Przejdź do treści

DSV przejmuje część czeskiego operatora kolejowego AWT Čechofracht a.s.

1 AWT Čechofracht, DSV, Jens Bjorn Andersen, Piotr W. Krawiecki

W końcu września br. duński koncern transportowo-logistyczny DSV dokonał w Czechach akwizycji spedycyjnego portfela usług AWT Čechofracht a.s. – największej europejskiej prywatnej spółki kolejowej.

Transakacja weszła w życie 27 września br. i objęła usługi transportu drogowego, morskiego i lotniczego oraz logistyki kontraktowej, świadczone dotychczas przez należący do AWT czeski Čechofracht a.s., co pozwoli na dalsze umocnienie pozycji DSV na czeskim rynku.

AWT Čechofracht a.s. jako dostawca usług logistycznych oraz spedycyjnych, posiada od wielu lat silną pozycję rynkową w Czechach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, pakiet usług nabytych przez DSV od AWT Čechofracht a.s. wygenerował dochód na poziomie 30 mln EUR.

AWT Čechofracht a.s. jest ważnym graczem z dużymi tradycjami na czeskim rynku. Nabywane przez nas usługi stanowią doskonałe uzupełnienie dla naszej działalności prowadzonej w Czechach, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom kompleksową sieć dystrybucji na tym rynku – mówi Jens Bjorn Andersen, CEO Grupy DSV.

Bardzo cieszę się, ze wzmocnienia naszej siostrzanej spółki DSV w Czechach, zwłaszcza w zakresie drogowej dystrybucji krajowej. Dla klientów naszych regionalnych centrów dystrybucyjnych zlokalizowanych w okolicach Warszawy (Gnatowice, Ołtarzew), w Czeladzi, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu, Czechy stanowią bardzo ważny rynek zbytu i zaopatrzenia. Klienci oczekują od DSV dochowania w Czechach takich samych standardów jak w obrębie Polski m.in. kompleksowej obsługi w ciągu 24 godzin. Wcześniej nie było to zawsze możliwe. Akwizycja AWT Čechofracht daje nam zupełnie nowe możliwości.– podsumowuje Piotr W. Krawiecki, Prezes Zarządu polskich oddziałów DSV Road i DSV Solutions.

Grupa AWT podjęła decyzję o przekazaniu części swojego biznesu, niezwiązanego z transportem kolejowym, w związku z marginalną rolą, jaką odegrał on w osiąganych przez firmę wynikach finansowych na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Nasza strategia opiera się na rozwoju transportu kolejowego w centralnej oraz wschodniej Europie. Przekazanie DSV części naszego portfolio związanej z transportem drogowym, morskim oraz lotniczym najlepiej przysłuży się rozwojowi tej części naszego biznesu – mówi Pierre Timmermans, CEO Grupy AWT.

Na mocy zawartego porozumienia 188 pracowników AWT Čechofracht zostanie przeniesionych w struktury DSV Czechy. Pozostały zespół Grupy AWT będzie pracował nad dalszym rozwojem transportu kolejowego.

2 AWT Čechofracht, DSV, Jens Bjorn Andersen, Piotr W. KrawieckiGrupa DSV jest globalnym dostawcą usług transportowych i logistycznych. Posiada biura oraz oddziały w ponad 60 krajach, a dzięki rozbudowanej sieci sieci partnerów, świadczy swoje usługi na całym świecie. Firma zatrudnia obecnie około 22 tys. pracowników. Efektywne i kompleksowe rozwiązania pozwoliły DSV osiągnąć w 2011 r. przychód na poziomie 6 mld euro

Grupa AWT posiada przeszło 60-letnie doświadczenie w transporcie kolejowym w Europie Centralnej i operuje frachtem 160 lokomotyw oraz blisko 5,5 tys. wagonów. Firma świadczy usługi dla kilkudziesięciu dużych przedsiębiorstw przemysłowych na trasach pomiędzy Europą Centralną i Zachodnią, Adriatykiem i Morzem Czarnym.