Przejdź do treści

Dachser przejmuje firmę Azkar – największego operatora logistycznego na Półwyspie Iberyjskim

Dachser, działający globalnie operator logistyczny, przejmuje firmę Azkar, z którą kooperuje w ramach partnerstwa na Półwyspie Iberyjskim od 2007 roku. Przejęcie, po zaaprobowaniu przez urząd antymonopolowy, zostanie zrealizowane 15 stycznia 2013 roku.

Azkar jest jednym z największych operatorów logistycznych w Hiszpanii oraz krajowym liderem w segmencie transportu drobnicy. W 2011 roku spółka osiągnęła przychód w wysokości 367 mln euro, zatrudniając ponad 3000 pracowników w 91 oddziałach. Dachser jest partnerem firmy od 2007 roku, a od 2008 właścicielem 10 procent jej udziałów. Po przejęciu, które zostanie zrealizowane 15 stycznia 2013 roku, na czele firmy nadal będzie stał José Antonio Orozco wraz z całą kadrą zarządzającą. Do tego czasu spółka będzie funkcjonowała pod starą nazwą.

„Inwestycje w Hiszpanii pokazują naszą wiarę w przyszłość Europy” – mówi Bernhard Simon, prezes zarządu Dachser. „Nabycie Azkar znacznie wzmocni europejską sieć lądową Dachser. Pomimo nienajlepszej sytuacji gospodarczej w Hiszpanii, firma nadal odnosi zyski. Mamy nadzieję, że nasze inwestycje w rozbudowę i modernizację sieci logistycznej rzędu setek milionów euro rocznie, przyczynią się do dynamicznego wzrostu obu spółek” – dodaje.

Dachser dysponuje obecnie jedną z najbardziej efektywnych sieci logistycznych na świecie. Wraz z przejęciem Azkar pozycja firmy na Półwyspie Iberyjskim znacznie się wzmocni. W Portugalii, gdzie Dachser ma już własne oddziały, integracja z Azkar pozwoli firmie na objęcie pozycji jednego z największych dostawców usług logistycznych.

„Bardzo interesujące są podobieństwa w rozwoju obu firm” – mówi prezes zarządu Dachser Bernhard Simon. „Obie firmy powstały w tym samym czasie – na początku lat 30-tych XX wieku. Realizowały podobne modele biznesowe, prowadziły podobne działania w kluczowych obszarach” – mówi. Dodatkowo gęste pokrycie swoją siecią Półwyspu Iberyjskiego oraz silna pozycja w logistyce kontraktowej pokrywają się z założeniami strategicznymi Dachser.

José Antonio Orozco dostrzega korzyści z integracji dla klientów: „Jesteśmy numerem jeden w Hiszpanii. Wraz ze wsparciem Dachser zabezpieczymy naszą przyszłość oraz uzyskamy dostęp do dynamicznie rozwijającej się, globalnej sieci logistycznej” – mówi. „Azkar i Dachser, współpracując ze sobą od 2007 roku, zwiększały swoje przychody w segmencie transportu drobnicy do i z Hiszpanii o ponad 20 procent rocznie. Dodatkowo ostatnie 5 lat pokazało, ze mamy podobny sposób myślenia i prowadzenia biznesu. Nasza kultura organizacyjna doskonale pasuje do wartości reprezentowanych przez Dachser” – dodaje José Antonio Orozco.

Bernhard Simon traktuje nabycie Azkar jako kontynuację polityki korporacyjnej Dachser: „Po wchłonięciu w 1999 francuskiego operatora logistycznego – Graveleau, Azkar jest drugim tak dużym przejęciem w historii firmy. Od momentu rozpoczęcia współpracy w 2007 i przejęcia części udziałów, wielokrotnie podejmowaliśmy negocjacje z głównym udziałowcem Azkar, Luisem Fernándezem Somozą“ – mówi. Teraz dla rodziny Samoza transakcja z firmą Dachser, która jest przedsiębiorstwem rodzinnym, jest idealnym rozwiązaniem kwestii dziedziczenia: „Azkar będzie pisał swoją historię jako część innej firmy rodzinnej, kierującej się tymi samymi wartościami, z których będą korzystać zarówno konsumenci, jak i pracownicy“ – mówi Luis Fernández Somoza.

O Dachser:

W 2011 roku Dachser (www.dachser.com), międzynarodowy operator logistyczny, wygenerował obrót w wysokości 4,3 miliarda euro, zatrudniając 21 000 pracowników w 315 oddziałach na całym świecie. Firma dostarczyła 49,3 miliony przesyłek o łącznej wadze 37,1 milionów ton.

O Azkar:

Azkar (www.azkar.com) oferuje swoim klientom skuteczną sieć dystrybucji na Półwyspie Iberyjskim oraz w pozostałej części Europy. Firma dysponuje powierzchnią magazynową o powierzchni ponad 500 000 mkw. oraz flotą liczącą 2650 pojazdów. Azkar zatrudnia ponad 3000 pracowników w 91 oddziałach.

O firmie:

Dachser Sp. z o.o. w Polsce reprezentuje międzynarodowego operatora logistycznego DACHSER GmbH & Co. KG. Firma została założona w 1930 roku w Kempten (Bawaria/Niemcy) przez Thomasa Dachsera. Obecnie grupa DACHSER liczy 315 oddziałów na całym świecie,  232  w Europie i  8 w Polsce. Tworzą one międzynarodową i krajową sieć terminali dystrybucyjnych. Dachser specjalizuje się w transporcie ładunków drobnicowych, przewozie ładunków częściowych (LTL) i całopojazdowych (FTL) oraz usługach magazynowania i konfekcjonowania towarów (logistyka kontraktowa). Firmę wyróżnia innowacyjny system informatyczny, wspólny dla wszystkich oddziałów Dachser. Atutem firmy jest dynamicznie rozwijająca się sieć połączeń drobnicowych na terenie Europy. Sieć spedycji lotniczej i morskiej zapewnia połączenie z całym światem. DACHSER to jeden z niewielu operatorów logistycznych, który skutecznie łączy globalny zasięg, ogromną skalę operacji z elastycznością  i spersonalizowaną obsługą.