Przejdź do treści

Nowe korzyści Windows Server 2012 dla administratorów

Nowa wersja serwerowego systemu operacyjnego firmy Microsoft jest nie mniejszą zmianą dla wcześniejszych użytkowników niż Windows 8 dla osób pracujących do tej pory na Windows 7. Wśród wielu nowych opcji pojawiły się takie, które niosą dla administratorów znaczne korzyści i ułatwiają m.in. wirtualizację i globalne zarządzanie.

System Windows Server 2012 zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie jest jedynie odświeżeniem wcześniejszej wersji. – W nowej wersji obserwujemy szereg zmian, które – co mnie cieszy –  są dużymi ułatwieniami pracy administratorom. Mowa tutaj np. o usprawnieniu narzędzi do wirtualizacji, bądź zarządzania całą infrastrukturą – tłumaczy Mariusz Rudnicki, trener Unizeto Technologies prowadzący szkolenia z Windows Server. – Często spotykam się z zaskoczeniem administratorów szeregiem zmian w systemie Windows Server 2012, ale po zauważeniu takich nowości jak skrócenie czasu konfiguracji różnych usług i globalnego do nich podejścia oceniają oni pozytywnie nową wersję oprogramowania firmy z Redmond – dodaje Mariusz Rudnicki.

Efektywniejsza chmura

W Windows Server 2012 wprowadzono kolejną wersję wirtualizatora Hyper-V. Rozwiązanie zostało oznaczone jako wersja 3.0 i niesie ze sobą usprawnienie zarządzania infrastrukturą wirtualną. Przekłada się to zarówno na ograniczenia kosztowe zarządzania tego typu środowiskiem, jak i na zwyczajną oszczędność czasu pracy administratora. W Hyper-V 3.0 m.in. zwiększono ilość obsługiwanych procesorów vCPU (do 32) i pamięci vRAM (do 512GB) przypadających na jedną maszynę wirtualną, wprowadzono nowy format dysków wirtualnych VHDX (do 16TB), poprawiono kreator do importu wirtualnych maszyn, rozbudowano mechanizmy Live Migration i dokonano jeszcze kilku innych udogodnień, które finalnie pozwalają na szybszą i wydajniejszą pracę administracyjną. Można śmiało powiedzieć, że Microsoft rozwija w Windows Server 2012 swoją spójną koncepcję chmury znaną z innych produktów. Wirtualizacja stała się obecnie jednym z kluczowych czynników jeśli chodzi o zarządzanie serwerami i usługami. Natomiast wirtualizator Hyper-V 3.0 to narzędzie wykorzystujące najnowsze światowe trendy w kwestii wirtualizacji przy zapewnieniu wysokiego bezpieczeństwa i odporności na awarie.

Globalne podejście do zarządzania

Server Manager – główne narzędzie do zarządzania serwerami w wersji oprogramowania Windows Server 2012 – został właściwie zaprojektowany i napisany od nowa. Dzięki temu umożliwił on lokalne oraz zdalne dodawanie ról i właściwości do serwerów zarówno fizycznych, jak i wirtualnych z jednej konsoli. Jest to duże uproszczenie i usprawnienie administracji jednostkami. Inne standardowe funkcje menadżera umożliwiają tworzenie grup serwerów i zarządzanie nimi, raportowanie o zdarzeniach oraz błędach występujących na poszczególnych maszynach i dostęp do narzędzi, za pomocą których możemy zarządzać konkretnymi rolami na serwerach. Każda z tych funkcji została przygotowana z myślą o ułatwieniu globalnego zarządzania całością infrastruktury, przez co Windows Server 2012 jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o platformę dla aplikacji biznesowych.

Kompleksowe zarządzanie infrastrukturą

Najnowsza wersja narzędzia PowerShell, które z systemu na system jest coraz bardziej rozwijane, pozwala zautomatyzować i uprościć zarządzanie całą infrastrukturą serwerową i usługową poprzez używanie poleceń oraz skryptów. Z największych nowości jakie niesie ze sobą PowerShell 3.0 należy wymienić przeszło 2 tys. poleceń (tzw. cmdlet-ów) oraz aplikacje Windows PowerShell Workflow, Windows PowerShell Web Access i rozwinięte narzędzie graficzne ISE. Pojawiła się również możliwość budowania prostych interfejsów graficznych dla skryptów PowerShell, możliwość używania klas Microsoft .NET Framework 4.0. Natomiast jeśli chodzi o analitykę i przeciwdziałanie utracie danych ważna będzie nowa możliwość używania Windows PE do tworzenia scenariuszy recovery i diagnostyki oraz rozbudowana pomoc dla użytkowników PowerShell. – Co istotne w grupie narzędzi do zarządzania infrastrukturą zdecydowano się na rozwijanie nie tylko paneli graficznych, ale również wiersza poleceń, który jest i będzie bardziej przyjaznym rozwiązaniem dla administratorów przyzwyczajonych do pracy w środowisku np. Linux – komentuje Mariusz Rudnicki, trener Unizeto Technologies.

O firmie:

Unizeto Technologies SA to firma z branży IT, działająca nieprzerwanie od 1965 roku. Oferta firmy obejmuje produkty, usługi i rozwiązania dedykowane dla rynku administracji publicznej, ubezpieczeń społecznych, służby zdrowia, sektora biznesowego oraz klienta indywidualnego. Główne segmenty działalności oscylują wokół: Podpisu elektronicznego, (lider na rynku dostaw usług certyfikacyjnych oraz rozwiązań związanych z podpisem elektronicznym i PKI), Centrum Danych (gromadzącego, archiwizującego i przetwarzającego powierzane przez klientów poufne dane i dokumenty) oraz Obsługi Korespondencji Masowej, mającej usprawnić, przyspieszyć i obniżyć koszty wynikające z prowadzenia firmowej korespondencji, zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Unizeto prowadzi także działalność Szkoleniową, cenioną wśród klientów za obszerną ofertę tematyczną, wykwalifikowaną kadrę trenerów, nowoczesne sale szkoleniowe oraz mobilność (miejsce dopasowane zostaje do potrzeb klienta). W skład firmy wchodzi także Fabryka Oprogramowania, tworząca aplikacje Web&Mobile. Główny trzon jej działań stanowią rozwiązania połączone z obiegiem dokumentów i usprawnianiem pracy.