Przejdź do treści

Firma Swedspan Polska zakończyła budowę nowego Centrum Badawczo – Rozwojowego

Firma Swedspan, międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych należący do grupy IKEA, zakończyła budowę nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Jest to kolejna inwestycja firmy realizowana w ramach nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie kompleksu produkującego ultra cienkie płyty HDF w gminie Orla na Podlasiu. Nowe centrum będzie jednym z dwóch najbardziej innowacyjnych obiektów badawczo-rozwojowych zajmujących się opracowywaniem materiałów do produkcji płyt drewnopochodnych na świecie. Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe, rozpoczęto już instalację pierwszych maszyn. Centrum rozpocznie działalność wiosną 2013 roku.

W Centrum Badawczo-Rozwojowym Swedspan Polska w gminie Orla znalazły już zatrudnienie 4 osoby, podczas gdy w całym kompleksie produkcyjnym Swedspan pracuje łącznie 250 osób. Docelowo zespół naukowo-badawczy będzie liczył 5 osób. Nowy obiekt obejmuje specjalistyczne laboratorium i pomieszczenia biurowe. Centrum będzie zajmowało się opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystywania włókien drzewnych i produkcji płyt oraz paneli drewnopochodnych, jak również testowaniem różnych wariantów wykańczania powierzchni (foliowanie i lakierowanie). Prace nad nowymi technologiami mają na celu optymalizację procesów produkcji, zwiększanie wytrzymałości płyt oraz ograniczanie zużycia surowców, a co za tym idzie kosztów w zakładach wytwarzających płyty HDF oraz fabrykach mebli.

Nowy obiekt Swedspan Polska będzie należał do czołówki najlepiej wyposażonych ośrodków badawczo-rozwojowych tego typu na świecie. W nowo wybudowanym centrum w gminie Orla znajdzie się linia foliująca o szerokości 1300 mm przystosowana do różnych rodzajów folii i klejów, jak również tej samej szerokości linia lakierowania lakierami UV lub wodnymi. Wyposażenie ośrodka obejmie także dwie niezwykle precyzyjne prasy, służące do produkcji cienkich płyt oraz konstrukcji warstwowych, jak również szlifierkę laboratoryjną z trzema agregatami szlifującymi, stworzoną specjalnie do obróbki materiałów o minimalnej grubości. Rozwiązania te pozwalają odtworzyć w laboratorium warunki produkcyjne w odpowiednio mniejszej skali.

„W Centrum Badawczo-Rozwojowym zostanie wykorzystany najbardziej zaawansowany sprzęt i zostaną w nim stworzone najlepsze warunki do prowadzenia projektów badawczych. To innowacyjne rozwiązanie pozwala nam na tworzenie spójnych rozwiązań obejmujących cały proces produkcji” – powiedział Laimonas Rackauskas, dyrektor zarządzający Swedspan Polska.

Kompleks produkcyjny Swedspan w gminie Orla, w ramach którego powstaje to centrum, to jeden z najbardziej innowacyjnych zakładów produkcyjnych tego typu w Europie i na świecie. Inwestycja obejmuje nowoczesną fabrykę ultra cienkich płyt HDF, tartak oraz Dział Uszlachetniania Produkcji, w którym płyty są cięte na wymiar i foliowane.

Swedspan Polska

Firma Swedspan Polska powstała w czerwcu 2009 r. Jest częścią grupy Swedspan.

W ostatnich latach firma wybudowała zupełnie od podstaw kompleks produkcyjny, w którym powstają ultra cienkie płyty HDF, w gminie Orla w województwie podlaskim.

Swedspan

Firma Swedspan, należąca do Grupy IKEA, to międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych. Jej głównym celem jest wytwarzanie i dostarczanie innowacyjnych, wytrzymałych, lekkich i przyjaznych dla środowiska paneli oraz płyt drewnopochodnych, które są następnie wykorzystywane do produkcji lekkich mebli dla IKEA.

Grupa Swedspan obejmuje spółkę Swedspan International s.r.o. z siedzibą w Bratysławie, której podstawowym zadaniem jest świadczenie usług w zakresie zarządzania i inżynierii dla poszczególnych oddziałów firmy, Centrum Techniczne Swedspan oraz zakłady produkcyjne znajdujące się w pięciu krajach Europy: na Litwie, Słowacji, Francji, Szwecji i w Polsce.

Obecnie fabryki Swedspan na Litwie, Słowacji, we Francji, Szwecji i Polsce są w stanie w ciągu roku wyprodukować 2 miliony m3 płyt drewnopochodnych, 14 milionów m2 płyt foliowanych i 6 milionów m2 płyt laminowanych.