Przejdź do treści

IKEA i artyści promują ekologiczne źródła światła podczas Łódź Design Festival 2012

Od 18 do 28 października wszystkie osoby, które odwiedzą Łódź Design Festival 2012, będą mogły obejrzeć wystawę IKEA pt. „Doświetlimy Pory Roku”, która łączy oferowaną przez firmę technologię LED – prawdziwą rewolucję w oświetleniu – ze sztuką, czyli z propozycjami artystów pracujących ze światłem.

W ramach projektu recycLED polscy twórcy, których prace będzie można podziwiać podczas tego wydarzenia, nadali innowacyjnym żarówkom artystycznej głębi, wykorzystując różnego rodzaju surowce wtórne. Projekt opracowała fundacja „Fly with Art” z kuratorkami wystawy Anitą Bialic i Hanną Szpil.

Kiedy i jak wykorzystujemy światło? Jak wpływa na nasze środowisko? W zależności od pory roku i dnia światło spełnia inną rolę w naszym życiu. Potrzebujemy go zwłaszcza na jesieni i zimą, kiedy dni są krótsze, a pogoda często bywa pochmurna. Rano światło pomaga nam się obudzić, a wieczorem stworzyć nastrój na romantyczną kolację. Niezależnie od tego, kiedy je wykorzystujemy, warto wiedzieć, czy robimy to odpowiedzialnie, czy nie marnujemy energii oraz jaki wpływ ma światło na nasze otoczenie. IKEA inwestuje w innowacyjne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju, aby umożliwić ludziom prowadzenie bardziej efektywnego i ekologicznego życia na co dzień. Początkiem takich zmian może być żarówka, którą każdy z nas ma w domu. Podczas wystawy „Doświetlimy Pory Roku” IKEA zaprezentuje oświetlenie LED, które wykorzystuje 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas użytkowania diody LED sięga nawet 20 lat. Na ekspozycji będzie można zobaczyć lampy, w których zastosowano żarówki LED w różnorodnych rozmiarach i kolorach.

„Serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia naszej wystawy «Doświetlimy Pory Roku», którą organizujemy podczas Łódź Design Festival 2012. W IKEA planujemy przeprowadzić prawdziwą rewolucję w zakresie oświetlenia, wymieniając wszystkie żarówki oraz lampy w swoim asortymencie na LED-owe do 2016 roku. Mam nadzieję, że wystawa, na której pokażemy możliwości oświetlenia LED, jego pozytywny wpływ na środowisko oraz oszczędność energii, zainspiruje i przekona do bardziej zrównoważonego życia w domu” – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.

Część wystawy „Doświetlimy Pory Roku” będzie w całości oparta o asortyment IKEA. W ramach ekspozycji zostanie zaaranżowana strefa relaksu, w której zwiedzający będą mogli odpocząć. Uczestnicy festiwalu będą mogli odprężyć się na wygodnych sofach udekorowanych poduszkami w otoczeniu lamp IKEA z zamontowanymi żarówkami LED LEDARE. Pokazane na wystawie lampy będą udekorowane takimi samymi tkaninami jak poduszki i będą nawiązywały do poszczególnych pór roku.

Źródło światła to nie wszystko – światło potrzebuje bowiem wyjątkowej oprawy, dlatego na wystawie „Doświetlimy Pory Roku” będą także prezentowane lampy wykonane przez artystów współpracujących z krakowską fundacją „Fly with Art”. Te niezwykłe dzieła sztuki zostały wybrane na potrzeby projektu recycLED, który ma na celu promocję ekologicznych źródeł światła opartych na technologii LED.

„Lampy powstały z myślą o recyklingu, zostały więc wykonane z surowców wtórnych – ze zniszczonych, zużytych lub nikomu niepotrzebnych materiałów, co sprawia, że są tak niezwykłe i niepowtarzalne” – powiedziała Anita Bialic z fundacji „Fly with Art”.

Na wystawie będzie można podziwiać prace takich artystów jak: Agnieszka Kajper, Karina Marusińska, Agnieszka Bar, Heikki Kiiski, Piotr Stolarski, Tomasz Wójcik, Aleksandra Hetich, Tomasz Andrzej Rudkiewicz, Daria Burlińska, Joanna Figurniak, Katarzyna Okińczyc, Alicja Panasiewicz czy Joanna Pytlewska.

Wystawa „Doświetlimy Pory Roku” będzie dostępna przez cały czas trwania Łódź Design Festival w Centrum Festiwalowym, przy ulicy Targowej 35, w godzinach 18:00-21:00

18 października oraz między 10:00 a 20:00 w dniach 19-28 października 2012 roku. Dodatkowo w sobotę, 20 października 2012 roku, w Centrum Festiwalowym przy ulicy Targowej 35 o godzinie 15:15, Jamie Grant – Project Leader, odpowiedzialny za globalny rozwój produktów oświetleniowych IKEA, przeprowadzi wykład pt. „Ekologia nie jest głupia”. Opowie on o przyszłości w zakresie oświetlenia, a także o możliwości projektowania niezwykłych lamp dzięki najnowszej technologii LED.

 

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

IKEA jest liderem, innowatorem oraz doradcą w zakresie wyposażenia wnętrz, którego celem jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2011 odwiedziło ponad 18 milionów osób. Ponadto, poprzez Inter IKEA Centre Group Polska, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie.

O Fundacji „Fly with Art”

Fundacja pod nazwą „Fly with Art” została założona przez Anitę Bialic-Lewańską w marcu 2011 roku w Krakowie. Celem fundacji jest między innymi edukacja w zakresie poznawania i rozumienia współczesnej sztuki i designu oraz ich promocja i wspieranie inicjatyw społecznych służących ich rozwojowi.