Przejdź do treści

Własny biznes sposobem na kryzys

Do końca tego roku w Polsce może działać 820 systemów franczyzowych, a liczba placówek franczyzowych przekroczy 47 tysięcy – wynika z raportu firmy Profit System. Już nie tylko McDonald’s, Eurobank czy Top Secret można otworzyć w systemie franczyzowym. Pierwsza firma ucząca dzieci robotyki także stworzyła własny, unikatowy system franczyzowy. Wystarczy 10.000 zł, by rozpocząć działalność z RoboCAMP.

Co to  jest franczyza?

Strach przed brakiem bądź utratą pracy w obliczu nadchodzącej trzeciej fali kryzysu oraz ponad 12% stopy bezrobocia staje się coraz bardziej powszechny. Coraz więcej osób myśli o założeniu własnej firmy. Franczyza zyskująca na coraz większej popularności w Polsce umożliwia skorzystanie z już sprawdzonego modelu biznesowego na rynku, bez ryzyka i przy małych kosztach. Dotyczy głównie branży odzieżowej, gastronomicznej, finansowej, a od teraz każdy będzie mógł spróbować swoich sił na rynku edukacyjnym.

RoboCAMP od wielu lat organizuje zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci i młodzież buduje roboty, jednocześnie bawiąc się i ucząc przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Zajęcia niczym nie przypominają monotonnych lekcji w szkole. To ciekawa propozycja dla wszystkich szukających pracy oraz tych planujących rozszerzenie już istniejącej działalności, jak szkoły czy przedszkola, które poprzez ciekawe zajęcia z robotami mogą urozmaicić swoją ofertę edukacyjną.

„Założenie własnej firmy na zasadzie franczyzy jest o wiele prostsze niż rozpoczynanie działalności od podstaw. Poprzez nasze zajęcia, na których dzieci w atmosferze wspólnej zabawy budują roboty i jednocześnie uczą się przedmiotów ścisłych jak matematyka czy fizyka chcemy zmieniać jakość edukacji w Polsce.” – tłumaczy Wojciech Syrocki, Wiceprezes Zarządu RoboCAMP. „Małe ryzyko, sprawdzony model biznesowy oraz szerokie zaplecze doradczo-szkoleniowe i przede wszystkim ciekawy pomysł na biznes stanowią mocną stronę naszej oferty” – dodaje.

Jak działa franczyza z RoboCAMP?

Wykupienie rocznej licencji kosztuje od 2.500 zł do 7.500 zł, natomiast zakup sprzętu dydaktycznego potrzebnego do prowadzenia zajęć, jak komputery i zestawy klocków to koszt od 10.000 zł do 15.000 zł. Dodatkowo każdy otrzymuje profesjonalne materiały, sprawdzony program edukacyjny, doradztwo i wsparcie techniczne oraz szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć. RoboCAMP opracował także ćwiczenia w formie e-booków, umożliwiając dzieciom krok po kroku samodzielną budowę wybranego robota. Stanowią ciekawe uzupełnienie oferty franczyzowej.

Oferta RoboCAMP to mały biznes, jednak wysoko marżowy. W pierwszym półroczu zwykle zwraca się koszt franszyzy, natomiast rozliczając pierwszy rok działalności przychody mogą wynieść od około 75.000 zł do 150.000 zł przy marży w wysokości 40%. W pierwszym kwartale 2013r. RoboCAMP planuje powiększyć sieć franczyzową do około 25 placówek. Równolegle będą otwierane pierwsze placówki franczyzowe w Czechach i na Słowacji.

Kto już skorzystał z systemu franczyzowego?

Na zasadach franczyzy działa wiele znanych firm, odnoszących sukcesy na całym świecie. Z branży gastronomicznej to Subway, franczyzowy potentat, posiadający 36 tys. restauracji w 100 krajach, z czego w Polsce działa 55 restauracji. Kolejny wielki sukces to sieć pizzeri Pizza Hut, która posiada 53 restauracje w naszym kraju. Do najlepszych systemów franczyzowych na świecie zaliczamy także hotel Hampton należący do sieci Hilton, w sumie 1800 hoteli, w tym w USA i Europie. Czas na branżę edukacyjną!

Program edukacyjny RoboCAMP otrzymał tytuł „Regionalny Lider Innowacji i Rozwoju – 2012” w kategorii Innowacyjna usługa.

1 eurobank, McDonald`s, PROFIT system, RoboCAMP, Top Secret, Wojciech SyrockiRoboCAMP rozpoczęła swoją działalność w 2006 roku po zajęciu pierwszego miejsca w Konkursie na Biznesplany realizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Od tego czasu RoboCAMP prężnie działa na rzecz edukacji dzieci i młodzieży z zakresu robotyki, informatyki i programowania. W ramach autorskiego programu organizuje warsztaty oraz szkolenia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i gimnazjalnym, podczas których w atmosferze zabawy młodzi inżynierowie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności i pasji. RoboCAMP jest laureatem konkursu „Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce”, w kategorii Nauka i Technika, Mocni Wizerunkiem oraz wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partner merytoryczny Fundacji Fabryka Talentów działającej na rzecz prowadzenia i wspierania wszelkich zajęć szkolnych i pozaszkolnych, rozwijających zainteresowanie dzieci i młodzieży osiągnięciami nauki oraz techniki, organizator Międzynarodowego Turnieju Robotów FIRST LEGO League.