E-podpis rośnie w chmurze

1 chmura obliczeniowa, e-podpis, Gartner, Greg Kriezman, SaaS, Software as a Service, Tomasz Litarowicz, Unizeto Technologies

Wbrew obiegowym opiniom wieszczącym spadek znaczenia podpisu elektronicznego jego popularność rośnie na świecie w szybkim tempie. Jak wynika z raportu Gartner rynek ten urósł w 2011 r. o 48% w porównaniu do roku poprzedniego. Analitycy szacują, że przyszłość e-podpisu leży w chmurze i do 2014 r. za jej pośrednictwem będzie dokonywanych 50% wszystkich elektronicznych sygnatur.

Firma analityczna Gartner przeprowadziła badanie rynku podpisu elektronicznego, którego wyniki zostały opublikowane w raporcie The Electronic Signature Market Is Poised toTake Off z 21 maja 2012 r. Z raportu jasno wynika, że na świecie wzrasta świadomość korzyści jakie niesie ze sobą e-podpis, szczególnie takich, jak oszczędność czasu i wydatków logistycznych. Analityk Greg Kriezman podkreśla również, że rynek ten jest gotowy do dalszej ekspansji, która pociągnie za sobą rozwój wykorzystywanych obecnie technologii. W tej kwestii największą dynamikę wzrostu wiąże się z usługami świadczonymi w chmurowym modelu – SaaS, czyli Software as a Service.

Wykorzystanie przetwarzania danych w chmurze zwiększa zastosowanie w kolejnych dziedzinach usług informatycznych. Doskonale sprawdza się również w kwestii podpisu elektronicznego, dla którego powstaje coraz więcej możliwości złożenia i weryfikacji bezpiecznej sygnatury elektronicznej dzięki wygodnej procedurze on-line. Tego typu usługi najczęściej są świadczone w Ameryce Północnej, ale zdążyły zdobyć również nieliczne przyczółki w Europie. W Polsce jedynym dostawcą takiego rozwiązania jest Unizeto Technologies, które umożliwia realizacje i weryfikację podpisów elektronicznych w chmurze oraz dostęp do repozytorium i archiwum dokumentów podpisanych poprzez usługę WebNotarius – Obserwując dynamiczny rozwój możliwości jakie daje przetwarzanie danych w chmurze, już w 2011 r. udostępniliśmy innowacyjne rozwiązanie pozwalające na kompleksową realizację aktywności związanych z e-podpisem on-line. Dzięki temu połączyliśmy zalety rozwiązań z zakresu cloud computingu i technologii PKI (Public Key Infrastructure), a każdy zainteresowany może w prosty sposób przekonać się, jak łatwo złożyć bezpieczny podpis elektroniczny – mówi Tomasz Litarowicz, Dyrektor Obszaru Podpis Elektroniczny Unizeto Technologies.

W kolejnych latach na znaczne przyspieszenie popularyzacji podpisu elektronicznego w Europie może wpłynąć nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Komisja Europejska opublikowała projekt Rozporządzenia dot. elektronicznej identyfikacji i usług zaufanych dla transakcji elektronicznych. Wprowadzenie proponowanych zmian będzie oznaczać dynamiczny rozwój e-podpisu.

Unizeto Technologies rozpoczęło współpracę z firmą doradczą Gartner na początku br. i będzie uczestniczyło w wybranych konferencjach oraz warsztatach organizowanych przez Gartner zarówno w Polsce, jak i na świecie.

O firmie

2 chmura obliczeniowa, e-podpis, Gartner, Greg Kriezman, SaaS, Software as a Service, Tomasz Litarowicz, Unizeto TechnologiesUnizeto Technologies SA to firma z branży IT, działająca nieprzerwanie od 1965 roku. Oferta firmy obejmuje produkty, usługi i rozwiązania dedykowane dla rynku administracji publicznej, ubezpieczeń społecznych, służby zdrowia, sektora biznesowego oraz klienta indywidualnego. Główne segmenty działalności oscylują wokół: Podpisu elektronicznego, (lider na rynku dostaw usług certyfikacyjnych oraz rozwiązań związanych z podpisem elektronicznym i PKI), Centrum Danych (gromadzącego, archiwizującego i przetwarzającego powierzane przez klientów poufne dane i dokumenty) oraz Obsługi Korespondencji Masowej, mającej usprawnić, przyspieszyć i obniżyć koszty wynikające z prowadzenia firmowej korespondencji, zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Unizeto prowadzi także działalność Szkoleniową, cenioną wśród klientów za obszerną ofertę tematyczną, wykwalifikowaną kadrę trenerów, nowoczesne sale szkoleniowe oraz mobilność (miejsce dopasowane zostaje do potrzeb klienta). W bogatej ofercie firmy znajduje się także Fabryka Oprogramowania, tworząca aplikacje Web&Mobile. Główny trzon działań stanowią rozwiązania połączone z obiegiem dokumentów i usprawnianiem pracy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu