ACCA: Czy duże firmy przetrwają starcie z nowym globalnym konkurentem?

W nadchodzących latach świat czekają rewolucyjne zmiany. Jakie wyzwania postawią przed największymi firmami? Gdzie rodzą się nowe szanse i jak ich nie przegapić? Na jakie trendy powinni zwracać uwagę menedżerowie odpowiedzialni za finanse?

Odpowiedzi na takie pytania można znaleźć podczas tegorocznej konferencji CFO European Summit, organizowanej przez ACCA, która już 24 października odbędzie się w Warszawie. Poniżej prezentujemy najciekawsze wątki raportu ACCA „Świat w 2030 roku”. Będzie on jednym z materiałów omawianych podczas tego największego w Polsce spotkania dyrektorów finansowych i osób zarządzających finansami firm.

Globalizacja zdominowana przez Zachód to przeszłość. Centrum światowego biznesu znajduje się już nie tylko w Nowym Jorku i Londynie, ale także w Szanghaju, Hongkongu, Dubaju, Moskwie czy Rio de Janeiro. Nowe technologie, błyskawiczny przepływ informacji są wyzwaniem dla dużych firm. Przetrwają te, które dostosują się do specyfiki swojego regionu, zmienią styl zarządzania i będą równie elastyczne, co kilkuosobowe przedsiębiorstwa – przewidują eksperci ACCA, międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości.

Gospodarcze centrum świata przesuwa się na wschód. W tej dekadzie najprawdopodobniej Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone i staną się największą gospodarką świata pod względem PKB. W krajach rozwijających się dynamicznie rośnie klasa średnia. Szacuje się, że w skali całego globu należy już do niej ok. 500 milionów osób. W 2030 będzie to już 2 miliardy, z czego ponad 700 milionów mieszkańców Azji. Te zmiany powodują konieczność redefinicji wielu prawd uznawanych wcześniej za bezdyskusyjne i wymagają od firm europejskich i osób nimi zarządzających przyswojenia nowego sposobu postrzegania świata.

Zmiany demograficzne, klimatyczne, technologiczne czy kulturowe, związane z indywidualizacją życia i rewolucją cyfrową są ogromnym wyzwaniem dla firm i przedsiębiorców na całym świecie – mówi Magdalena Hernandez, dyrektor zarządzająca ACCA Polska. – Tymczasem na znaczeniu zyskują różnorodność i elastyczność. Aby skutecznie dostosować się do zmian, korporacje powinny w sposobie zarządzania upodobnić się do małych i średnich firm – dodaje.

Świat wielobiegunowy staje się faktem

Jeszcze niedawno światowa gospodarka zdominowana była przez pięć krajów: Stany Zjednoczone, Japonię, Niemcy, Wielką Brytanię i Francję, czyli G5. Grono z czasem przekształciło się w G11, gdy dołączyły do niego: Belgia, Holandia, Kanada, Włochy, Szwecja i Szwajcaria. Jednak prawdziwa rewolucja w układzie sił nastąpiła, gdy dołączyły do niego kraje rozwijające się tworząc G20. To znak, że władza ekonomiczna rozprzestrzenia się po całej planecie, a Zachód nie dominuje już światowych rynków. – Od zawsze naszą misją było wspieranie mniej rozwiniętych państw poprzez dostarczanie narzędzi do kształcenia wysokiej klasy specjalistów. Teraz widać tego efekty. Jesteśmy naocznym świadkiem wzrostu znaczenia rynków rozwijających się. Rozumiemy też szanse oraz wyzwania, jakie wynikają z ich potencjału, ale i różnorodności – mówi Magdalena Hernandez z ACCA, organizacji zrzeszającej finansistów, która jest obecna w 170 krajach.

W ciągu następnych dwóch dekad świat stanie się prawdziwym wspólnym rynkiem, gdzie regionalne bariery przepływu dóbr, usług, kapitału i wiedzy jeszcze bardziej się obniżą, a może nawet znikną. Mniej ograniczeń stworzy warunki dla jeszcze silniejszej globalnej konkurencji. Nie oznacza to, że świat podzieli się na zwycięzców i przegranych, ale raczej zawodników grających w jednej drużynie: uczących się od siebie nawzajem – twierdzą eksperci ACCA w raporcie „Świat w 2030 roku”, opisującym najważniejsze trendy, jakich można spodziewać się w globalnej gospodarce.

Biznes zdominują sieci niewielkich firm

Globalizacja pozostaje jednym z najważniejszych czynników napędzających zmiany, jednak ta obecna różni się znacznie od tej, którą znamy z XX wieku. – Mamy do czynienia z globalizacją 2.0. Zasady działania tej pierwszej były proste: zachodnie firmy inwestowały w Azji czy potem Europie Środkowej i Wschodniej ze względu na niskie koszty pracy – mówi Georg Vielmetter, ekspert firmy doradczej Hay Group specjalizujący się w zagadnieniach zarządzania, jeden gości specjalnych tegorocznego CFO European Summit. – Ta obecna oznacza zasadnicze przesunięcie równowagi gospodarczej potęgi z Zachodu na Wschód – dodaje. Jak podkreśla, „stara” globalizacja ma się świetnie. Koncerny takie jak Apple nadal z powodzeniem produkują nowoczesny sprzęt elektroniczny w Chinach. – Z drugiej strony w samym 2012 roku aż 132 chińskie firmy otworzyły nowe oddziały w Niemczech, najwięcej spośród wszystkich krajów, a to oznacza już zasadniczą zmianę jakościową – mówi Vielmetter.

