Nokia numerem jeden wśród smartfonów z Windows Phone 7

Telefony działające pod kontrolą Windows Phone generują coraz więcej odsłon mobilnych w polskim internecie. Mimo że miejsce lidera wśród urządzeń odpowiadających za ruch w sieci niezmiennie zajmują słuchawki z Androidem, smartfony z Windows Phone 7 zyskują z tygodnia na tydzień na znaczeniu. Telefony pracujące pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego z Redmond generują już ponad 25 mln odsłon miesięcznie – wynika z badania gemiusTraffic.

Pierwsze miejsce w rankingu słuchawek z Windows Phone 7, wypracowujących największy ruch w sieci zajmuje Nokia. Smartfony fińskiego producenta – cztery modele z serii Lumia – odpowiadają łącznie za niemal 85% odsłon mobilnych wykonywanych przez telefony z oprogramowaniem od Microsoft. Wśród konkurencyjnych produktów na uwagę zasługuje jedynie HTC. Jednak udział odsłon wykonywanych na polskich stronach internetowych przy użyciu urządzeń koreańskiego producenta z miesiąca na miesiąc spada, osiągając we wrześniu poziom 12%.

Liderem wśród słuchawek Nokii jest Lumia 800. Bardzo dynamicznie zwiększa się także udział w rynku najtańszego modelu z tej linii produktowej – Lumii 610. Można się spodziewać, że już w wynikach badania za październik to właśnie Nokia Lumia 610 będzie najpopularniejszym telefonem pracującym pod kontrolą Windows Phone 7 w Polsce. Tuż za podium znalazły się cztery smartfony HTC. Największy udział w ruchu ma HTC 7 Mozart, który odpowiada za 8% ruchu pochodzącego z mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu. O pogarszającej się sytuacji koreańskiego producenta świadczy jednak fakt, że tylko w okresie wakacji HTC straciło 5 punktów procentowych na rzecz fińskiego konkurenta.

Telefony komórkowe działające pod kontrolą systemu operacyjnego od Microsoft systematycznie zdobywają coraz większe grono zwolenników. System gemiusTraffic w miesiącu wrześniu zarejestrował na polskich stronach internetowych blisko 370 tys. urządzeń pracujących na Windows Phone 7, z czego ponad 300 tys. to produkty z serii Nokia Lumia.

„Na lidera segmentu telefonów z systemem Windows Phone 7 wyrasta Nokia 610. Ta niedroga, szeroko dostępna słuchawka sukcesywnie pnie się w górę. Model potrzebował niespełna 3 miesięcy by przegonić swoich starszych, droższych braci – Lumię 710 oraz Lumia 800” – podkreśla Krzysztof Rosiński, Kierownik ds. Badań i Rozwoju Gemius SA.

W rankingu urządzeń z Windows Phone 7 na znaczeniu zyskuje także Nokia Lumia 900. Model ten zanotował 600% wzrost ruchu w sieci wygenerowanego za jego pośrednictwem na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy.

„Mariaż Nokii z Microsoftem pozwolił fińskiej firmie zająć pozycję zdecydowanego lidera tego segmentu. Czas jednak pokaże czy to wystarczy by Nokia odrobiła straty w technologicznym wyścigu i wróciła do stawki liczących się graczy na rynku producentów smartfonów” – podsumowuje Rosiński.

O Gemius

Międzynarodowa firma badawcza, lider i prekursor w dziedzinie badań internetu oraz konsultingu. Gemius założony został w Polsce w 1999 roku i prowadzi działalność w 30 krajach Europy i Bliskiego Wschodu. Firma oferuje profesjonalne rozwiązania badawcze, usługi analityczne i doradcze, od badań typu site-centric i user-centric, po zaawansowane technologicznie narzędzia do badania zachowania internautów na witrynach (gemiusTraffic), ich profilu społeczno-demograficznego (gemiusProfile), jakości dostępu do serwisów WWW (gemiusUsability) czy też skuteczności prowadzonych w internecie kampanii reklamowych (gemiusEffect). Gemius realizuje również badania na zlecony przez klientów temat (gemiusAdHoc). Poza powyższymi badaniami, w ofercie Gemius znajduje się również badanie zachowań użytkowników odtwarzających materiały multimedialne w sieci (gemiusStream), a także badanie umożliwiające błyskawiczny pomiar i prezentację wszystkich kliknięć dokonanych przez internautów na danej witrynie (gemiusHeatMap). W blisko połowie państw europejskich Gemius wyznacza standard pomiaru oglądalności witryn i aplikacji internetowych (gemiusAudience, badanie w Polsce funkcjonujące pod nazwą Megapanel PBI/Gemius).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu