Przejdź do treści

CH FORUM: Warsztaty fotograficzne dla młodzieży w Atelier Blandowskiego

Trwają zapisy na warsztaty fotografii, które w Atelier Blandowskiego urządza gliwickie Centrum Handlowe FORUM (ul. Lipowa 1). Rozpoczną się one 1 października i mogą w nich wziąć udział uczniowie gimnazjów i szkół średnich. Zajęcia podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. W ich trakcie młodzież pozna postać legendarnego XIX-wiecznego gliwickiego fotografa Wilhelma von Blandowskiego oraz wykona zdjęcia tradycyjną metodą otworkową (tzw. camera obscura).

Atelier Blandowskiego otwarte na początku sierpnia w CH FORUM to kreatywna forma przywrócenia pamięci o genialnym, lecz zapomnianym nieco artyście, w dodatku w komercyjnej przestrzeni. Tego rodzaju akcje to już niemalże znak firmowy CH FORUM. W ub. roku centrum przypomniało o rocznicach Plebiscytu oraz lądowania sterowca Graf Zeppelin.

W Atelier Blandowskiego prezentowane są jego fotograficzne prace, które nigdy wcześniej nie były pu­bl­ikowane. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Cześć prac wystylizowano na oryginalne monidła, przy których klienci FORUM chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia wyjęte jakby z innej epo­ki. Przy okazji poznają fragment historii miasta oraz barwną sylwetkę XIX-wiecznego mistrza kadru.

Patronem honorowym warsztatów jest prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

O Wilhelmie von Blandowskim

Wilhelm von Blandowski (21 I 1822 – 18 XII 1878) był jedynym w swoim rodzaju geniuszem. Prawdziwym człowiekiem renesansu. Wychowywany w oficerskiej rodzinie przez całe życie uciekał od wojny i wojska. Organizator pionierskich ekspedycji w Australii, podczas których jako pierwszy człowiek na świecie zbadał i dokładnie opisał nie tylko dziką australijską przyrodę, ale przede wszystkim kulturę Aborygenów. Za swoje osiągnięcia został mianowany dyrektorem Muzeum Historii Naturalnej w Melbourne oraz australijskim rządowym zoologiem, a na jego cześć zostały nazwane dwa tamtejsze gatunki ryb. Był poszukiwaczem złota i wynalazł pompę wodną.

Po powrocie do Gliwic założył swoje fotograficzne atelier – szybko stało się ono na tyle popularne, że odwiedzali je mieszkańcy całego regionu. Przed jego obiektywem ustawali się mężczyźni, kobiety, rodziny. Szewcy i myśliciele. Zakonnicy i przemysłowcy. Kominiarze i chirurdzy. Mieć zdjęcie zrobione przez Blandowskiego to był szczyt mody.

Centrum Handlowe FORUM Gliwice

FORUM – centrum handlowo-rozrywkowe położone jest w ścisłym centrum Gliwic. 43.000 m kw. pow. handlowej i 140. najemców czyni z niego jedno z największych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. Świetna lokalizacja, doskonałe połączenie z siecią drogową i transportem publicznym, wysokie obroty oraz rzesza lojalnych klientów to główne czynniki sukcesu CH FORUM. W ciągu pięciu lat istnienia centrum wyrobiło sobie markę dobrego partnera biznesowego wśród najemców poszukujących atrakcyjnych lokalizacji.

70 proc. najemców CH FORUM to marki modowe, w tym tak znane firmy jak: Bershka, Centro, Cubus, H&M, KappAhl, Pull&Bear, Reserved, Royal Collection, Zara. Inne branże także reprezentowane są przez wiodące marki: Home&You, RTV Euro AGD, Sony Centre. Część rozrywkowa CH FORUM to m.in. 13-ekranowe Cinema City oraz pierwszy w regionie klub sieci Pure Health&Fitness. Strefa restauracyjna „Pod chmurami” o oryginalnej architekturze i stylistyce dodatkowo stanowi o atrakcyjności rynkowej centrum.

FORUM Gliwice jest laureatem prestiżowych nagród branżowych. Najważniejsze z nich to:

  • Silver Solal Marketing Awards by ICSC w latach 2012, 2010, 2009;
  • 2011 International Property Awards – Highly Commended;
  • Wyróżnienie w programie 2011 PRCH Retail Awards.