Karierę programisty rozpocznij już w trakcie studiów

Wielu przyszłych programistów chce jak najlepiej przygotować się do pierwszej pracy. Samo podjęcie nauki na studiach informatycznych nie daje gwarancji, że w przyszłości zostanie się rozchwytywanym specjalistą. Sukces zależy od samodzielnej pracy i zdobytego doświadczenia. Jakie dodatkowe umiejętności warto zdobyć i na co zwrócić szczególną uwagę podczas studiów podpowiadają specjaliści z Grupy Allegro.

Jedną z pierwszych kwestii nad jaką łamią sobie głowy młodzi programiści to wybór języka, w jakim będą się specjalizować – ma być przyszłościowy i gwarantować dobre zarobki. Aktualnie najbardziej poszukiwani są programiści języków obiektowych, jak C#, C++ czy Java. Nie oznacza to jednak, że za 10 lat będą wciąż tak samo pożądani. Warto zatem na to zagadnienie spojrzeć szerzej i przede wszystkim obserwować trendy na rynku IT. Przyglądanie się nowym rozwiązaniom i nowym narzędziom, jakie pojawiają się na rynku, pozwala szybciej zauważyć nadciągające zmiany i dzięki temu, precyzyjniej trafić w oczekiwania pracodawców.

Praktyka czyni mistrza

Nie można zostać programistą bez praktyki. Część umiejętności można nabyć na studiach: w trakcie laboratoriów lub zadanych projektów, nie wystarczy to jednak, aby zostać dobrym specjalistą. Dlatego należy wykorzystywać każdą okazję do nabycia dodatkowego doświadczenia. Realizując projekty w domu, we własnym zakresie, warto sporządzić odpowiednią dokumentację, którą potem można dołączyć do CV. Można je także opublikować i udostępniać, wyrabiając sobie dobrą markę. Tak samo warto udzielać się w projektach open-source, które mimo że nie zaowocują pieniędzmi, będą stanowić doskonały wpis w życiorysie.

„Mając nawet nieduże doświadczenie praktyczne, warto także udzielać się na forach branżowych, pytać o porady bardziej doświadczonych programistów i dzielić się swoją wiedzą. Także udział w różnego rodzaju konkursach pozwala zdobyć doświadczenie, nawet jeśli się nie wygra. Dodatkowo, wiele dużych firm przy pomocy takich konkursów przeprowadza rekrutację” – mówi Monika Disterheft, pracownik Działu Personalnego, odpowiedzialna za rekrutację do działów IT Grupy Allegro. „Jednym słowem, warto mieć takie doświadczenie, aby dobrze odpowiedzieć na częste pytanie rekruterów: na jakie problemy natknąłeś się podczas programowania i jak sobie z nimi poradziłeś” – dodaje.

Dodatkowe umiejętności – czyli właściwie co?

Wiedza tylko z zakresu programowania dziś nie wystarczy. Dla programistów kluczowa jest wiedza z zakresu algorytmów, struktury danych oraz abstrakcyjne myślenie. W przypadku baz danych, trzeba znać przynajmniej ich podstawy, optymalizację, język zapytań, aby być w stanie budować np. struktury. Dzięki poszerzeniu wiedzy, można szybko zrozumieć istotę problemu, jaki pojawia się w trakcie działania programu, nawet jeśli nie posiada się na tyle dużej wiedzy, aby ten problem rozwiązać.

„Dobry programista nie powinien skupiać się wyłącznie na kwestiach technicznych. Przydatne będą także podstawy marketingu, brandingu, tworzenia i zarządzania produktem. To bardzo pomaga w tworzeniu rzeczy przydatnych, a nie tylko programów bez żadnej realnej wartości. Ważna jest także umiejętność współpracy z innymi, gdyż praca grupowa jest dziś standardem oraz umiejętność jasnej komunikacji oraz negocjacji” – wyjaśnia Monika Disterheft.

Aktywne poszukiwanie pierwszej pracy

Pierwszej pracy – w niepełnym wymiarze lub zdalnej – warto szukać już w trakcie studiów. Świetną okazją, aby w jednym miejscu spotkać się z wieloma pracodawcami z branży, porozmawiać bezpośrednio na temat warunków zatrudnienia i wypełnić dokumenty aplikacyjne są targi pracy oraz konferencje branżowe.  „Stoisko Grupy Allegro pojawia się na większości wydarzeń branżowych. Uczestnicy mogą zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy dla programistów oraz złożyć dokumenty aplikacyjne. Każdy może osobiście podpytać naszych przedstawicieli o klimat pracy i perspektywy zatrudnienia” – podsumowuje Monika Disterheft z Grupy Allegro.

Grupa Allegro

Lider branży e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej, grupa firm zarządzających 114 serwisami w 13 krajach. W Polsce do Grupy należą – oprócz platformy transakcyjnej Allegro.pl – również takie serwisy, jak: porównywarka Ceneo.pl,  serwis ogłoszeń lokalnych Tablica.pl, wertykale tematyczne otoMoto.pl, otoDom.pl, mojeauto.pl, otoWakacje.pl, Markafoni.pl, Citeam.pl, CoKupic.pl i iStore.pl oraz serwisy finansowe PayU i Bankier.pl. Wszystkie usługi i serwisy spółki mają za zadanie wspieranie handlu internetowego na każdym etapie – począwszy od dokonania wyboru towaru, poprzez porównanie cen produktu i zakup, po bezpieczną płatność elektroniczną.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu