Przejdź do treści

5 rad jak bezpieczne robić e-zakupy przed Świętami

Przedświąteczna gorączka sprzyja oszustwom internetowym. Klienci poirytowani brakiem czasu i nadmiarem obowiązków nie przywiązują wystarczającej wagi do bezpieczeństwa e-sklepu czy faktycznej atrakcyjności danej oferty. Na zagonieniu klientów korzystają nieuczciwi sprzedający i oszuści, dla których grudzień jest czasem złotych żniw.

Zakupy w sieci są coraz popularniejsze. Już 70% polskich internautów skorzystało z ofert e-sklepów. Tendencja ta widoczna jest zwłaszcza w okresie przedświątecznym, gdy wyraźnie widoczne są główne zalety e-handlu – oszczędność czasu i pieniędzy, dostępność oferty przez całą dobę oraz dobre jakościowo produkty kupowane za niższą cenę. Jak bezpiecznie kupować w Sieci, aby e-zakupy były faktycznie tańsze, szybsze i sprawniejsze?

Korzystaj tylko z bezpiecznych e-sklepów

Unikaj korzystania z wyszukiwarek, które prowadzić mogą do przypadkowych, nieznanych e-sklepów. Większe bezpieczeństwo i mniej problemów zapewnią znane i wypróbowane witryny. Po dokonaniu zakupów pamiętaj o zachowaniu i wydrukowaniu każdej wiadomości i potwierdzeń przysyłanych poprzez e-mail. Nigdy nie kupuj na stronach, o których dowiedziałeś się dzięki niechcianym mailom. Oferty przysłane jako SPAM są prawie zawsze oszustwem. Pomimo pozornej wiarygodności kilka dni po zebraniu zamówień strona e-sklepu przestanie istnieć.

Chroń dane osobowe i dostępowe

Właściciele e-sklepów powinni zadbać o szyfrowanie wprowadzanych informacji, co eliminuje całkowicie możliwość poznania ich przez nieuprawnione osoby. – Jedną z popularniejszych metod, wykorzystywanych przez oszustów jest tzw. phishing, a więc automatyczne przekierowywanie internautów na stworzone przez oszustów strony. Posiadają one podobny układ i szatę graficzną jak oryginał, co skłonić ma kupujących do wprowadzenia danych osobowych i dostępowych. Jedyną skuteczną metodą ochrony naszych danych przed przechwyceniem przez niepowołane osoby jest dokonywanie zakupów jedynie na stronach e-sklepów zabezpieczonych certyfikatem SSL. Strona taka posiada symbol, np. kłódki w pasku adresu oraz „https” w miejsce typowego „http”, a czasem przeglądarki wyświetlają również kolorowy pasek adresu – mówi Mariusz Janczak, Koordynator Marketingu Produktowego Unizeto Technologies.

Bezpieczny komputer = bezpieczne zakupy

Pod żadnym pozorem nie należy robić e-zakupów poprzez niezabezpieczoną sieć publiczną, w kafejkach internetowych, bibliotekach, na uczelni i w innych miejscach o dużej rotacji osób korzystających z Sieci w sposób niekontrolowany. Jeśli komputer domowy używany był do chatu, gier on-line lub odwiedzane były strony z hazardem lub z treściami dla dorosłych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że został on już zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem szpiegującym. Przed e-zakupami należy upewnić się, że system posiada aktualne oprogramowanie antywirusowe, wraz z działającym firewallem, który zablokuje ataki potencjalnych intruzów.

Czytaj regulamin i dopytuj o szczegóły

Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie poznać wszystkie szczegóły zamieszczone w regulaminie oraz w opisie oferty. Opis oferty ma jasno komunikować czas, koszty dostawy oraz dodatkowe opłaty. Sprzedający poinformować ma w regulaminie nie tylko o sposobie płatności, ale także o polityce zwrotów, gwarantowanym czasie dostawy i warunkach reklamacji. Jest to o tyle istotne, że właśnie w regulaminie znaleźć możemy informację o czasie przesyłki sięgającej kilku tygodni czy możliwości zamiany produktu na inny kolor w razie wyczerpania partii zamawianego materiału.

Alternatywne sposoby zapłaty

Większość zakupów odbywa się na zasadzie podania numeru karty kredytowej lub dokonania przelewu na rachunek sprzedającego jeszcze przed dostarczeniem przedmiotu. W pierwszym przypadku wątpliwości niesie samo ujawnianie numeru karty, w drugim – możliwość przywłaszczenia pieniędzy bez wysłania produktu. Rozwiązania te najlepiej jest wybierać jedynie w przypadku sprawdzonych e-sklepów. Najbezpieczniejszą metodę stanowi opcja zapłaty przy odbiorze produktu, przy czym zakup należy odpakować i sprawdzić stan jeszcze przy kurierze, przed podpisaniem potwierdzenia odbioru. Także sprzęt elektroniczny powinien zostać włączony i wypróbowany tuż po dostarczeniu, co stanowi jedyną podstawę do ewentualnych reklamacji.

 

O firmie

unizetoUnizeto Technologies SA to firma z branży IT, działająca nieprzerwanie od 1965 roku. Oferta firmy obejmuje produkty, usługi i rozwiązania dedykowane dla rynku administracji publicznej, ubezpieczeń społecznych, służby zdrowia, sektora biznesowego oraz klienta indywidualnego. Główne segmenty działalności oscylują wokół: Podpisu elektronicznego, (lider na rynku dostaw usług certyfikacyjnych oraz rozwiązań związanych z podpisem elektronicznym i PKI), Centrum Danych (gromadzącego, archiwizującego i przetwarzającego powierzane przez klientów poufne dane i dokumenty) oraz Obsługi Korespondencji Masowej, mającej usprawnić, przyspieszyć i obniżyć koszty wynikające z prowadzenia firmowej korespondencji, zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Unizeto prowadzi także działalność Szkoleniową, cenioną wśród klientów za obszerną ofertę tematyczną, wykwalifikowaną kadrę trenerów, nowoczesne sale szkoleniowe oraz mobilność (miejsce dopasowane zostaje do potrzeb klienta). W skład firmy wchodzi także Fabryka Oprogramowania, tworząca aplikacje Web&Mobile. Główny trzon jej działań stanowią rozwiązania połączone z obiegiem dokumentów i usprawnianiem pracy.