Przejdź do treści

Olivia Point i Olivia Tower wyróżnione

Olivia Point i Olivia Tower zostały nominowane w kategorii Breeam Pre-certified Developments. Wyróżnienie związane jest z procesem, którego celem jest uzyskanie certyfikatu BREEAM na poziomie Very Good, potwierdzającego najwyższe standardy budynków.

Wręczenie nagród uczestnikom konkursu odbędzie się 29 listopada br. w hotelu Mariott w Warszawie, podczas gali CEE Green Building Awards – Investment & Occupier Forum.

Przyznanie obydwu obiektom certyfikatu BREEAM nastąpi po zakończeniu trwającego obecnie dwuetapowego procesu, podczas którego – w trakcie budowy i po sfinalizowaniu inwestycji – budynki oceniane są w 10 kategoriach, w których pod uwagę brane są między innymi takie cechy projektu, jak: komfort pracy użytkowników budynku, efektywność energetyczna, dostępność transportowa, materiały i konstrukcja, zarządzanie procesem budowlanym oraz funkcjonującym budynkiem, gospodarka wodą i odpadami oraz jakość i ilość terenów zielonych. Olivia Point i Olivia Tower w szczególności wyróżniać będą się zaawansowanym systemem BMS (Building Management Systems), udogodnieniami dla rowerzystów w postaci dwóch szatni z prysznicami, urozmaiconym projektem zieleni oraz szeregiem systemów umożliwiających zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej oraz wody.

W ubiegłym roku podobne wyróżnienie przyznano Olivia Gate – pierwszemu oddanemu do użytku budynkowi Olivia Business Centre. Zakończenie procesu jego certyfikacji na poziomie Very Good przewidziano na koniec tego roku.

BREEAM to skrót od BRE Enviromental Assessement. Jest to brytyjski system stosowany od 1990 roku do oceny budynków oraz założeń urbanistycznych. Certyfikat przyznawany jest przez Building Research Establishment Global na podstawie materiałów i raportu przygotowanych przez licencjonowanego asesora, który w trakcie procesu certyfikacji współpracuje z inwestorem i projektantami. Certyfikat ma na celu wywierać pozytywny wpływ na projektowanie, budowę i zarządzanie budynkami. System oceny jakości budynków BREEAM jest obecnie standardem w branży nieruchomości w Europie i na świecie, stosowanym przez inwestorów, deweloperów, najemców. Projekty oceniane są w pięciostopniowej skali – Pass, Good, Very Good, Excellent, Outstanding.

Olivia Business Centre to wielofunkcyjne centrum biznesowe, z dominującą funkcją biurową, zlokalizowane w centrum aglomeracji trójmiejskiej. Pierwszy (ukończony już) budynek – Olivia Gate, wraz z kolejnymi – Olivia Point i Olivia Tower – utworzy wewnętrzny plac z dwiema fontannami, ławeczkami oraz starannie zaplanowaną zielenią. Ma to być przestrzeń odpoczynku, zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców Gdańska. Docelowo, na terenie o powierzchni3,5 ha powstanie 120 tys. m.kw. powierzchni użytkowej (w tym 12 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej), z dwupoziomowym parkingiem podziemnym. Najniższy budynek będzie miał 7 kondygnacji, a najwyższy 14. Projekt architektoniczny Olivia Business  Centre opracowało renomowane biuro architektoniczne Konior&Partners, które zaprojektowało m.in. kilka dużych parków biurowych w Warszawie. Inwestorem Olivia Business Centre jest Maciej Grabski, współtwórca Wirtualnej Polski. Obecnie wyszukuje on i wspiera innowacyjne pomysły biznesowe jako prezes Business Angel Seedfund (BAS). Za organizację procesu inwestycyjnego oraz komercjalizację centrum odpowiedzialna jest gdańska firma TPS.