Przejdź do treści

Penta wychodzi z inwestycji w Alpha Medical

Penta Investments, środkowoeuropejska grupa inwestycyjna, zawarła umowę dotyczącą sprzedaży 100% udziałów w spółkach Alpha medical, a.s. oraz Alpha medical Polska Sp. z o.o.  na rzecz funduszu Mid Europa Partners. Transakcja dotyczy całej grupy laboratoriów Alpha Medical, tj. aktywów w Czechach, na Słowacji i w Polsce. Grupa Alpha Medical jest najszybciej rosnącą siecią laboratoryjną w Europie Środkowej i Wschodniej, wyspecjalizowaną w diagnostyce in-vitro. Grupa posiada wiodącą pozycję na rynkach słowackim, czeskim i polskim.

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez stosowne urzędy ochrony konkurencji, a jej  wartość  nie zostanie ujawniona.

W wyniku strategii rozwoju opartej na akwizycjach, prowadzonej przez Grupę w ciągu ostatnich pięciu lat – nastąpił znaczący wzrost jej przychodów. W tym okresie Alpha Medical z sukcesem rozszerzyła działalność w kolejnych dwóch krajach. Grupa umocniła pozycję w pierwszej piątce wiodących firm tego sektora na wszystkich trzech rynkach, będąc liderem na Słowacji i drugim graczem w Czechach. Firma znacząco zwiększyła swoją efektywność dzięki centralizacji zarządzania, połączeniu laboratoriów oraz ścisłej kontroli kosztów osobowych.

“Alpha Medical to firma o silnych fundamentach. Rozwijaliśmy ją od podstaw, zwiększając przychody z 2 mln Euro w 2006 roku do 65 mln Euro obecnie i po sześciu latach naszego zaangażowania jest to dojrzała inwestycja w portfolio Penta. Jesteśmy dumni z osiągniętych rezultatów i życzymy nowemu właścicielowi – Mid Europa – dalszych sukcesów w ekspansji i rozwoju Grupy” – powiedział Eduard Matak, Partner w Penta Investments, odpowiedzialny za portfolio projektów z dziedziny ochrony zdrowia.

O Alpha Medical

  • Grupa Alpha Medical zarządza siecią 57 laboratoriów medycznych na Słowacji, w Czechach i  Polsce.
  • Raportowane przychody Grupy za 2011 rok wyniosły 47,6 milionów Euro, a prognozowane na rok 2012 – to 65 milionów Euro.
  • W ubiegłym roku Grupa Alpha Medical wykonała ponad 25 milionów  testów dla około 5 milionów pacjentów. Grupa oferuje kompleksową usługę diagnostyczną  (tzw. “one-stop-shop”), polegającą na wykonaniu wszystkich rodzajów zleconych badań.
  • Sieć składa się z dużych, w pełni wyposażonych centrów diagnostycznych oraz  mniejszych placówek  wspomagających, które w pełni zaspokajają potrzeby lekarzy, przychodni czy szpitali. W celu zapewnienia najwyższej wydajności i efektywności kosztowej – cała sieć laboratoriów jest centralnie zarządzana, a procesy – ściśle monitorowane.
  • Marka laboratoriów Alpha Medical cieszy się doskonałą rozpoznawalnością i reputacją w środowiskach medycznych, czego dodatkowym potwierdzeniem są certyfikaty ISO.
  • Alpha Medical zatrudnia 900 osób.

O Penta Investments

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r., działająca w sektorach private equity i real estate. W obszarze private equity Penta zarządza funduszem typu evergreen – należącym do partnerów, jedynych udziałowców firmy. Oznacza to, że inwestycje finansowane są wyłącznie przez właścicieli funduszu, bez konieczności zbierania kapitału od inwestorów zewnętrznych.

W 2011 r. Grupa odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 1,7 mld Euro. Grupa zapewnia ponad 25 tys. miejsc pracy w swoich oddziałach oraz w spółkach portfelowych.

Penta inwestuje w handel detaliczny, ochronę zdrowia, usługi finansowe, przemysł lotniczy, sektor inżynierii maszynowej, sektor usług komunalnych oraz rozrywkę. Penta rozpoczęła działalność real estate w 2005 r. i aktualnie realizuje inwestycje nieruchomościowe w Czechach i na Słowacji

Penta działa w około 10 krajach Europy, a jej biura zlokalizowane są w Pradze, Bratysławie, Warszawie, Limassol, Amsterdamie i Jersey.