Przejdź do treści

Wystawa rzeźb Moniki Osieckiej

Monika Osiecka do rzeźby dochodziła poprzez fascynacje kulturą Włoch oraz Iranu, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Tworzy akty kobiece i rzeźbę abstrakcyjną. Materiały, których używa w swojej twórczości to kamień i brąz. Prace artystki będzie można oglądać na indywidualnej wystawie w Salonie Marchand na przełomie listopada i grudnia.

„Monikę Osiecką, rzeźbiarkę i komentatorkę własnej twórczości w jednej osobie, zajmuje akt, wyobrażenie kobiecego ciała. Jednak Monika-rzeźbiarka nie zmaga się z konwencją przedstawiania aktu. Kobiecego ciała nie idealizuje. Nie poddaje deformacjom. Swoich modelek nie zmienia. Zdarza się, że sama staje się własną modelką. Tym, co w jej twórczości różne, albo inne od prac wielu poprzedników jest próba przekazania w rzeźbie własnego doświadczenia. Zapisanego na kobiecym ciele” – pisze o artystce dr Ewa Toniak.

Monika Osiecka jest rzeźbiarką i pisarką, absolwentką Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP. Urodziła się w Mediolanie, studiowała filologię perską oraz włoską na Uniwersytecie Warszawskim, następnie porzuciła je na rzecz studiów na ASP. Trzon jej twórczości stanowią akty kobiece i rzeźba abstrakcyjna. Materiałem z wyboru jest kamień, w którym pracuje na międzynarodowych stażach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie. Jak sama mówi, kamień może „bardzo dobrze oddać stany psychiczne”.

Od czasu studiów gromadzi zapiski i autokomentarze na temat własnej twórczości i życia, co w 2011 roku zaowocowało wydaniem książki pt. „Fragmenty Lustra” (wyd. Słowo/Obraz Terytoria). Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia.

Na wystawie w Salonie Marchand będzie można zobaczyć 25 rzeźb, wśród nich m.in. naturalnej wielkości „Akt dziewiczy” z bladoróżowego alabastru hiszpańskiego (2004 r.) i „Olę” odlaną w brązie
(2009 r.).

Wystawę można oglądać od 23 listopada do 6 grudnia 2012 r. w godzinach: 11-19 (pon.-pt) i 11 -16 (sob.) w Salonie Wystawowym Marchand DESA Unicum, Warszawa, Pl. Konstytucji 2.

Na uroczyste otwarcie wystawy i spotkanie z artystką DESA Unicum zaprasza 27 listopada o godz. 19.

1 Desa-Unicum, Ewa Toniak, Monika OsieckaDESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw. DESA Unicum wspiera wiele aukcji charytatywnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Forbesa. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu kolekcji i sprawuje nad nimi opiekę, pomaga przy archiwizacji i ubezpieczaniu dzieł sztuki, certyfikacji i wydawaniu ekspertyz, a także wycenie. Pomaga w dokumentacji i katalogowaniu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie przy sprzedaży/zakupie dzieł, wydaje opinie eksperckie dot. polskiej sztuki. Jest wyłącznym partnerem wiodących banków w Polsce w zakresie art bankingu.

Jest właścicielem DESY Modern, która zajmuje się wprowadzaniem na rynek limitowanych edycji autorskich, tzw. inkografii; współwłaścicielem firmy Art Finance, brokera na rynku ubezpieczeń dzieł sztuki; posiada udziały w firmie DESA Biżuteria, która zajmuje się obrotem biżuterią dawną, w firmie Sopocki Dom Aukcyjny oraz sieci księgarni i sklepów muzealnych Serenissima.