T-Systems buduje największe data center w Niemczech

Największe data center w Niemczech powstaje w Biere, mieście znajdującym się w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Obiekt zostanie wybudowany na powierzchni ok. 150 000 m2, co odpowiada wielkości ok. 30 boisk piłkarskich. Razem z centrum przetwarzania danych, które działa w Magdeburgu (stolicy Saksonii-Anhalt), nowy obiekt w Biere utworzy tzw. „Twin Core”, czyli bliźniacze data center oferujące najwyższy poziom bezpieczeństwa danych i operacji. Należące do T-Systems data center w Magdeburgu jest obecnie największym tego typu obiektem we wschodnich Niemczech.  W 2014 r., gdy centrum przetwarzania danych w Biere rozpocznie swoją działalność, T-Systems stanie się liderem na terenie całych Niemiec. Po zakończeniu budowy obszar o powierzchni ok. 8 boisk piłkarskich będzie w całości dedykowany technologii komputerowej – to więcej niż przeznaczono na ten cel w jakimkolwiek innym data center w Niemczech.

Obecnie z usług cloudowych T-Systems korzysta ok. 600 klientów, wśród nich są międzynarodowe grupy takie, jak Shell czy Daimler. Ochrona danych i bezawaryjność to najważniejsze czynniki dla firm działających na szczeblu międzynarodowym. Data center typu TwinCore, które budowane jest obecnie w Saksonii-Anhalt, oferuje niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa – w razie awarii, funkcje jednego data center są automatycznie przejmowane przez drugie. Operacje są kontynuowane bez żadnej przerwy.

Aktualnie, m.in. na potrzeby usług świadczonych w modelu cloud, T-Systems korzysta z 22 data center tego typu na całym świecie.

Nowe data center jest wysoce efektywne energetycznie. Całościowe wymogi w zakresie zużycia energii zostały zredukowane o 27 proc. w porównaniu do konkurencyjnych obiektów tej klasy. Ponadto, energia niezbędna do zasilania data center w Biere pochodzi z klimatycznie neutralnych źródeł, co stanowi jeden z priorytetów Grupy Deutsche Telekom.

Największe data center w Niemczech będzie dziewięćdziesiątym centrum przetwarzania danych T-Systems na świecie. Liczba data center, wykorzystywane technologie oraz jakość świadczonych usług sprawiły, że firma badawcza Gartner w 2011 r. uplasowała T-Systems w gronie liderów usług outsourcingu data center oraz infrastruktury w Europie, w towarzystwie takich gigantów, jak: IBM, HP i CSC.

W połowie 2012 r. spółka otworzyła także pierwsze data center w Polsce. Za pośrednictwem obiektu zlokalizowanego w Katowicach T-Systems może oferować klientom środowisko do przechowywania danych i back-upu, relokację i konsolidację infrastruktury, a także swobodne przetwarzanie danych w chmurze prywatnej. Ponadto, do dyspozycji klientów są również łącza WAN, a także usługi z zakresu VoIP over cloud i dynamicznej architektury IaaS (Infrastructure as a Service) oraz PaaS (Platform as a Service). Obiekt jest wyposażony w telewizję przemysłową (CCTV), własną sieć strukturalną i LAN oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa zarówno fizycznego, jak również energetycznego.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu