Przejdź do treści

Tar Heel Capital zainwestuje 200 mln zł w polskie firmy sektora MSP

Tar Heel Capital (THC) – znany m.in. z inwestycji w Radpol czy Apreo Logistics – przy wsparciu europejskich i amerykańskich instytucji finansowych utworzył drugi fundusz dedykowany polskim przedsiębiorstwom o ponadprzeciętnym potencjale wzrostu. Łączna kapitalizacja Tar Heel Capital II FIZ wynosi 50 mln EUR, z czego blisko 20% to środki osób zaangażowanych w zarządzanie funduszem.

Pierwszy fundusz THC inwestował w Polsce od 1998 roku realizując inwestycje w spółki takie jak Euroad, Radpol czy Metalplast. Łączna wielkość nadzorowanych inwestycji wyniosła ponad 50 mln USD, a sam fundusz na sprzedanych dotychczas inwestycjach blisko 8-krotnie pomnożył ulokowany kapitał. W portfelu funduszu nadal pozostają pakiety kontrolne trzech firm, w tym: Livechat Software, FAM.

Drugi fundusz THC będzie angażował w jedną inwestycję kwoty od 2 do 20 mln EUR wspierając się długiem bankowym oraz w przypadku większych inwestycji – do 40 mln EUR – dodatkowym zaangażowaniem uczestniczących w funduszu inwestorów.

Kryteria stawiane poszczególnym inwestycjom to m.in.:

  • ponadprzeciętny potencjał wzrostu i możliwość podwojenia osiąganego zysku operacyjnego w perspektywie 3-4 lat od inwestycji,
  • unikalny model biznesowy i/lub wysokie bariery wejścia do sektora,
  • możliwość objęcia pakietu kontrolnego w przejmowanym przedsiębiorstwie.

„Jako zarządzający widzimy ogromny potencjał inwestowania w polskie firmy średniej wielkości. Wierzymy, że wartość zbudowana przez polskich przedsiębiorców połączona z naszym kapitałem i doświadczeniem inwestycyjnym może przynieść wymierne efekty. Zawsze inwestowaliśmy w wartość bardzo selektywnie podchodząc do poszczególnych inwestycji i drugi fundusz z pewnością utrzyma tę strategię. Dla przedsiębiorców chcemy być partnerem aktywnie zaangażowanym w organiczny rozwój firm i konsolidację poszczególnych rynków.” – powiedział Grzegorz Bielowicki, Partner Zarządzający i założyciel Tar Heel Capital.

Fundusz nie jest dedykowany żadnej z branż, ale swoją uwagę skupia na firmach produkcyjnych, usługach dla przemysłu oraz branży nowych technologii. Na tle swojej konkurencji wyróżniać ma go relatywnie niski próg inwestycyjny, aktywne zaangażowanie zarządzających w rozwój Spółek portfelowych, elastyczność i szybkość działania.

1 Grzegorz Bielowicki, MSP, Tar Heel CapitalTar Heel Capital (www.tarheelcap.com) zarządza funduszami typu Private Equity. Tar Heel Capital inwestuje w przedsiębiorstwa, umożliwiając im dalszy dynamiczny rozwój, a w dalszej perspektywie znalezienie inwestora branżowego lub debiut giełdowy. Uwaga Funduszu skupia się w szczególności na firmach o dużych możliwościach ekspansji oraz na przedsięwzięciach związanych z niepowtarzalną technologią i unikalną wiedzą. Partnerem Zarządzającym Funduszu i jego założycielem jest Grzegorz Bielowicki.