Przejdź do treści

„Zbrodnie, które wstrząsnęły Anglią” na Crime & Investigation Network® POLSAT

„Zbrodnie, które wstrząsnęły Anglią” na Crime & Investigation Network® POLSAT to serial dokumentalny przedstawiający najstraszniejsze i najgłośniejsze zbrodnie popełnione na wyspach brytyjskich. Dzięki rekonstrukcji dramatycznych wydarzeń każdy odcinek jest opowiedziany z perspektywy osób bezpośrednio dotkniętych przez tragedię, oferując widzom wyjątkowe i osobiste spojrzenie na prawdziwą wersję wydarzeń.

Odc. 1 Morderstwo Rhysa Jonesa – czwartek, 1 listopada o 22:00

Rhys Jones, jedenastoletni uczeń z Croxteth w Liverpoolu został zastrzelony w środku dnia, zaledwie kilka metrów od swojego domu, w sierpniu 2007 roku. Kula wystrzelona przez członka gangu i przeznaczona dla jego rywala, trafiła Rhysa wracającego  do domu po treningu piłki nożnej, przez parking samochodowy przy pubie Fir Tree. Gangsterzy uciekli, pozostawiając konającego Rhysa na łaskę losu. Poruszająca informacja o zabójstwie chłopca znalazła się na czołówkach gazet, a kraj musiał stawić czoło poważnej kwestii, jaką była rosnąca ilość przestępstw z użyciem broni i aktów przemocy wśród gangów. Polowanie na zabójcę Rhysa stało się jednym z największych dochodzeń przeprowadzonych kiedykolwiek przez policję z Merseyside. Relacjonując przebieg tamtego tragicznego dnia matka i ojciec Rysa – Mel i Steve Jones raz jeszcze przeżywają te przerażające chwile, w których stracili swojego najmłodszego syna. Przyjaciele rodziny oraz trenerzy piłki nożnej Steve Geoghegan i Tony Edge także dzielą się swoimi wspomnieniami związanymi z przestępstwem, przytaczając kolejne wydarzenia tamtego feralnego dnia.

Odc. 2 Eksplozje bomb w Londynie – czwartek, 8listopada o 22:00

W kwietniu 1999 roku David Copeland, 23-letni polityczny ekstremista wywołał przerażenie w całym Londynie, podkładając bomby przeznaczone dla czarnoskórych, azjatyckich i gejowskich społeczności. David Copeland był młodym Brytyjczykiem, pracującym jako asystent inżyniera w londyńskim metrze. W kwietniu 1999 bomby pełne gwoździ, wykonane domowym sposobem, o długości sięgającej 15 cm zostały zdetonowane na pełnym rynku ludzi przy Brixon High Street oraz w Brick Lane, w dwóch kolejnych tygodniach. Miejsca te stanowią centra czarnoskórej społeczności oraz imigrantów z Bangladeszu. Ponad 100 osób odniosło poważne obrażenia. Jedną z ofiar był mały chłopiec, któremu gwóźdź utkwił w czaszce. Po tych atakach policjanci rozpoczęli pościg z czasem. Pomimo policyjnej akcji na krajową skalę, terrorysta uderzył po raz trzeci, podkładając kolejną bombę w Soho. Zamach dokonał  największego spustoszenia, zabijając trzy osoby, włącznie z ciężarną kobietą, a okaleczając przy tym wiele innych osób. Po 13 dniach i 3 atakach bombowych, londyńska policja w końcu schwytała Copelanda, który został skazany na sześciokrotne dożywocie. Historia ataków bombowych jest opowiadana z perspektywy ofiar, członków rodziny, oficerów policji oraz światków okropnych zbrodni Davida Copelanda.

Odc. 3 Masakra w Dunblane – czwartek, 15listopada o 22:00

Ranek 13 marca 1996 roku na zawsze zmienił oblicze małej szkockiej miejscowości Dunblane. Thomas Hamilton wtargnął do lokalnej szkoły podstawowej otwierając ogień do uczniów i nauczycieli. Ofiarami niczym niesprowokowanego ataku stali się pięcio- i sześciolatkowie. Morderca zebrał krwawe żniwo, zabijając brutalnie 16 dzieci oraz ich nauczycielkę, po czym sam targnął się na życie. Bezsensowne i okrutne przestępstwo zelektryzowało cały świat, który opłakiwał ofiary tej zbrodni i domagał się pilnego wprowadzenia zmian w przepisach regulujących prawo do posiadania broni. Historia jest opowiedziana z perspektywy rodziców – Martyna Dunna i Micka Northa, którzy obydwaj, tego feralnego dnia,  stracili swoje pięcioletnie córki – Charlotte i Sophie. Martyn Dunn i Mick North opowiadają o bólu i spustoszeniu wywołanym przez Thomasa Hamiltona, a także o tym, jak ta niewyobrażalna zbrodnia na zawsze zmieniła życie w Dunblane.

