Innowacyjna technologia RSA zapobiega kradzieży danych uwierzytelniających

RSA, dział zabezpieczeń firmy EMC, zaprezentował nowatorską technologię ochrony haseł oraz innych danych uwierzytelniających i informacji poufnych przechowywanych w bazach danych przed cyberatakami.

Rozwiązanie RSA® Distributed Credential Protection szyfruje losowo dane poufne i uwierzytelniające oraz dzieli je pomiędzy dwa osobne ośrodki. Może ono funkcjonować obok dotychczasowych zabezpieczeń haseł. Radykalnie zmniejsza prawdopodobieństwo powodzenia ataków rabunkowych na serwery haseł, które każdego roku spotykają klientów oraz portale handlowe i finansowe narażając na ryzyko miliony właścicieli haseł i danych uwierzytelniających.

Dzięki rozwiązaniu RSA Distributed Credential Protection, nawet jeśli powiedzie się atak na jeden lub dwa serwery przechowujące zaszyfrowane i częściowe dane uwierzytelniające, uzyskane informacje będą bezużyteczne. Ponadto, w takiej sytuacji dane poufne można natychmiast ponownie zaszyfrować losowo, dzięki czemu ewentualne późniejsze włamanie do jednego z serwerów danych uwierzytelniających pozwoli tylko na uzyskanie zupełnie bezużytecznych informacji. W rezultacie napastnicy stają wobec niewykonalnego zadania — aby uzyskać przydatne informacje musieliby w sposób niewykrywalny równocześnie włamać się do dwóch osobnych serwerów lub centrów przetwarzania danych.

Ta nowa funkcja została opracowana przez RSA Labs w wyniku przełomowych prac nad uwierzytelnianiem kryptograficznym z podziałem wartości (Split Value Cryptographic Authentication). Dane uwierzytelniające zabezpieczane przez RSA Distributed Credential Protection korzystają z dodatkowej warstwy ochrony wykorzystującej zaawansowane techniki szyfrowania opracowane przez RSA Labs w celu weryfikacji uwierzytelniania bez rekonstrukcji rozdzielonych części.

Według sprawozdania Verizon 2012 Data Breach Investigation Report na temat zagrożeń bezpieczeństwa danych w roku 2011, w 64% badanych przypadków głównym celem ataków były serwery. Dotyczyło ich 94% zarejestrowanych włamań. Takie incydenty mogą być przyczyną kosztownych napraw i procesów sądowych oraz powodować utratę reputacji marki, zakłócenia w działalności biznesowej i zniechęcenie klientów. Dzięki  szyfrowaniu losowemu i podziałowi informacji poufnych między dwa serwery rozwiązanie RSA Distributed Credential Protection eliminuje główne punkty podatności na zagrożenia u wielu operatorów portali.

Najważniejsze zalety rozwiązania RSA Distributed Credential Protection

  • Zmniejsza ryzyko utraty kompletnych danych uwierzytelniających w wyniku cyberataku o charakterze napadu rabunkowego.
  • Eliminuje główny punkt podatności na zagrożenia serwera haseł dzięki losowemu szyfrowaniu danych uwierzytelniających i podzieleniu ich pomiędzy dwa bezpieczne ośrodki.
  • W razie włamania do jednego ośrodka skradzione informacje są bezużyteczne. W takim przypadku informacje poufne mogą jednym naciśnięciem przycisku zostać ponownie zaszyfrowane losowo, co spowoduje, że informacje skradzione z drugiego ośrodka staną się bezużyteczne.
  • Informacje poufne są porównywane metodą kryptograficzną bez rekonstrukcji, co eliminuje ryzyko ich kradzieży w trakcie odtwarzania.
  • Wdrażanie jest przejrzyste dla użytkowników.
  • Do wyboru jest kilka opcji wdrożenia, w tym podział na różne domeny w przedsiębiorstwie lub między środowiska w przedsiębiorstwie i w chmurze.

Rozwiązanie RSA Distributed Credential Protection będzie dostępne w IV kwartale 2012 r.

Wypowiedź przedstawiciela kierownictwa RSA: Dan Schiappa, wiceprezes ds. ochrony tożsamości i danych, RSA

„RSA Distributed Credential Protection to efekt kilkuletnich intensywnych prac badawczo-rozwojowych w RSA Labs. Technologia ta oferuje unikatowy sposób ochrony zbiorów haseł, informacji poufnych i innych danych uwierzytelniających przed nawet bardzo zaawansowanymi atakami. Podejście to wprowadzi nowe reguły gry w przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danych uwierzytelniających dużej liczby użytkowników”.

Wypowiedź analityka: Scott Crawford, dyrektor ds. badań, Enterprise Management Associates

„Niedawne poważne naruszenia zabezpieczeń pokazały nieskuteczność takich implementacji technik ochrony danych uwierzytelniających, jak „hashing i saling”. Ze względu na zagrożenia stwarzane przez napastników próbujących się włamać do dużych źródeł danych uwierzytelniających i innych cennych informacji, przedsiębiorstwa muszą traktować to ryzyko poważnie i w niektórych przypadkach rozważać nowe podejście, takie jak proponowane przez RSA”.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu