Przejdź do treści

APS S.A. rozszerza ofertę usług programistycznych

Notowana na NewConnect, białostocka spółka Automatyka Pomiary Sterowanie SA rozszerza zakres swoich usług programistycznych na cały kraj, a także za granicę.

To jej sposób na zdobycie nowych rynków i silnej pozycji w zakresie programowania automatyki przemysłowej oraz systemów sterowania i nadzoru.

APS SA adresuje swoje usługi programistyczne do szerokiego spektrum odbiorców, przede wszystkim do elektrowni, elektrociepłowni, do zakładów produkcyjnych, chemicznych, mleczarskich, browarów, oczyszczalni ścieków i wodociągów.

– Systemy sterowania i nadzoru nad produkcją starzeją się, w wielu zakładach sterowniki były montowane nawet 20 lat temu i nie mają odpowiedników w nowych technologiach. Rośnie więc zapotrzebowanie na nowe aplikacje i na automatyzacje obiektów oraz procesów produkcyjnych, a nasi inżynierowie są w stanie na nowo je zaprogramować. Chcemy wykorzystać tę niszę – mówi Jerzy Busłowski, wiceprezes APS SA.

Dlatego zarząd spółki postanowił zainteresować swoimi usługami programistycznymi inwestorów krajowych, a nawet zagranicznych. W tym celu spółka opracowała specjalne oferty, które prezentuje podczas branżowych targów i wystaw, zwróciła się z nimi też do potencjalnych odbiorców m.in. do elektrowni, elektrociepłowni, oczyszczalni, stacji uzdatniania wody, firm z branży drzewnej czy zielonych technologii.

– Dotychczas usługi programistyczne realizowaliśmy w ramach szerszego zakresu prac, które wykonywaliśmy – mówi Jerzy Busłowski. – Teraz chcemy uelastycznić naszą ofertę i sprzedawać również wyodrębniona usługę programowania, zgodnie z potrzebami klienta.

Programiści APS S.A. dali się już poznać, jako wyjątkowi fachowcy nie tylko na rynku krajowym. Firma Honeywell korzystała z ich usług przy realizacji oprogramowania procesów technologicznych w zakładach Azot w Grodnie na Białorusi. Inżynierowie APS wykonali też oprogramowanie systemu wizualizacji procedur produkcyjnych instalacji kwasu siarkowego w kopalni złota w Jerudzie (Rosja).

– Programowanie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia w wielu różnych dziedzinach, jak projektowanie aplikacji, znajomość algorytmów, struktury danych, języków programowania i narzędzi programistycznych – mówi Andrzej Karaszewski, kierownik oddziału systemów mikroprocesorowych w APS. – Automatyzacja procesów przemysłowych jest realizowana w głównej mierze poprzez systemy mikroprocesorowe, które da się programować i modyfikować bez zmiany urządzeń zewnętrznych. Słowem – w zależności od potrzeb systemu – jesteśmy w stanie zrobić go i przerobić, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Bo jest to postać cyfrowa, którą można zmienić nie burząc całego zewnętrznego otoczenia.

Prócz optymalizacji i zmniejszenia kosztów produkcji korzyści z programowani to m.in. pełna automatyzacja, archiwizacja, kontrola i lepszy przepływ danych, redukcja potencjalnych błędów oraz integracja z systemami.

APS S.A. zajmuje się programowaniem m.in. nowobudowanych i modernizowanych układów automatyki, rozproszonych systemów sterowania, sterowników PLC, komputerowych systemów sterowania i nadzoru procesów przemysłowych, nowych i modernizowanych maszyn i linii oraz systemów tzw. budynków inteligentnych. Ostatnie, ważniejsze aplikacje z programowania na rynku krajowym firma wykonała m.in. dla Elektrociepłowni Siekierki, ENERGA – Elektrownia Ostrołęka i dla oczyszczalni ścieków. Stałym odbiorcą usług APS S.A jest również Elektrociepłownia Białystok.