Zdaniem ekspertów ACCA dalsza ewolucja globalizacji będzie zdeterminowana przez siły poszczególnych regionów. – Jak wynika z naszych analiz, przedsiębiorczość to najważniejsze hasło przyszłości. Nowe technologie pozwolą mniejszym firmom na skuteczniejszą współpracę, wyspecjalizowane przedsiębiorstwa będą mogły obsługiwać klientów niezależnie od szerokości geograficznej – mówi Magdalena Hernandez z ACCA. – W takim systemie nawet niewielka firma będzie w stanie kontaktować się bez większych problemów wirtualnie zarówno z klientami, jak i dostawcami w różnych lokalizacjach – zauważa.

Taki system, w którym podstawową komórką będą małe i średnie przedsiębiorstwa, eksperci ACCA określają mianem federacji „światowych sklepikarzy”. Ich zdaniem możemy spodziewać się powstania nowych organizacji biznesowych, które będą w stanie globalnie konkurować z dużymi firmami.

Nie wykluczone, że towarzyszyć będzie temu ujednolicenie przepisów i regulacji w skali całego świata – twierdzą eksperci ACCA. – W ciągu najbliższych 20 lat możemy się z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać choćby unifikacji w dziedzinie sprawozdawczości finansowej, co rozwiązałoby wiele problemów – mówi Magdalena Hernandez z ACCA Polska.

Trendem towarzyszącym globalizacji będzie postępująca specjalizacja. Co będzie jej głównym motorem? Według ekspertów ACCA przede wszystkim oszczędności, wynikające z nierozbudowanej, sieciowej struktury przedsiębiorstw, a także większa odporność na nieprzewidywalne wydarzenia, które dziś tak poważnie testują wytrzymałość dużych korporacji. Z drugiej strony największym firmom będzie coraz trudniej prognozować zmiany, co sprawi że warunki pracy menedżerów będą jeszcze trudniejsze i bardziej stresujące.

Koniec świata osobników alfa

Duże przedsiębiorstwa muszą przystosować się do nadchodzących zmian. – Być może wielkie korporacje, które dominowały w XX. wieku znajdą się w pozycji obronnej. Będą musiały być zdecydowanie bardziej „zwinne” [ang. agile, przyp. red.] – mówi Georg Vielmetter z Hay Group. – To oznacza, że decyzje muszą zapadać szybciej, lokalnie. Tylko odchudzając biurokrację i rezygnując z pionowej hierarchii dzisiejsi giganci będą mogli konkurować z siecią małych firm w tej zmiennej, zdecentralizowanej globalnej gospodarce – dodaje.

Najważniejsze zmiany, z którymi muszą się zmierzyć duże firmy dotyczą sposobu zarządzania. – Jednoosobowe przywództwo, na zasadzie „osobnika alfa”, jest już przeszłością. We współczesnym świecie firmy potrzebują nie heroicznych liderów, z wielkim ego, ale graczy zespołowych, którzy nie postrzegają siebie, jako jednostki dominującej – zauważa Georg Vielmetter. – Skuteczni szefowie firm muszą oddać kompetencje decyzyjne innym, dzielić się nimi i być świadomymi swoich ograniczeń, wynikających choćby z różnic kulturowych – dodaje.

***

Najważniejsze trendy, które będą kształtować świat globalnej i regionalnej gospodarki w perspektywie najbliższych 20 lat to jeden z tematów o którym dyskutować będą uczestnicy tegorocznego CFO European Summit, który odbędzie się 24 października Hotelu InterContinental w Warszawie. To największe międzynarodowe spotkanie osób zarządzających finansami wiodących firm w Polsce i w Europie. Organizatorem spotkania jest ACCA, międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości.

ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) jest najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją zrzeszającą wysokiej klasy specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Oferuje rozpoznawalne na całym świecie, przydatne w biznesie kwalifikacje, które przeznaczone są dla osób ambitnych planujących swoją karierę w obszarze rachunkowości finansów bądź zarządzania.

Na świecie organizacja wspiera 154, 000 członków oraz 432 000 studentów w 170 krajach. 80 biur na całym świecie oferuje wsparcie podczas przygotowań do egzaminów, 440 akredytowanych firm szkoleniowych oferuje możliwość przygotowania się do egzaminów pod okiem najlepszych wykładowców. 350 centrów egzaminacyjnych daje możliwość zdawania egzaminów w dogodnej lokalizacji. W Polsce do organizacji należy 1100 osób, a kolejne 3000 jest w trakcie zdobywania kwalifikacji.

Organizacja współpracuje z ok. 8 tys. pracodawców, wśród których wyróżnia szczególnie tych, inwestujących w kapitał ludzki. Firmy, które wspierają rozwój zawodowy swoich pracowników otrzymują status ACCA Approved Employer, który daje wymierne korzyści członkom i studentom ACCA tam zatrudnionym, a także samym akredytowanym instytucjom.

ACCA – organizacja założona w 1904 roku – od lat promuje takie wartości jak: różnorodność, innowacyjność, uczciwość i odpowiedzialność. Wartości ACCA są tożsame z potrzebami pracodawców we wszystkich sektorach gospodarki. Dlatego ACCA potrafi zapewnić profesjonalne przygotowanie finansistów do pracy w biznesie. Dostosowuje program oraz kompetencje w taki sposób, aby spełniał różnorodne potrzeby specjalistów, uzyskujących kwalifikacje a także ich pracodawców.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu