Jak nie stracić na last minute?

Październik i listopad to już standardowo czas, kiedy spora grupa Polaków wybiera się na wakacje. Na te miesiące biura podróży przygotowują, bowiem bogatą ofertę last minute. Planując taki wypoczynek warto również pamiętać o kwestiach finansowych, inaczej zakupione w atrakcyjnej cenie wczasy mogą okazać się droższe, niż te w środku sezonu.

Obecna niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że wielu Polaków zwłaszcza tych, którzy znajdują się na początku drogi zawodowej nie może sobie pozwolić na wykupienie wczasów zagranicą w szczycie sezonu. W związku z tym decydują się oni na zakup upragnionego wyjazdu kilka miesięcy wcześniej, bądź też w ramach oferty last minute, kiedy ceny są niższe. Dzięki temu mogą oni odbyć wymarzone wakacje i odwiedzić czy to coraz bardziej modne kraje Afryki Północnej (Egipt, Maroko), Turcję, Chorwację czy też państwa członkowskie Unii Europejskiej (Hiszpanię, Portugalię, Grecję).

Wybierając się na wypoczynek w ramach takiej promocyjnej oferty należy przed wyjazdem upewnić się, z czego może wynikać niższa cena. Aby uniknąć przykrej niespodzianki już na miejscu warto się zastanowić, czy na pewno zaoferowana stawka jest realna dla proponowanych nam warunków.

Poza tym osoby planujące wypoczynek zagranicą powinny zdecydować, w jakiej formie zabrać ze sobą pieniądze – karta płatnicza czy gotówka. W tym pierwszym wypadku przed wyjazdem warto się upewnić czy w okolicy znajdują się bankomaty, z których będzie można korzystać bez opłaty prowizji. Należy się również dowiedzieć, jaka jest waluta rozliczeniowa posiadanej przez nas karty. Jeśli wybieramy się do krajów ze strefy euro korzystanie z karty „dolarowej” sprawi, że przy każdej transakcji bank dokona dwukrotnego przewalutowania, za każdym razem naliczając prowizję. W krajach spoza strefy euro będziemy musieli niestety pogodzić się z taką opłatą.

Gdy zdecydujemy się na gotówkę najlepszym sposobem jej wymiany jeszcze w Polsce są kantory internetowe. Można w nich dokonać wymiany waluty szybciej i bezpieczniej, niż w tych tradycyjnych. Co istotne, kurs oferowany w takich serwisach jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny od tego, który uzyskamy w stacjonarnych placówkach.

Warto zaznaczyć, że oba sposoby mają też pewne minusy. W przypadku karty kredytowej jest to brak możliwości dokładnej weryfikacji poniesionych wydatków. Korzystając z plastikowego pieniądza często nie do końca zdajemy sobie sprawę, ile tak naprawdę wydajemy. Może to być istotne zwłaszcza, gdy oddając się urlopowemu lenistwu, nie zawracamy sobie głowy myślami o finansach. Z drugiej strony łatwiej jest upilnować jedną kartę, niż cały plik banknotów w kieszeni. Biorąc pod uwagę wymienione kwestie najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą gotówki oraz karty, która może być pomocna, gdy na wczasach padniemy ofiarą złodzieja lub znajdziemy się w innej niespodziewanej sytuacji.

Podsumowując trzeba również zaznaczyć, że dobrym pomysłem przed wyjazdem zagranicznym jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. To rozwiązanie nie cieszy się popularnością wśród Polaków, może jednak pozwolić zaoszczędzić spore kwoty w razie wypadku. Koszt pobytu w szpitalu w zależności od kraju i wymaganego leczenia w niektórych przypadkach może być liczony nawet w tysiącach euro.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu