Przejdź do treści

W centrum Warszawy powstaje superenergooszczędny budynek

Atrium 1, flagowy projekt Skanska Property Poland, ma już 4 kondygnacje podziemne.

Na początku roku Skanska Property Poland rozpoczęła budowę swojego najbardziej ambitnego projektu – Atrium 1, który powstaje w Warszawie przy Rondzie ONZ. Ze względu na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań minimalizujących wpływ obiektu na środowisko naturalne będzie to najbardziej zielony biurowiec w Europie Środkowo-Wschodniej. Niektóre z technologii wykorzystanych przez dewelopera, jak np. system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, to rozwiązania pionierskie, które pojawią się w Polsce po raz pierwszy.

Atrium 1, którego oddanie do użytku planowane jest na przełom 2013 i 2014 roku, zaoferuje łącznie 18 000 m2 powierzchni najmu. Obiekt będzie miał 15 kondygnacji nadziemnych i 4 podziemne, które budowane są przy  zastosowaniu metody podstropowej. Oznacza to, że w pierwszej kolejności powstaje strop kondygnacji -1, następnie wybierana jest spod niego ziemia do poziomu -3, gdzie wylewany jest kolejny strop. Dopiero wtedy budowany jest poziom -2. Prowadzone w ten sposób prace sięgnęły już poziomu -4, czyli głębokości 16 m. Obecnie trwają przygotowania do wylania tzw. płyty fundamentowej. Zaletą tej metody jest minimalizacja wpływu budowy na sąsiednie budynki.

Atrium 1 zaoszczędzi co najmniej 50% energii

Zastosowanie przez dewelopera innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych, energooszczędnych systemów pozwoli na znaczne obniżenie poziomu zużycia energii w budynku – w przypadku Atrium 1 będzie on o co najmniej 50% niższy niż w budynkach referencyjnych, to znaczy takich, które spełniają polskie normy. Sukces ten możliwy będzie dzięki wykorzystaniu m.in. sytemu geotermalnego chłodzenia i ogrzewania. Stanowiące jego część sondy gruntowe docierają na głębokość aż 200 m pod ziemią. W ich wnętrzu krążyć będzie woda, nośnik ciepła lub chłodu w zależności od pory roku. Energię niezbędną do funkcjonowania geotermy produkować będą panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku. Biurowiec będzie dodatkowo chłodzony dzięki systemowi tzw. free coolingu,  wykorzystującego zimne powietrze pochodzące z zewnątrz. Zużycie energii w Atrium 1 obniżone zostanie także poprzez zastosowanie okien z potrójnymi szybami pozwalającymi ograniczyć straty ciepła w zimie oraz podwójnej fasady z zewnętrznymi żaluzjami sterowanymi przez system BMS, chroniącej budynek przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne. Z kolei system wentylacji, który zainstalowany zostanie w Atrium 1, wykorzystywać będzie aż o 60% energii mniej w porównaniu do systemów używanych tradycyjnie. Wszystkie wyżej wymienione technologie oraz wiele innych rozwiązań to nie tylko ogromna oszczędność energii, ale też znacznie niższe koszty.

Oszczędności przyniesie nie tylko niższe zużycie energii – w Atrium 1 zastosowane zostaną również nowoczesne technologie pozwalające w znacznym stopniu ograniczyć wykorzystanie wody pitnej do celów innych niż jej pierwotne przeznaczenie. Znajdzie się tam zbiornik na wodę szarą (woda powstała po umyciu rąk) i deszczową, która po wstępnym oczyszczeniu wykorzystywana będą do spłukiwania toalet, a także wodooszczędna armatura i toalety oraz bezwodne pisuary. W rezultacie przewiduje się, że zużycie wody będzie niższe o niemal 70% w porównaniu do budynków referencyjnych, co przekłada się na oszczędność 7 370 500 litrów wody w ciągu roku – to tyle, ile pomieścić mogą dwa baseny olimpijskie!

