Niebezpieczne pamiątki z tropikalnych podróży

Od kiedy podróżowanie stało się prostsze, szybsze i tańsze, coraz częściej decydujemy się na wycieczki do krajów tropikalnych. Zbliżający się sezon zimowy to nie tylko gratka dla narciarzy, lecz także doskonały czas by odwiedzić egzotyczne miejsca.

Nowa moda na podróże

Pomysłów na egzotyczne wakacje nie brakuje, biura turystyczne stale poszerzają listę, o coraz to bardziej unikatowe miejsca i chociaż niektóre z nich zawsze pozostaną w modzie, jak Egipt czy Turcja, to coraz chętniej kierujemy się do krajów tropikalnych, takich jak państwa Ameryki Południowej, Afryki Środkowej oraz Azji, leżące w strefie równikowej.

Druga strona medalu

Niestety, turyści często nie są świadomi ryzyka związanego z tropikalną podróżą. Bez dobrego ubezpieczenia turystycznego, często jesteśmy zdani na własną rękę, a w sytuacji awaryjnej przede wszystkim liczy się czas.

– Mimo, że żyjemy w XXI wieku nadal sporym problemem jest komunikacja – dodaje Beata Kalitowska. – Wykupując ubezpieczenie przy okazji takiego wyjazdu, zyskujemy dodatkowo pewność, iż w razie konieczności skorzystania z opieki lekarskiej bądź innego rodzaju nagłego zdarzenia, jak choćby kradzież, możemy liczyć na centrum pomocy assistance. Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na całodobową dostępność oraz przygotowanie merytoryczne konsultantów, którzy w 14 językach obsługują centrum. – dodaje Beata Kalitowska.

Kraje tropikalne, a zagrożenia

Podczas tego rodzaju podróży zwiększa się także ryzyko zachorowania na choroby tropikalne, zarówno te, związane z rozstrojem żołądka spowodowanym inną flora bakteryjną, jak też te poważniejsze, stwarzające zagrożenia dla zdrowia. Aklimatyzacja w nowych warunkach może potrwać nawet kilka dni, dlatego nie należy lekceważyć już pierwszych symptomów choroby, bowiem niektóre mogą zakończyć się kosztowną hospitalizacją. Według amerykańskiej organizacji zdrowotnej CDC (Centers for Disease Control and Prevention), na dolegliwości związane z podróżą cierpi ok. 22% – 64% turystów, z czego ok. 8% przypadków wymaga pomocy lekarskiej.

Wyjeżdżając do krajów o klimacie tropikalnym narażeni jesteśmy często na egzotyczne choroby, przed którymi nie zawsze uchronią nas szczepionki.  Do najpoważniejszych należy malaria, na którą największa zachorowalność panuje w krajach Afryki leżących na południe od Sahary. Wśród tych rzadziej występujących można wymienić WZW typu B, cholerę, czy polio.

Dobre przygotowanie to podstawa

CDC alarmuje jednak, że nawet gdy ryzyko zachorowania na daną chorobę jest niskie, turyści zawsze powinni zapoznać się z warunkami epidemiologicznymi jakie panują w danym państwie oraz pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Oprócz zachowania podstawowych środków ostrożności pamiętajmy o odbyciu wizyty lekarskiej w poradni chorób tropikalnych, około 2 miesiące przed podróżą. Taki okres wystarczy na dokładne zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz wygodne przeprowadzenie ewentualnych szczepień.

O ERV:

Europäische Reiseversicherung AG (ERV AG) jest wiodącym ubezpieczycielem, specjalizującym się w ubezpieczeniach podróży. Firma o ponad 100-letniej tradycji, reprezentowana jest w ponad 20 krajach na całym świecie. Jako część grupy ERGO należącej do Munich Re, największego na świecie reasekuratora, ERV wraz ze swoimi oddziałami oraz spółkami powiązanymi stanowi główny filar European Travel Insurance Group (ETIG) – stowarzyszenia firm oferujących ubezpieczenia podróży. Od 2004 roku ERV działa na rynku polskim poprzez oddział z siedzibą w Gdańsku i współpracuje z czołowymi polskimi touroperatorami oraz liniami lotniczymi. Wśród partnerów ERV na rynku polskim są m.in. Lufthansa, Nowa Itaka, TUI, Alfa Star, Wezyr Holidays, Exim SA oraz Sun & Fun Holidays. Ubezpieczenia podróży oferowane przez ERV można kupić w biurach podróży lub na stronie www.erv.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu