Przejdź do treści

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER sukcesywnie stawia na rozwój swoich firm. Ruszył innowacyjny projekt Crazy Room, będący kontynuacją strategii wspierania przedsiębiorczości.

W piątek, 28 września, oddano do użytku nowoczesne miejsce szkoleń i relaksu. Crazy Room znajduje się w budynku STARTERA przy ulicy Lęborskiej i jest pierwszym tak oryginalnym projektem, którego celem jest pobudzanie kreatywności. Od 01 października, pokój przypominający krainę czarów, otwiera swe progi przed wszystkimi, którzy pragną się rozwijać i konfrontować przedsiębiorcze pomysły.

Misją Inkubatora STARTER jest stworzenie warunków do rozwoju, stymulowanie przedsiębiorczych postaw oraz merytoryczne wsparcie lokalnych firm w pierwszym okresie ich działalności. Działalność, skupiona wokół tych wartości, jest wielowymiarowa.

Wyjątkowy biurowiec, wyjątkowi ludzie

Inkubator skupia przede wszystkim ludzi młodych lub młode firmy. Wachlarz możliwości dla najemców jest szeroki i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. STARTER oferuje wygodne biura z nowoczesnym wyposażeniem, ale też nie zapomina o kreatywnym wypoczynku i budowaniu atmosfery rodem z Doliny Krzemowej. Przykładowo w przerwie od pracy można pograć w kosza, poleniuchować na świeżym powietrzu, a także zagrać – w stacjach rozrywki ulokowanych na piętrach – w tradycyjne piłkarzyki, czy w gry przy pomocy zaawansowanej technologii Kinect, gdzie ruch na monitorze sterowany jest ciałem gracza. W pełni wyposażone kuchnie zachęcają do samodzielnego gotowania ulubionych dań; alternatywnie można skorzystać z lunch baru. W budynku funkcjonuje też punkt opieki nad dziećmi. Rodzice mogą zostawić swoje pociechy w przedszkolu, które realizuje autorski program kształtujący postawę przedsiębiorczości u dzieci.

Crazy Room

Crazy Room to kolejny etap realizacji polityki tworzenia środowiska przyjemnej pracy. Nowe pomieszczenie w jedynym w swoim rodzaju budynku STARTER to odpowiedź na potrzebę równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Crazy Room nie przypomina pomieszczenia z banalnym wystrojem. Wszystko w nim jest przerysowane i oderwane od rzeczywistości. Utrzymany jest w konwencji surrealistycznej, inspirowanej filmową wersją „Alicji w Krainie Czarów” Tima Burtona. Lekko przyciemnione światło wprowadza atmosferę magii, wykładzina imituje trawę, na suficie rozpościera się wielka szachownica, a w oknach zawieszone są znaki karciane. Wykonane na specjalne zamówienie niestandardowych rozmiarów meble mają wyjątkową konstrukcję, która burzy powszechnie uznany porządek stylistyczny. Ciężko się wdrapać na dwa ogromne białe krzesła, które – jak się okazuje – stanowią dwupoziomowy kompleks wypoczynkowy z poduchami do siedzenia. W pokoju znajdziemy także stoliki zbudowane z kart i wielkie czerwone drzwi, za którymi nie znajdziemy, co prawda, magicznego przejścia, ale za to możemy zostawić wiadomość dla innych lokatorów Startera. Spragnieni przytulania ucieszą się natomiast na widok pokaźnego futrzanego królika. Wszystkie elementy są ruchome i łatwe w modyfikacji, dlatego pomieszczenie może spełniać różnorakie funkcje, ograniczone jedynie wyobraźnią osób korzystających z tej interesującej przestrzeni.

Królik sieje ziarno budując relacje z najemcami

Od kilku tygodni tajemniczy królik zapowiadał firmom zlokalizowanym w Starterze otwarcie Crazy Room. Zostawiał enigmatyczne komunikaty wraz odciskami łap na wykładzinie, witał gości w windzie budynku rozdając cukierki – nikt jednak nie wiedział, dlaczego zjawił się w Inkubatorze oraz czego dotyczą jego niestandardowe działania. Dopiero 28 września, na wieczornym spotkaniu, najemcy poznali prawdziwe powody pojawienia się królika w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER.

Skąd pomysł na tego typu przestrzeń dla pracowników biurowców?

STARTER, którego nazwa nie jest przypadkowa, chce stworzyć pracownikom możliwie najlepsze warunki do inkubacji pomysłów i rozwijania kreatywności. Filozofią Crazy Room jest przełamywanie nudy i rutyny umysłowej. Nietypowy wystrój wnętrz ma rozluźnić sztywne schematy myślowe i zainspirować do myślenia niestandardowego. Jeden z zainteresowanych wynajmem menadżerów wspomniał, że w takim miejscu nawet o planie finansowym myśli się i rozmawia w zupełnie inny sposób – wyjaśnia Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Małgorzata Jasnoch.

Nie można się oprzeć wrażeniu, że w całym budynku Inkubatora STARTER panuje atmosfera Palo Alto. Zarówno sam projekt Crazy Room, jak i klimat organizowanych spotkań i szkoleń sprawia, że STARTER jest wylęgarnią pomysłów, miejscem relaksu stymulującego myślenie, a także rozwijających warsztatów.

W biurowcu Inkubatora jest dużo niewielkich firm, a wspólne spędzanie czasu integruje, pozwala na swobodną wymianę pomysłów i nieskrępowane poszukiwania przełomowych idei. W biznesie budowanie relacji i dobra komunikacja są niemniej ważne od kompetencji – dodaje Prezes GFP.

Dobrą wiadomością jest to, że Crazy Room nie jest dedykowany jedynie pracownikom firm działających w inkubatorze. Fundamentalną zasadą polityki Inkubatora STARTER jest otwarcie się na innowacje i wspomaganie przedsiębiorczości wśród najemców. Dlatego począwszy od 01 października, każda zainteresowana firma, może wynająć przestrzeń Crazy Room i zorganizować kreatywną imprezę dla swoich pracowników, partnerów czy klientów. To niepowtarzalna okazja do konfrontacji pomysłów z innymi firmami, a także doskonała inwestycja w rozwój społeczny i intelektualny pracowników. Szkolenia w magicznym Crazy Room są świetną alternatywą dla nudnych zajęć w surowych wnętrzach. Warto pamiętać, że pozytywny nastrój sprzyja twórczemu myśleniu i pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, a także z rozwiązywaniem problemów.