W kierunku budynków samowystarczalnych

Atrium 1 to kolejny krok Skanska Property Poland w dążeniu do stworzenia biurowców samowystarczalnych, które generować będą tyle energii, ile same zużywają. Aby zilustrować coraz bardziej ambitne cele i pionierskie rozwiązania, nad którymi pracuje firma, Skanska opracowała własną skalę porównawczą dla obiektów biurowych – Paletę Kolorów Skanska (Skanska Color PaletteTM). Paleta obejmuje wachlarz kolorów od waniliowego, poprzez zielony, aż po głęboką zieleń (ang. Deep Green), która oznacza rozwiązania najbardziej środowiskowo zaawansowane, takie jak w Atrium 1. Z tego też względu Atrium 1 określany jest jako pierwszy w Polsce budynek Deep Green. Kryteria, które wykorzystywane są w Palecie Kolorów Skanska, to zużycie energii, wody pitnej, zastosowane materiały oraz emisja CO2. Stawianie sobie coraz bardziej ambitnych zadań w zakresie rozwiązań przyjaznych środowisku wynika bezpośrednio z filozofii firmy, której nieodłącznym elementem jest zaangażowanie w ideę zrównoważonego rozwoju. Skanska Property Poland skutecznie łączy takie podejście z sukcesami biznesowymi – obecnie firma realizuje w Polsce sześć projektów biurowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem najemców.

Atrium 1

Atrium 1 to nowoczesny budynek biurowy klasy A, który dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii minimalizujących jego wpływ na środowisko naturalne, będzie najbardziej zielonym obiektem biurowym w Polsce. Budynek został już precertyfikowany w systemie oceny budynków zrównoważonych LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Łączna powierzchnia najmu Atrium 1 wynosić będzie 18 000 m2. Do dyspozycji najemców przeznaczonych będzie 140 miejsc parkingowych. Praktycznie rozplanowane i ergonomiczne powierzchnie biurowe zapewnią najemcom wysoką elastyczność w zakresie aranżacji wnętrz. Biurowiec został zaprojektowany przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba Sp.J., a generalnym wykonawcą jest Skanska S.A. Za komercjalizację obiektu odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Oddanie do użytku Atrium 1 przewidziane jest na przełom 2013 i 2014 roku.

Lokalizacja

Budynek Atrium 1 usytuowany będzie przy Al. Jana Pawła II, w ścisłym centrum biznesowym Warszawy, tuż przy Rondzie ONZ. Doskonała lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej właśnie stacji metra Rondo ONZ zapewni pracownikom budynku łatwy dostęp do najbardziej nawet odległych dzielnic stolicy. Dodatkowym udogodnieniem będzie bliskość licznych linii tramwajowych oraz autobusowych. Użytkownicy Atrium 1 z pewnością docenią także znakomity dostęp do punktów usługowych, restauracji oraz hoteli mieszczących się w centrum Warszawy. Nowoczesny budynek Atrium 1, stanowiący kontynuację realizowanego przez firmę Skanska kompleksu przy Al. Jana Pawła II, znakomicie wpisuje się w tkankę miejską nowoczesnej Warszawy, jednego z ważniejszych ośrodków biznesowych w Europie.

Najbardziej zielony budynek biurowy w Polsce

Podobnie jak inne projekty Skanska Property Poland, biurowiec Atrium 1 uzyska certyfikaty LEED oraz  EU GreenBuilding, jest to jednak projekt wyjątkowy na polskim rynku nieruchomości biurowych. Niektóre z zastosowanych w nim zielonych rozwiązań to technologie pionierskie w Polsce. W Atrium 1 wykorzystany zostanie system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, funkcjonujący w zaledwie kilku obiektach biurowych w Europie. Poprzez system podziemnych sond, chłód z wnętrza ziemi wykorzystywany będzie do chłodzenia obiektu w lecie. Temperatura ziemi pod budynkiem jest latem dużo niższa niż temperatura powietrza, zimą natomiast jest ona wyższa. Wówczas z kolei powietrze dostarczane z zewnątrz do budynku musi być podgrzane, a do tego użyte zostanie ciepło z gruntu, który latem będzie się nagrzewał. Istotną cechą systemu jest brak pompy ciepła, co pozwala na oszczędność energii elektrycznej. Inne zielone rozwiązania, takie jak energooszczędny system oświetlenia oparty na diodach LED w częściach wspólnych biurowca czy podwójna fasada z zewnętrznymi żaluzjami, pozytywnie wpłyną na bilans energetyczny budynku, a jednocześnie pozwolą na znaczne ograniczenie kosztów operacyjnych budynku, co przełoży się na oszczędności dla najemców.