Odc. 4 Morderstwo Jill Dando – czwartek, 22 listopada o 22:00

Jill Dando była jedną z najbardziej znanych prezenterek telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, znajdującą się u szczytu swojej kariery. Została bezlitośnie zastrzelona przed swoim domem, a zabójca ulotnił się bez śladu z miejsca zbrodni. Ta popełniona z zimną krwią zbrodnia zszokowała cały kraj, który pogrążył się w żałobie, opłakując złotą dziewczynę telewizji. 26 kwietnia 1999 roku prezenterka telewizji BBC została zabita przez pojedynczy strzał w głowę na progu swojego domu w południowo-zachodnim Londynie. Pościg za mordercą oraz śledztwo mające na celu odkrycie motywu zbrodni stały się jedną z największych, najtrudniejszych oraz najdroższych spraw prowadzonych kiedykolwiek przez Policję Metropolitalną. 2 lata później, w trakcie kontrowersyjnego postępowania sądowego, jeden z okolicznych mieszkańców, Barry George, został oskarżony o zabójstwo Jill Dando, jednak po ponownym procesie w roku 2008 oczyszczono go z zarzutów. Kto więc zastrzelił jedną z największych telewizyjnych ulubienic? To historia brutalnego morderstwa Jill Dando, opowiedziana przez naocznych światków najbliższych temu wydarzeniu.

Odc. 5 Morderstwo Camerona – czwartek, 29 listopada o 22:00

Cały naród zamarł na wieść o morderstwie 21-letniego Stephena Camerona. Zasztyletowny 10 maja 1996 roku  przez kierowcę Kennetha Noyea, najprawdopodobniej w akcie wściekłości wywołanej kłótnią na zatłoczonej drodze zaraz przy autostradzie M25. To bezsensowne zabójstwo młodego człowieka w środku dnia widziało wielu przechodniów, ale jedynie narzeczona Stephena pomogła doprowadzić jego zabójcę przed oblicze prawa, w trakcie jednego z największych dochodzeń kiedykolwiek przeprowadzonych przez Policję z Hrabstwa Kent. To tragiczna opowieść o morderstwie Stephena Camerona opowiedziana przez jego matkę i ojca, Toni oraz Kena Camerona, a także głównego detektywa, któremu powierzono zadanie wytropienia sprawcy.

Odc. 6 Jeremy Bamber – czwartek, 6 grudnia o 22:00

Brutalne morderstwo rodziny Jeremy’ego Bambera na ich farmie w Essex bulwersowało opinię publiczną przez ponad 25 lat. Skazany za zabójstwo swoich rodziców, siostry oraz jej synów bliźniaków w 1985 roku, Bamber wiele razy przekonywał o swojej niewinności. Obecnie, po raz pierwszy z bliska przyjrzymy się bardzo ważnym dowodom ujawnionym przez zespół prawników. Mogą one podważać zasadność wyroku skazującego wydanego na Bambera. Czy właściwa osoba przebywa w więzieniu? W środku nocy 7 sierpnia 1985 roku, pięciu członków jednej rodziny zostało brutalnie zastrzelonych w spokojnej wiosce Tolleshunt D’Arcy. Policja początkowo ustaliła, że siostra Sheila Caffel zabiła swoją rodzinę, a następnie popełniła samobójstwo, ale sensacyjny zwrot w postępowaniu kazał funkcjonariuszom zwrócić uwagę na jedynego ocalałego członka rodziny – Jeremy’ego Bambera. Po krótkim dochodzeniu policja z Essex aresztowała młodego farmera i oskarżyła go o pięć morderstw. W 1986 roku Jeremy został skazany na dożywocie, z możliwością ubiegania się o wyjście na wolność dopiero po 25 latach. Ten wyjątkowy program przedstawia dramatyczne wydarzenia z pespektywy policjanta prowadzącego dochodzenie w sprawie morderstwa, a opowiedziana przez niego historia jest uzupełniona przez relację dziennikarza, eksperta ds. zdjęć, prawnika oraz parlamentarzystę.

Crime & Investigation Network POLSAT zabiera widzów w podróż do świata zbrodni, otwierając przed nimi drzwi laboratoriów kryminalnych, policyjnych archiwów i sal sądowych. Widz staje się częścią śledztwa i razem z policyjnymi inspektorami odkrywa tajemnice stojące za najsłynniejszymi zbrodniami i życiem niesławnych przestępców. Widzowie na własne oczy mogą przekonać się, jak organy ścigania wykorzystując techniki detektywistyczne i narzędzia diagnostyczne, doprowadzają do rozwiązania skomplikowanych śledztw.

Crime & Investigation Network nadaje w Polsce od marca 2010 roku i jest dostępny w ofercie m.in.: platform Cyfrowy Polsat (25 i 74), CYFRA+ (109), n (83) oraz w sieciach UPC i TOYA. Więcej informacji można uzyskać na crimeinvestigation.pl oraz facebook.com/CrimeAndInvestigationPolska