Przejdź do treści

Inteligentne mieszkanie

Wyobraź sobie, że wyjechałeś na weekend i w pośpiechu zapomniałeś opuścić żaluzje lub zgasić światło. Normalnie trzeba by się wrócić. W inteligentnym domu czy mieszkaniu to jednak żaden problem, gdyż wszystko jest na wyciągnięcie telefonu.

Podczas gdy zdalne „zarządzanie” domem jeszcze kilka lat temu było jedynie pieśnią przyszłości, dziś jest jak najbardziej realne, a nawet niekiedy staje się standardem oferowanym przez dewelopera.

Czym jest inteligentny dom lub mieszkanie?

Każda nieruchomość nosząca miano inteligentnej posiada specjalną instalację, której mózg stanowi centrala i to od niej zaczyna się budowa inteligentnego domu.  Centrala łączy się z modułami, które są elementami wykonawczymi. To za ich pośrednictwem możemy sterować wszystkimi urządzeniami działającymi pod napięciem, które są w domu – Cechą wyróżniającą domy inteligentne jest fakt, iż za pomocą modułów będziemy mogli zdalnie  sterować wszystkimi podłączonymi pod nie elementami, niezależnie od miejsca na ziemi, w którym się aktualnie znajdujemy. Wszystko to przy użyciu telefonu komórkowego, komputera czy iPada – mówi Rafał Ciszewski z Fibaro. – Dodatkową zaletą instalacji Fibaro jest fakt, iż jest ona bezinwazyjna dla domu, co oznacza, że nie musimy kłaść setek metrów kabli, by połączyć urządzenia. Zminiaturyzowane moduły instaluje się w dowolnej puszce podtynkowej i zawsze  można je wyjąć ze ściany i zainstalować w nowym miejscu – dodaje Rafał Ciszewski. Taka inteligentna instalacja umożliwia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, system alarmowym, multimediami, roletami i żaluzjami zewnętrznymi, a nawet podlewaniem ogrodu. Wszystko zależy od inwencji i potrzeb właściciela nieruchomości. Co istotne, zainstalowanie systemu daje możliwość zaoszczędzenia nawet 30 proc. energii cieplnej i 23 proc. energii elektrycznej.  Wynika to chociażby ze zdalnego zarządzania pracą kotła, sterowania roletami w zależności od warunków pogodowych, regulacją natężenia oświetlenia czy wyłączaniem się wszystkich urządzeń pracujących w trybie Stand-By w momencie wyjścia lokatora z domu.

Inteligentne mieszkanie w standardzie

Z duchem czasu idą również deweloperzy, oferując swoim klientom rozwiązania inteligentnego domu w standardzie. Tak jest w przypadku mieszkań na nowopowstającym osiedlu Świerkowa Polana II w Robakowie –  Bonusem, który otrzymuje od nas klient przy zakupie lokalu jest system inteligentnego domu, który na nasze potrzeby nazwaliśmy systemem inteligentnego mieszkania. W standardzie, każda nieruchomość wyposażona została w Centralę Fibaro HC2 i 6 modułów zarządzających – mówi Piotr Swoboda, prezes Skaland – W ten sposób dajemy naszym klientom możliwość podniesienia w znaczący sposób komfortu użytkowania mieszkania i w zależności od konfiguracji urządzeń, znaczącego obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości – dodaje Piotr Swoboda. Istotne jest to, że system można cały czas rozbudowywać i uzyskiwać nowe funkcjonalności. Daje nam to możliwość rozłożenia kosztów w czasie. Ponadto system inteligentnego mieszkania można zintegrować z systemem alarmowym i również zarządzać nim zdalnie za pomocą telefonu komórkowego. Nie każdy jednak może „zarządzać” naszym mieszkaniem. Przed dostępem osób trzecich system Fibaro zabezpieczony jest protokołem WPA2 (dostępowe hasło do sieci) oraz loginem i hasłem broniącym wejścia do centralki.

Inteligentne systemy zarządzania nieruchomościami powoli wkraczają do naszych domostw. To czym tak naprawdę możemy sterować ograniczone jest jedynie wyobraźnią użytkownika i ilością modułów. Bez względu na miejsce na świecie nasze mieszkanie będzie w zawsze zasięgu telefonu komórkowego, o ile nie stracimy samego zasięgu.