Zielone rozwiązania to jednak nie tylko niższe faktury dla najemców, ale także przyjazne środowisko wewnętrzne, na które składać się będą m.in. optymalny dostęp do światła dziennego oraz wysoka dokładność w utrzymaniu parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu świeżego powietrza. Rozwiązania te będą miały bezpośredni wpływ na obniżenie absencji pracowników spowodowanej chorobami oraz  wzrost ich efektywności poprzez zapewnienie im komfortowych warunków pracy.

Przyjazne środowisku rozwiązania wykorzystane w Atrium 1, które sprzyjać będą dobremu samopoczuciu jego użytkowników, obejmują m.in.:

 • innowacyjny system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, wykorzystujący różnice pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza zewnętrznego
 • podwójna fasada z zewnętrznymi żaluzjami, chroniąca budynek przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne
 • zastosowanie okien z potrójnymi szybami pozwalającymi ograniczyć straty ciepła w zimie
 • panele fotowoltaiczne pozyskujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej
 • zakup energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych
 • nowoczesny system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących (charakteryzuje się on brakiem części ruchomych, czyli wentylatorów, niską emisją hałasu oraz mniejszym zużyciem energii do chłodzenia wykorzystywanej w nim wody poprzez wcześniejszą możliwość wykorzystania systemu free cooling)
 • garaż ogrzewany powietrzem wywiewanym z biur
 • wysokosprawny układ odzysku ciepła zastosowany w centralach wentylacyjnych
 • zastosowanie materiałów o wysokim współczynniku odbicia światła na dachu budynku, aby zminimalizować tworzenie się wysp ciepła
 • energooszczędny system oświetlenia (oświetlenie LED oraz czujniki ruchu we wszystkich częściach wspólnych łącznie z garażami; system daylight control w standardzie dla najemców, dostosowujący natężenie oświetlenia do ilości światła dostającego się z zewnątrz)
 • nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS zapewniający optymalne wykorzystanie energii w obrębie kompleksu
 • systemy pozwalające na oszczędzanie zużycia wody pitnej: użycie wody szarej (woda powstała po umyciu rąk lub po kąpieli) do spłukiwania toalet, bezwodne pisuary, wodooszczędne armatura oraz toalety
 • specjalnie wydzielone miejsca parkingowe dla aut niskoemisyjnych oraz punkty zasilania dla pojazdów z napędem elektrycznym
 • parking oraz przebieralnie z prysznicami dla rowerzystów
 • wykorzystywanie roślin niewymagających podlewania na otwartych terenach zielonych
 • użycie surowców produkowanych lokalnie, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalne
 • wykorzystanie materiałów wykończeniowych z niską zawartością lotnych związków organicznych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia użytkowników biur
 • zastosowanie elementów drewnianych i produktów na bazie drewna z certyfikowanych upraw (FSC)
 • energooszczędne windy wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%.

Skanska Property Poland

Skanska Property Poland jest innowacyjnym deweloperem zielonych budynków biurowych, które tworzą przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu. Firma działa w Polsce od 1997 roku. Jest częścią Grupy Skanska, światowego lidera w zakresie budownictwa i projektów deweloperskich. Projekty Skanska Property Poland to najwyższej jakości powierzchnie biurowe w doskonałych lokalizacjach, które zapewniają sukces i zadowolenie najemców. Zrealizowane inwestycje firmy to między innymi pierwsze w Polsce biurowce wyróżnione certyfikatem EU GreenBuilding: Deloitte House i Marynarska Point w Warszawie oraz Grunwaldzki Center we Wrocławiu. Wszystkie inwestycje biurowe Skanska Property Poland są poddawane certyfikacji zarówno w systemie LEED, który gwarantuje ich zgodność z zasadami zrównoważonego budownictwa, optymalne zużycie energii oraz przyjazne środowisko pracy, a także w systemie EU GreenBuilding.