowienie go w czasie.” – kończy swoją wypowiedź Michał Trziszka.

Orientacja na klienta

W mocno konkurencyjnym otoczeniu jakim jest internet, hasło „Klient nasz Pan” nabiera szczególnego znaczenia. 76% ankietowanych osób jako główny powód kupowania w Sieci na pierwszym miejscu wymienia atrakcyjną cenę, nawet 10 – 30% niższą niż w tradycyjnym sklepie. Jednocześnie blisko połowa z nich deklaruje, że podejmując decyzje zakupowe kieruje się opiniami o sklepie. To klienci decydują o sukcesie lub porażce każdej firmy. Co ma wpływ na zadowolenie klientów?

Orientacja na klienta oznacza zrozumienie jego potrzeb. „W przypadku sklepu internetowego może to być zapewnienie wielu metod płatności (przelew, karta, pobranie) oraz rożnych opcji dostawy (kurier, poczta, odbiór osobisty.” – komentuje Michał Trziszka. Z drugiej strony, na zadowolenie klienta wpływa poziom obsługi, zgodność towaru lub usługi z ofertą, czy terminowość realizacji zamówień. Orientacja na klienta nie jest czymś, co jest dane od razu i na zawsze. Wsłuchując się w swoich klientów możemy nauczyć się pewnych zachowań. „Osobiście wychodzę z założenia, że orientacja na klienta wymaga solidnego zaplanowania i wdrożenia w firmie. Tylko w ten sposób każdy z klientów może być obsłużony na tym samym, najwyższym poziomie.” – kończy wypowiedź Trziszka.

Relacje ze społecznościami

Wydawać by się mogło, że współczesne firmy, marki, osoby muszą być obecne na Facebooku i Twitterze. „Moim zdaniem nie należy utożsamiać firmowej strony WWW z fanpage w serwisie społecznościowym.” – mówi Michał Trziszka z Cal.pl. Witryna internetowa służy do przedstawienia oferty, udostępniania informacji o produktach i danych kontaktowych. Serwisy takie jak Facebook, czy Twitter umożliwiają budowanie trwałych relacji ze społecznościami. Wiele firm buduje swój biznes właśnie wokół społeczności.

„Za pomocą serwisów społecznościowych firmy mogą wchodzić w interakcje ze swoimi klientami, dostarczać im informacji o aktualnych promocjach oraz budować swój wizerunek. W dłuższym okresie czasu przekłada się to na regularny wzrost wyników sprzedaży.” – komentuje Michał Trziszka. „Znam dobrze kilka firm, które tak bardzo zatraciły się w zdobywaniu nowych zleceń, że zupełnie zapomniały o starych klientach. Budowanie relacji ze społecznościami jest jednym z tych narzędzi, które pozwalają zatrzymać starych klientów, wiernych marce firmy i jej produktom’’ – dodaje M. Trziszka.

Biznes, jak każdy inny

Internet otwiera nowe możliwości stworzenia dochodowego biznesu. W Sieci można zarabiać na wiele sposobów. Sklep internetowy, portal randkowy, serwis z aplikacjami mobilnymi, komercyjny blog, sprzedaż usług fotograficznych, świadczenie usług pozycjonowania, udzielanie porad np. prawnych online – to tylko niektóre z – przyznajmy szczerze, często powielanych – pomysłów na biznes w internecie. W każdym przypadku, jeśli zamierzamy prowadzić działalność w Sieci, nie należy zapominać że i tutaj wymagany jest dobry produkt, kapitał oraz wiedza na temat tego co się sprzedaje i jak sprzedawać. „Dla mnie najważniejsze jest, aby postrzegać biznes w sieci przez pryzmat realnych pieniędzy i realnych klientów.” – komentuje Michał Trziszka.

„Przykłady Nk.pl i Facebooka pokazują, że liczy się pomysł, łut szczęścia i odrobina pracy. To kapitał, na którym można zarobić krocie.” – komentuje Michał Trziszka. „Ale takie przypadki są równie rzadkie, co szóstka w Lotto. Większość udanych przedsięwzięć internetowych bazuje na solidnym biznesplanie i jest poparta szczegółową analizą szans i zagrożeń.” – kończy swoją wypowiedź M. Trziszka.

Wytrwałość i cierpliwość

Żaden sukces nie przychodzi od razu, a każdy nowy biznes wymaga na początku sporych inwestycji. „Na inwestycje w rozwój działalności w Sieci nie należy patrzeć tylko z perspektywy finansowej.” – zauważa Michał Trziszka. „Nierzadko największym kapitałem nowego biznesu jest czas, który poświęcamy na realizację postawionych sobie celów.” – dodaje M.Trziszka.

W przypadku biznesów w Sieci łatwo można zauważyć efekt kuli śniegowej. Wiele firm zaczyna prowadzenie działalności w małej skali. „Każdego dnia, każda taka firma rozrasta się zdobywając nowych klientów i nowe zlecenia.” – komentuje Michał Trziszka z Cal.pl. „To wymaga od właścicieli wytrwałości, cierpliwości i systematyczności oraz przekonania, że obrany przez nich kierunek jest właściwy.” – kończy swoją wypowiedź M.Trziszka.

 

Serwis Cal.pl należy do firmy Cal.pl działającej na rynku od 1994 roku i oferuje szeroki zakres usług internetowych. Firma zajmuje się hostingiem, udostępnianiem i obsługą serwerów VPS i cloudserver. Dla swoich klientów biznesowych oraz indywidualnych prowadzi zakup domen internetowych, świadczy pomoc w zakresie tworzenia sklepów internetowych. Zapewnia również skuteczne pozycjonowanie stron WWW, umożliwia zakup certyfikatów SSL. Firma posiada wysoką pozycję na rynku polskich providerów internetowych. Zajmuje jedno z czołowych miejsc spośród kilku tysięcy dostawców działających na polskim rynku, dowodem czego są niezależne zestawienia branżowe. Celem firmy jest świadczenie profesjonalnych i przyjaznych usług internetowych dla klientów. Swoim klientom firma udziela kompleksowego i pełnego wsparcia w prowadzonej przez nich działalności internetowej.