Przejdź do treści

FAMUR wyróżniony za innowacje

FAMUR SA – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – otrzymał statuetkę Innowatora WPROST 2012 w kategorii „Przemysł” za innowacyjność produktów i usług oferowanych w roku ubiegłym.

Gala wręczenia nagród odbyła się 4 października w warszawskich Łazienkach Królewskich. Instytut Nauk Ekonomicznych PAN i tygodnik WPROST już drugi rok z rzędu honorują FAMUR tym prestiżowym tytułem.

Dzięki inwestycjom w rozwój nowoczesnych technologii, w należącym do Famuru centrum badawczo-rozwojowym FAMUR Institute powstają projekty innowacyjnych, autorskich rozwiązań, takich jak kompleks do wydobycia cienkich pokładów węgla, czy system e-kopalnia. Flagowe maszyny i urządzenia Famuru produkowane są w nowoczesnym zakładzie zlokalizowanym w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, wybudowanym za kwotę przeszło 140 mln zł. Nowa fabryka jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych sektora maszyn górniczych oraz obiektów tej branży na świecie. To także jedna z największych inwestycji sektora przemysłowego w Polsce w ostatnich latach.

„Statuetka Innowatora WPROST 2012 jest kolejnym – po Laurze Lidera Inwestycji Rzeczpospolitej i tytule Najbardziej Dynamicznej Firmy województwa śląskiego – prestiżowym wyróżnieniem, jakie FAMUR otrzymuje w tym roku na podstawie badań przeprowadzonych przez niezależne instytucje ekonomiczne dla czołowych polskich mediów. To dla nas dowód, że wysiłek wkładany w budowanie silnych, polskich przedsiębiorstw jest zauważany i doceniany. Mamy świadomość, że bez inwestycji nie ma rozwoju, dlatego w zeszłym roku uruchomiliśmy nowoczesny zakład produkcyjny. Podjęte działania umożliwiają dostarczanie naszym klientom najnowocześniejszego wyposażenia w oparciu o polską myśl techniczną wraz z coraz doskonalszym wsparciem i serwisem. Dzięki naszym produktom kopalnie mogą w znacznym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo pracy górników, a także zoptymalizować cały proces wydobycia” – mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu FAMUR SA.

Kompleks do wydobycia cienkich pokładów węgla został wielokrotnie doceniony zarówno przez branżę jak i producentów węgla. Dwa tego typu urządzenia z sukcesem wydobywają węgiel w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni Murcki-Staszic. Kompleks otrzymał również prestiżowe wyróżnienia: Górniczy Sukces Roku 2011 w konkursie organizowanym przez GIPH i Szkołę Eksploatacji Podziemnej, nagrodę Produkt Roku 2012 magazynu „Napędy i Sterowanie”, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Akademii Górniczo-Hutniczej oraz medal Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2011”.

Kompleks do wydobycia cienkich pokładów węgla może współpracować z innym autorskim rozwiązaniem FAMUR: innowacyjnym systemem e-kopalnia. Jego współpraca z maszynami wchodzącymi w skład kompleksu wydobywczego, przyczynia się istotnie do zwiększania bezpieczeństwa pracy załóg górniczych, dzięki wyeliminowaniu konieczności bezpośredniej bieżącej obsługi maszyn i urządzeń. Ciągły monitoring oraz lepsza dostępność informacji umożliwia wcześniejsze reagowanie na zagrożenia i wyprowadzanie ludzi przed kulminacją czynników ryzyka. System przewidziany jest do podnoszenia bezpieczeństwa całego procesu wydobycia węgla nawet w najtrudniejszych warunkach geologicznych przez nadzór on-line z powierzchni kopalni.

Ranking Innowator WPROST to zestawienie najbardziej innowacyjnych polskich firm przygotowane przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN i tygodnik WPROST. WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych.

 

FAMUR należy do czołówki światowych producentów maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym. Grupa koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru, które istotnie przyczyniają się do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa pracy górników. Maszyny FAMURU są przystosowane do pracy w szczególnie trudnych warunkach górniczo-geologicznych, co pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych zleceń na całym świecie.

Produkowane przez Grupę zmechanizowane kompleksy ścianowe umożliwiają wydobycie złóż węgla o grubości od 1,0m do 6m. W ich skład wchodzą kombajny ścianowe, zmechanizowane obudowy ścianowe oraz przenośniki zgrzebłowe. Działalność FAMURU obejmuje również produkcję i dostawę szerokiej gamy maszyn wykorzystywanych w górnictwie podziemnym i odkrywkowym oraz urządzeń do ciągłego transportu poziomego i przeładunku materiałów masowych, a także do przeróbki węgla. Ponadto, FAMUR produkuje kombajny chodnikowe i realizuje roboty górnicze, przygotowujące do rozpoczęcia wydobycia węgla. Grupa konsekwentnie zwiększa skalę działalności.

Odbiorcami produkowanego przez FAMUR sprzętu są nie tylko największe spółki węglowe w Polsce, ale także kontrahenci z całego świata. W 2006 roku Fabryka Maszyn FAMUR SA zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2011 roku w wyniku podziału w formie dywidendy z FAMURU zostały wydzielone grupy kapitałowe: Polska Grupa Odlewnicza i Zamet Industry, które zadebiutowały na GPW w październiku 2011 roku.

Większościowym właścicielem Grupy FAMUR jest spółka TDJ SA.