Przejdź do treści

Kompleks biurowy Adgar rozpoczął proces certyfikacji LEED w kategorii „budynki istniejące”

1 Adgar, Adgar Postępu, certyfikat LEED, Eyal Litwin, Leadership in Energy and Environmental Design

Firma Adgar Postępu sp. z o.o., zarządzająca kompleksem biurowym Adgar, który znajduje się w Centrum Biznesowym na Mokotowie w Warszawie, złożyła wniosek o przyznanie temu kompleksowi międzynarodowego certyfikatu środowiskowego LEED w kategorii „budynki istniejące”. Zespół obiektów o całkowitej powierzchni najmu wynoszącej 39 000 m2 składa się z biurowca Adgar Business Centre oraz dwóch budynków Adgar Plaza A i B. Jest to jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych kompleksów biurowych w stolicy. Starania o certyfikat LEED, czyli potwierdzenie przez niezależnych ekspertów, że budynek jest przyjazny dla środowiska naturalnego, to kolejny krok w przyjętej przez Adgar strategii, która zakłada tworzenie dla najemców wyjątkowych warunków sprzyjających efektywnej pracy.

System certyfikacji LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to najbardziej znany i najszerzej stosowany na świecie program promujący tzw. „zielone budownictwo”. Dotyczy projektów, które należą do jednej z następujących kategorii: obiekty nowe i remontowane, budynki istniejące, wnętrza komercyjne, obiekty deweloperskie i budynki szkolne. W kategorii „budynków istniejących”, system LEED pomaga właścicielom i zarządcom budynków dokonywać stałej oceny ich bieżącego funkcjonowania, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystywać zasoby, takie jak energia czy woda, i minimalizować wpływ na środowisko naturalne, np. emisję dwutlenku węgla.

Po złożeniu wniosku o przyznanie certyfikatu LEED, rozpoczął się proces certyfikacji kompleksu biurowego Adgar, w ramach którego zostanie on poddany ocenie przez niezależnych ekspertów z Green Building Certification Institute.  W razie potrzeby zarządca będzie podejmował działania, aby dostosować budynki należące do kompleksu do szczegółowych wymagań dotyczących zrównoważonego rozwoju stawianych w ramach LEED. Będzie to wymagało współpracy z najemcami i ich pracownikami, którzy mogą m. in. wprowadzić zasady dokonywania odpowiedzialnych zakupów i wybierać produkty bardziej ekologiczne, jak energooszczędne żarówki czy biodegradowalne środki czystości, segregować odpady, w większym stopniu korzystać z transportu publicznego lub dojeżdżać do pracy rowerami. Dotychczas certyfikat LEED w kategorii budynków istniejących przyznano zaledwie 35 budynkom w Europie, w tym 1 w Polsce (Rondo 1).

„Tym, co wyróżnia kompleks biurowy Adgar są przyjazne, estetyczne i motywujące warunki sprzyjające efektywnej pracy. Oddajemy do dyspozycji najemców o wiele więcej niż doskonale wyposażoną powierzchnię biurową. Na terenie kompleksu znajduje się centrum konferencyjne, klub sportowo-rekreacyjny, restauracja i kawiarnia, centralna serwerownia o najwyższym standardzie bezpieczeństwa, a nawet przedszkole. Postanowiliśmy ubiegać się o certyfikat LEED, ponieważ wierzymy, że przyniesie to wymierne korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszych najemców w postaci oszczędności, zdrowszego środowiska pracy, zwiększającego wydajność pracowników, a także satysfakcji, że robią coś pożytecznego dla nas wszystkich” – powiedział Eyal Litwin, wiceprezes w Adgar Investments & Development Ltd.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to uznawany na całym świecie system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC). Proces certyfikacji przeprowadza Green Building Certification Institute. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, odzwierciedlają zasady zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjne rozwiązania projektowe.

Kompleks biurowy Adgar usytuowany w centrum biznesowym na Mokotowie w Warszawie składa się z budynku Adgar Business Centre o powierzchni 11 600 m2 oraz dwóch nowych 10-piętrowych budynków klasy A: Adgar Plaza A i B o łącznej powierzchni 27 000 m2. Wszystkie trzy budynki tworzą razem nowoczesny, dobrze wyposażony kompleks biurowy o całkowitej powierzchni najmu wynoszącej 39 000 m2 zapewniający warunki sprzyjające efektywnej pracy.

Kompleks najwyższej jakości budynków biurowych Adgar to doskonała lokalizacja do prowadzenia biznesu, oferująca wartość dodaną dla najemców. Mogą oni korzystać z nowoczesnego i doskonale wyposażonego Centrum Konferencyjnego Adgar Plaza mieszczącego około 300 osób, centrum sportowo-rekreacyjnego Calypso Fitness Club z odnową biologiczną, siłownią, basenem, salami fitness, spa i kortami do gry w squasha, restauracji, kawiarni oraz centralnej serwerowni o najwyższym standardzie bezpieczeństwa. Ponadto kompleks jest wyposażony w dwa niezależne źródła zasilania i generatory prądu, co zapewnia możliwość pracy w przypadku awarii sieci miejskiej oraz system klimatyzacji z kontrolą wilgotności. W budynkach Adgar Plaza zainstalowano także zaawansowane technologicznie systemy zabezpieczeń. Oferowane są również usługi bazujące na systemie telefonii IP (telefony IP, Internet, WiFi).

2 Adgar, Adgar Postępu, certyfikat LEED, Eyal Litwin, Leadership in Energy and Environmental DesignAdgar Investments & Development Ltd. to spółka publiczna działająca w sektorze nieruchomości notowana na giełdzie papierów wartościowych w Tel Awiwie. Należy ona do Grupy Zur Shamir, jednego z wiodących holdingów działających w branży finansowej, ubezpieczeniowej i nieruchomości. W 1994 roku Grupa Zur Shamir kupiła firmę Adgar Investments & Development Ltd., a następnie przekształciła ją w wyspecjalizowaną spółkę działającą na rynku nieruchomości zarówno w Izraelu, jak i na rynkach międzynarodowych.

Firma Adgar Investments & Development Ltd. zarówno bezpośrednio, jak i za pomocą swoich przedstawicielstw, inwestuje w rentowne aktywa nieruchomościowe, głównie powierzchnie biurowe, zlokalizowane w Izraelu oraz za granicą. Firma działa na terenie Izraela, Kanady, Belgii i Polski. Obecnie spółka posiada 31 nieruchomości o łącznej powierzchni 305 000 m2.

W Polsce Adgar działa za pośrednictwem spółek córek o nazwach Adgar Postępu Sp. z o.o. oraz Adgar Poland Holdings Sp. z o.o. sp. k. Do projektów zrealizowanych przez firmę zalicza się projekty biurowe: Konstruktorska oraz Adgar Business Centre o łącznej powierzchni 19 200 m2 zlokalizowane w Warszawie. Obecnie firma jest zaangażowana w realizację najnowocześniejszego kompleksu biurowego w Warszawie, czyli Adgar Plaza o całkowitej powierzchni 27 000 m2, który łącznie z Adgar Business Centre tworzy kompleks Adgar wyposażony w wyjątkową infrastrukturę sprzyjającą pracy oraz rekreacji. Kompleks Adgar jest dogodnie usytuowany w centrum biznesowym w dzielnicy Mokotów.