Marketing nieruchomości – czyli co deweloperzy robią „aby sprzedać”

Reklama dźwignią handlu – mówi stare powiedzenie. Ale czy reklama to nie za mało? Rynek nieruchomości pierwotnych jest obecnie wypełniony inwestycjami gotowymi do odbioru. Deweloperzy, aby zachęcić klienta do kupna poszukują coraz to nowszych form dotarcia do odbiorcy.

Z badań przeprowadzonych przez Premedium Marketing Nieruchomości wynika, że prawie połowa inwestycji deweloperskich dysponuje budżetami marketingowymi w przedziale od 1% do 2% prognozowanej wartości sprzedaży. Do najpopularniejszych kanałów promocyjnych wciąż należy reklama prasowa czy reklama w Internecie. Częściowo wynika to z przyzwyczajeń deweloperów, ale również faktu, że te narzędzia są sprawdzone i do dzisiaj przynoszą zamierzone efekty.

Powszechnie uważa się, że najskuteczniejszym sposobem zachęcenia klientów do kupna mieszkania jest oczywiście obniżka ceny.

– W tym roku przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne promocje cenowe na wszystkich naszych inwestycjach. Są one szczególne, gdyż Agencja Inwestycyjna obchodzi 20-lecie działalności. Z tej okazji ceny mieszkań w budynku CASA FONTE na Sołaczu przy ul. Źródlanej zaczynają się już od 6950 złotych za metr kw. – mówi Bożena Taflińska–Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. Natomiast na osiedlu Batorego 41A promocyjne ceny rozpoczynają się od 6100 złotych za metr kw.  Z kolei w inwestycji Żurawiniec  Park ul. Błażeja w promocji mamy ostatnie mieszkania w okazyjnej cenie 4990zł/m2. Koniec roku z pewnością upłynie pod hasłem kończącego się programu „Rodzina na Swoim”. Wielu inwestorów będzie podkreślało tę kwestię w swoich materiałach promocyjnych. – dodaje Taflińska.

Inną metodą przyciągnięcia kupujących jest udział w targach mieszkaniowych. Udział w targach pozwala nie tylko się pokazać, ale także nawiązać bezpośrednie relacje z klientami. Jednak z badań prowadzonych przez portal rynekpierowotny.pl wynika, że targi są coraz niżej oceniane przez deweloperów w rankingach skuteczności działań promocyjnych.

Coraz popularniejsze jest natomiast budowanie domów pokazowych lub pokazywanie gotowych lokali. Dzięki temu klienci mogą odkryć pełen potencjał nieruchomości  bez  konieczności podejmowania decyzji o zakupie.

– Ukończony /lub pokazowy/ dom czy mieszkanie daje możliwość dokładnego obejrzenia nieruchomości – wielkości pomieszczeń, okien, drzwi. Dzięki temu klient może zaplanować aranżację czy dopasować rozmieszczenie ścian działowych i sanitariatów. Pozwala to także zaplanować ewentualne przeróbki, czy prace dodatkowe, które maksymalnie dostosują nieruchomość do potrzeb klienta – mówi Adam Wędrychowicz, przedstawiciel spółki Linea.

Stosowane przez deweloperów kanały komunikacji nie ograniczają się już tylko do reklamy. Wiele firm prowadzi w internecie działania z zakresu marketingu szeptanego, wirusowego czy udziela się aktywnie w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Goldenline czy Youtube.

Facebook to obecnie modne narzędzie wykorzystywane również przez branżę zajmującą się nieruchomościami. Dzięki niemu deweloperzy reklamują swoje inwestycje, ale też tworzą wizerunek i komunikują się ze swoimi obecnymi i przyszłymi  klientami w nieco mniej oficjalny sposób. Fani dowiadują się o aktualnościach z życia inwestycji/dzielnicy, postępach z budowy, czy pomysłach na urządzenie mieszkania. Czasami firmy zamieszczają również zdjęcia gotowych mieszkań bądź informacje z życia samej firmy. Dodatkowo na portalach społecznościowych często organizowane są konkursy. Klienci mogą wygrać wyjątkową zniżkę na mieszkanie, a dla obecnych lokatorów nagrodą bywa nawet spłata miesięcznego czynszu.

– Facebook to doskonałe narzędzie komunikacji. Pozwala nie tylko informować odbiorców o tym co robimy, ale także uzyskać interakcję – mówi Adam Wędrychowicz ze spółki Linea. Osoby, które lubia nasz profil mogą na bieżąco śledzić, co dzieje się na placu budowy. Informujemy również o wszystkich przygotowanych promocjach, a także o wydarzeniach istotnych dla mieszkańców Dąbrówki – dodaje Adam Wędrychowicz.

Rynek nieruchomości stanowi coraz ważniejszą, ale również bardzo różnorodną gałąź gospodarki. Ze względu na dużą konkurencję coraz więcej firm decyduje się na nowoczesne działania marketingowe, które pozwalają wyróżnić ofertę.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu