Przejdź do treści

Sherlock XXI wieku. Współczesna wersja detektywa w październiku w ale kino+

1 ale kino+, Artur Conan Doyle, Benedict Cumberbatch, John Watson, Martin Freeman, Sherlock, Sherlock Holmes

Sherlock Holmes z GPS-em i John Watson jako autor bloga! Od 14 października ale kino+ zaprasza na obsypany nagrodami brytyjski mini-serial „SHERLOCK” – nowoczesną i przewrotną wersję klasycznego cyklu sir Artura Conan Doyle’a. W rolach głównych świetni Benedict Cumberbatch i Martin Freeman.

Brytyjski 3-odcinkowy serial „Sherlock”, którego akcja rozgrywa się w uwspółcześnionych realiach, zyskał już liczne grono fanów (prawa do emisji sprzedano do 180 krajów) i uznanie branży (kilkadziesiąt nominacji do prestiżowych nagród, oraz 7 statuetek BAFTA). „The Independent” pisał entuzjastycznie: „’Sherlock’ jest świetny, dowcipny, inteligentny bez podkopywania uroku pierwowzoru. W Holmesie nie chodzi przecież o samą fabułę, ale o charyzmę”. Serial udowodnił, że choć znajomość czytelników z Sherlockiem Holmesem trwa już od 1887 roku, to duet Holmes – Watson nie postarzał się ani na jotę. Po udanej „renowacji” dokonanej przez dwóch doświadczonych scenarzystów: Marka Gatissa i Stevena Moffata, klasyczny cykl tchnie energią, dowcipem oraz duchem nowoczesności.

Nowy Holmes ma dostęp do systemu GPS, posługuje się internetem i zamiast palić fajkę używa plastrów nikotynowych. Zaś Watson bezskutecznie głowi się nad treścią bloga, którego kazała mu pisać terapeutka. Jednak technologia byłaby niczym bez intelektu i dedukcji genialnego detektywa. W kolejnych trzech, pełnometrażowych odcinkach mini-serialu duet śledczy zajmie się m.in. rozwiązaniem fali tajemniczych samobójstw w Londynie, odszyfrowaniem napisów na ścianie pewnego biura i powiązanych z nimi morderstw oraz morderczą rozgrywką z wrogiem Holmesa z przeszłości.

  • SHERLOCK: Studium w różu (odc 1) – niedziela 14 października, godz. 20.10
  • SHERLOCK: Pomyłka bankiera (odc 2) – niedziela 21 października, godz. 20.10
  • SHERLOCK: Wielka gra (odc 3) – niedziela 28 października, godz. 20.10

O postaciach

W roli tytułowej obsadzono Benedicta Cumberbatcha, który zwrócił uwagę filmowego świata kreacją w Oscarowej „Pokucie”. Sherlock w jego interpretacji to genialny analityk, skoncentrowany wyłącznie na kolejnych etapach dochodzenia, obserwacji i procesie dedukcji. Jeśli prawi kobiecie komplementy, to tylko po to, by wejść bocznym wejściem do prosektorium. A jeśli sprawdza prognozę pogody, to tylko dlatego, by potwierdzić swoją tezę. Jest intrygujący, chwilami irytujący i bez wątpienia hipnotyczny.

Doskonałą przeciwwagę dla skupionego Sherlocka stanowi racjonalny i mocno stąpający po ziemi – pomimo odniesionego w Afganistanie urazu nogi – Watson. W tej roli błyszczy, znany z „To właśnie miłość” i brytyjskiego „Biura”, Martin Freeman. Rola Watsona przyniosła mu nominację do Emmy oraz BAFTA TV. Już w grudniu widzowie na całym świecie będą mogli zobaczyć efekty innego wspólnego projektu Cumberbatcha i Freemana. Obu Peter Jackson obsadził w długo oczekiwanej trylogii „Hobbit: Niezwykła podróż”.

Sherlock Holmes w filmie

Pierwsze śledztwo Sherlock Holmes przeprowadził w powieści „Studium w szkarłacie” już w 1887 r. Od tej pory detektyw po wielokroć pojawiał się na małym i wielkim ekranie. Na podstawie dzieł Conan Doyle’a powstało ponad 200 filmów i ponad 70 aktorów wcieliło się w postać mistrza dedukcji. Serię rozpoczął niemy film Arthura Marvina z 1900 r. W latach 30. i 40. królował klasyczny cykl z Basilem Rathbonem, a w roku 2009 i 2011 Guy Ritchie zaprezentował swoją wersję – przewrotną, dowcipną i dobitnie sugerującą więcej niż przyjacielskie uczucia Holmesa do Watsona.

Żadnych ale – samo kino!

2 ale kino+, Artur Conan Doyle, Benedict Cumberbatch, John Watson, Martin Freeman, Sherlock, Sherlock HolmesFilmowy kanał ale kino+ odkrywa przed widzem pełną panoramę światowej kinematografii w jakości HD: najlepsze produkcje amerykańskie i europejskie, w tym najnowsze seriale, festiwalowe odkrycia ze wszystkich kontynentów i kultowe pozycje klasyki. ale kino+ to 250 seansów filmowych miesięcznie, codzienna premiera o 20:10, możliwość wyboru wersji językowej (lektor lub napisy) i emisje w formacie 16:9. Program jest nadawany od 8:00 do 6:00 rano. Stacja nie przerywa filmów reklamami. Od 2005 roku jest współorganizatorem festiwalu Filmy Świata ale kino+.

Kanał ale kino+ jest dostępny – spośród platform cyfrowych – wyłącznie w CYFRZE+ oraz w najlepszych sieciach kablowych w całej Polsce. Zasięg techniczny wg Nielsen Audience Measurement to 4,4 mln gospodarstw domowych. ale kino+ istnieje od 1999 roku. Producentem jest spółka CANAL+ Cyfrowy S.A., operator platformy CYFRA+ i nadawca telewizyjnych kanałów premium: CANAL+ HD, CANAL+ FILM HD, CANAL+ SPORT HD, CANAL+ GOL HD, CANAL+ WEEKEND HD i CANAL+ 3D oraz tematycznych: ale kino+, PLANETE+, kuchnia+, DOMO+, MiniMini+, teleTOON+/HYPER+.