Strach ma wielkie oczy. Fakty i mity o e-papierosach

Każdy palacz stanął kiedyś przed dylematem „rzucić czy nie rzucić palenia?”. Argumenty zdrowotne wydają się być oczywiste, jednak przyzwyczajenie i przyjemność z palenia często przeważają. Na szczęście jest alternatywa dla tradycyjnego papierosa – zdrowsza, tańsza i bardziej komfortowa, czyli elektroniczny papieros. Ale czy da się o tym przekonać palacza? Zwłaszcza takiego, który wierzy w mity o e-papieros

Każda używka w końcu doczeka się zestawu związanych z nią mitów – nawet tak powszechna, jak kawa czy czekolada. Niekiedy miejskie legendy stawiają ją w niezasłużenie dobrym świetle, a innym razem negatywnie opisują jej rzeczywiste działanie.

– Niestety, e-palenie dorobiło się mitologii o zdecydowanie negatywnym wydźwięku – przyznaje Michał Kotwica z e-dymek.com. Ale skąd taki zły obraz elektronicznego papierosa? – Wydaje się, że wiara w mity jest po prostu wygodniejsza. Jeżeli przyjmiemy, że alternatywa dla palenia wcale nie jest taka dobra, mamy argument, aby nie rezygnować z ulubionej używki.

Sprawdźmy więc, czy naprawdę…

…e-papierosy są tak samo niezdrowe, jak papierosy tradycyjne?

Badania nad wpływem e-papierosa na zdrowie wciąż trwają, nie ma więc jeszcze pełnych wyników. Jednak podczas tegorocznego europejskiego zjazdu kardiologów w Monachium stwierdzono, że elektroniczne papierosy są nieszkodliwe dla serca.

Nie sposób również nie wspomnieć o fakcie, że wdychana mgiełka z e-papierosa nie zawiera m.in. nitrozoamin, czyli rakotwórczych substancji odpowiedzialnych za największe kłopoty zdrowotne palaczy. Ponadto wielu e-palaczy na świecie potwierdza, że po przerzuceniu się z konwencjonalnych papierosów na elektroniczne czują się zdecydowanie lepiej.

Oczywiście, jak z każdą używką, tak i z e-papierosem można przesadzić. Wszystko jest szkodliwe, jeżeli tego nadużywamy.

…e-papieros nie pomaga rzucić palenia?

Wdychanie e-papierosowej mgiełki nie jest paleniem tytoniu. Podczas e-palenia organizm nadal otrzymuje porcję nikotyny, jednak pozbawioną substancji smolistych, jakie znajdują się w papierosie. Dzięki temu można dostarczać do organizmu nikotynę bez ogromnego balastu ponad 400 szkodliwych substancji zawartych w papierosie. Takie jest główne przeznaczenie e-papierosa – ma on dostarczać przyjemnego uczucia związanego z paleniem, zmniejszając ryzyko utraty zdrowia.

– Jeżeli chcemy, możemy zdziałać znacznie więcej w celu rzucenia nikotynowego nałogu – tłumaczy Kotwica. – E-papierosy, w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów, umożliwiają regulowanie dawki nikotyny. Możemy stopniowo ją ograniczać, a w końcu całkiem z niej zrezygnować. Nie oznacza to, że będziemy musieli pożegnać się z e-paleniem. Istnieją płyny do elektronicznych papierosów, które w ogóle nie zawierają nikotyny.

…bierne wdychanie mgiełki e-papierosowej jest równie szkodliwe, jak bierne palenie tytoniu?

Producenci płynów do e-papierosa zapewniają, że wydychana przez e-palacza mgiełka jest całkowicie neutralna, ponieważ substancje aktywne z e-papierosa pozostają w płucach palącego. Choć niektórzy odnoszą się sceptycznie do tego zapewnienia, należy podkreślić fakt, że bierni e-palacze nie są wystawieni na działanie substancji rakotwórczych, które dostają się do organizmu w sytuacji, gdy przebywają w pobliżu osoby palącej tradycyjnego papierosa.

…e-papieros jest drogi?

– Jeżeli palisz paczkę papierosów dziennie, w początkowym okresie korzystania z papierosów elektronicznych wydatki będą porównywalne – wyjaśnia Michał Kotwica z e-dymek.com. – Już po miesiącu zaczną się jednak zmniejszać.

Początkowe koszty wynikają głównie z konieczności zakupu zestawu z e-papierosem. Cena za taki dobrej jakości zestaw to około 250 zł. Do tego należy doliczyć miesięczny zapas płynu, czyli około 60 ml, co kosztuje w granicach 100 zł. Całościowy koszt na start to mniej więcej 350 zł. Jednak później ograniczamy się jedynie do kupowania płynów i części do e-papierosa, co obniża nam wydatki co najmniej o połowę! A porównując: palenie paczki papierosów dziennie to wydatek rzędu 360 zł na każdy miesiąc.

Zatem w dłuższej perspektywie korzystanie z elektronicznego papierosa będzie tańsze od palenia tradycyjnych papierosów.

…e-papieros jest niewygodny w użyciu?

Nie dość, że elektron papierosa możesz używać dosłownie wszędzie i w każdej sytuacji, nie ryzykując ani pożaru, ani przeszkadzania osobom niepalącym, to na dodatek korzystanie z niego jest bezproblemowe. Wystarczy go mieć. Nie musisz szukać zapałek i popielniczki, nie musisz nieustannie zaopatrywać się w kolejne paczki. Wkłady uzupełniasz raz na jakiś czas, a doznania smakowe różnicujesz poprzez korzystanie z obszernej oferty aromatów.

Co więcej możesz zaciągnąć się jeden czy dwa razy i z powrotem schować e-papierosa, co przy tradycyjnym papierosie jest niemożliwe. Trzeba go spalić do końca lub wyrzucić.

Mity były, są i będą częścią naszego życia. Nie ma takiej możliwości, aby nie natknąć się na nie przy poszukiwaniu informacji na jakikolwiek temat. Jednak warto sięgnąć po wiarygodne dane, aby móc ocenić, co jest prawdą, a co mitem. Albo samemu sprawdzić, czy mity się potwierdzą i sięgnąć po e-papierosa, aby przetestować jego działanie na sobie.