„Śmierć bramą życia” – nowa wystawa w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

„Mors ianua vitae – Śmierć bramą życia” to tytuł nowej ekspozycji czasowej, której inauguracja odbyła się 26 października 2012 r. w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Za realizację wystawy odpowiada agencja reklamowa Apella S.A.

Wystawa Mors ianua vitae (Śmierć bramą życia). Chrześcijańskie obyczaje pogrzebowe ma na celu pokazanie fragmentu prawdy o śmierci poprzez obiekty, które jej towarzyszyły, obrazowały lub miały z nią związek w czasach, kiedy była ona jeszcze nieodłączną częścią życia.

Intencją autorów wystawy było pokazanie dziedzictwa historycznego Warmii i Mazur. Dlatego obok narracji skupiającej się na obrzędzie pogrzebowym Kościoła rzymskokatolickiego zaprezentowano zabytki związane obrzędem pogrzebowym Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Chronologiczny zakres wystawy oraz dokumentujących ją obiektów obejmuje czasy od końca XV do początku XX wieku.

Wśród zasługujących na szczególną uwagę eksponatów znalazły się m.in.: krucyfiks z roku 1700, z kościoła p.w. Nawiedzenia NMP w Błudowie, dwie dziewiętnastowieczne trumny z kościoła p.w. św. Stanisława w Waplewie i kościoła p.w. św. Katarzyny w Brąswałdzie, chorągwie pogrzebowe ze zbiorów Muzeum w Kętrzynie. Unikatem, nie tylko w skali Polski, jest gotyckie łoże z początku XVI wieku.

Znakiem graficznym wystawy jest detal z epitafium kanonika Adama Zygmunta Konarskiego (1685 r.) z katedry p.w. Wniebowzięcia NMP we Fromborku.

Wystawa adresowana jest do zwiedzających od 12. roku życia i dostępna będzie do 30 października 2013 roku. Więcej informacji o ekspozycji: http://www.frombork.art.pl/Pol130smierc1.htm

Kuratorami wystawy są Henryk Szkop – dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika i ks. dr Jacek Maciej Wojtkowski – dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu