Przejdź do treści

Cloud Computing realną alternatywą przy zakupie rozwiązań IT

Rynek Cloud Computing w Polsce jest jeszcze wciąż daleki od dojrzałości, ale ostatnie 18 miesięcy pokazało, że dojrzewa on znacznie szybciej niż zakładano. Po okresie, w którym cloud computing pozostawał nowością, do której podchodzono z dystansem, cloud computing stał się realną alternatywą dla użytkowników stojących przed koniecznością wyboru najdogodniejszego modelu zakupu rozwiązań IT.

Według właśnie opublikowanego raportu IDC „Poland Cloud Services Market 2012-2016 Forecast and 2011 Competitive Analysis“ w 2011 roku wartość rynku cloud computing w Polsce, obejmującego zarówno chmurę prywatna jak i publiczną, stanowiła blisko 10% wartości całego rynku IT outsourcingu szacowanego na ponad 550 mln USD.

Jednocześnie, rynek przetwarzania w chmurze obliczeniowej, jest najdynamiczniej rozwijającą się częścią rynku ICT. Prognozowana średnioroczna stopa wzrostu do roku 2016 to 36%, zdecydowanie powyżej średniej dla całego rynku usług IT pozostającej na poziomie nieco ponad 4%.

Mimo obecności na polskim runku wielu globalnych dostawców usług w chmurze, ostatnie lata przyniósły casino en ligne francais avec bonus zwiększoną aktywność lokalnych firm IT, zarówno tych, które działały do tej pory, a teraz rozwijają ofertę w obszarze cloudu, jak i zupełnie nowych graczy, skupionych wyłącznie na ofercie w chmurze. Nieustająco, przetwarzanie w chmurze budzi też zainteresowanie operatorów telekomunikacyjnych próbujących oferować usługi tego typu zarówno samodzielnie jak i we współpracy z dostawcami rozwiązań IT, a lata 2011 i 2012 przyniosły wreszcie pierwsze udane projekty.

Najważniejszymi czynnikami przemawiającymi za wprowadzeniem rozwiązań cloudowych wskazywanymi przez klientów są: skalowalność rozwiązań IT w chmurze, szansa na optymalizację kosztów, szybkość wdrożenia i dostępność zasobów „na życzenie”. Największe obawy budzą nadal kwestie bezpieczeństwa, dotyczące zarówno przechowywania, przenoszenia jak i przetwarzania danych. Dostrzega się też koszty, jakie wiążą się ze zmianą modelu zakupu IT na model chmurowy.

„Pomimo tego, że chmura to niezaprzeczalnie dobry sposób na zoptymalizowanie kosztów IT w organizacji, należy być bardzo ostrożnym żeby nie było to jej jedynie zadanie. Mądre wykorzystanie chmury to także, a może przede wszystkim, szansa na sprawniejsze zarządzanie łańcuchem wartości, wprowadzanie nowych produktów i usług, lepszą obsługę klienta, czy skrócenie czasu dotarcia do rynku. Spojrzenie na chmurę, jako potencjalne źródło innowacji w organizacji pozwoli zbudować rzeczywistą przewagę konkurencyjną, a nie jedynie poprawić wskaźniki finansowe“, mówi Ewa Zborowska, analityk IDC.

O firmie IDC

IDC jest jedną z największych firm zajmujących się badaniem rynku teleinformatycznego, twórcą wielu analiz sektorowych, a także strategicznym doradcą w wielu projektach. Głównym zadaniem firmy jest dostarczanie analiz na temat przyszłych trendów rozwojowych poszczególnych sektorów rynku. IDC zatrudnia ponad tysiąc analityków rynku w ponad 110 krajach.